Lidé si umějí najít čas na ta tmavá rorátní rána, projasněná plamínky voskových svíček a rorátními zpěvy. Někteří třeba jenom hledají slevy na každý krám.

Stovky lidí se nechaly o první prosincové sobotě a neděli vtáhnout v Parku Rochus nad metropolí Slovácka, Uherského hradiště, do krás adventní doby takové, jakou ji uměly prožívat naše babičky a prababičky.

Posezení u archivních vín uspořádali na Salaši
Posezení u archivních vín uspořádali na Salaši

„Proč se vlastně advent slaví a s jakými obyčeji se adventní období pojí, na to dala o víkendu odpověď akce s názvem Adventní čas je tady zas, kterou už pátým rokem připravila pro širokou veřejnost obecně prospěšná společnost Park Rochus v areálu muzea v přírodě. Žel, od roku 2016, když jsme zmíněnou akci začali pořádat, dvakrát nám ji zhatil covid,“ řekl posmutněle ředitel obecně prospěšné společnosti Parku Rochus Jan Blahůšek.

Ve Zlechově uspořádali vánoční jarmark plný pohody, dárků a dobrot
Ve Zlechově uspořádali vánoční jarmark plný pohody, dárků a dobrot

V dnešní době lidé snad vědí o adventu jenom to, že jsou to čtyři týdny před Vánoci, čas shánění dárků, jídla, pečení cukroví a mnohdy nic víc.

„Advent se totiž nerovná Vánocům. Všechny tyto radosti patří až ke Štědrému dnu, ke kterému se upínalo očekávání všech. I proto pojem advent pochází z latinského adventus, což znamená příchod. Očekává se příchod Lásky, Pokoje a Světla, které se narodí do zatím prázdných jesliček,“ přiblížil čas adventu, čtyř neděl do Vánoc, ředitel společnosti Park Rochus Jan Blahůšek.

Světelná show provázela rozsvícení vánočního stromu v Hradišti.
VIDEO: Světelná show nad Hradištěm! Podívejte se na rozsvícení vánočního stromu

Děti i dospělí se na Rochusu, který v sobotu pokryl sníh a vytvořil z něj krásnou bílou krajinu a ostré výhledy, super pro fotografování, setkali tváří v tvář s nadpozemskými bytostmi. Malé klučiny a holčičky buď postrašily, nebo obdarovaly.

K těm nejlaskavějším patřil bělovlasý světec Mikuláš s andělem, k těm velmi originálním příslušel čert, který vyhrožoval, že nehodné děti sebere do pytle a odnese si je do pekla.

„Nevzal jsem s sebou žádné dítě. Kdo z rodičů chce, ať si své děti postraší doma, já je tak moc strašit nechtěl,“ řekl rohatý pekelník, na něhož se Mikuláš usmál a pohladil ho tu a tam po černé tváři. 

Cukráři jdou na dračku. Voňavý čas pečení vánočního cukroví začíná. Druháci oboru Cukrář na SŠPHZ v Uherském Hradišti; listopad 2023
Cukráři jdou na dračku, je tady voňavý čas pečení vánočního cukroví

„Dětem jsme připravili dílničku, ve které si mohly nazdobit perníčky, vyrobit ozdoby na stromeček či krmítka pro ptáčky. Lidé mohli ochutnat cukroví, které pekly naše babičky a výborné zelíčko pana Vaculíka ze Starého Města. Nechyběl ani Medkův svařák na zahřátí,“ prozradila více o pořadu Adventní čas je tady zas programová pracovnice muzea Hana Maděričová.

V Parku Rochus se návštěvníci dozvěděli, jak lidé žili nebo ještě žijí v adventním čase; 2. a 3. prosince 2023V Parku Rochus se návštěvníci dozvěděli, jak lidé žili nebo ještě žijí v adventním čase; 2. a 3. prosince 2023Zdroj: se svolením Jana BlahůškaDěsivé scény nepřipravila návštěvníkům ani setkání s bíle oděnými a pomoučenými Luckami, k nimž patří známé pořekadlo „Lucie – noci upije, ale dne nepřidá“.

V den jejího svátku platil kdysi přísný zákaz předení a draní peří. Rochusem se procházela svatá Barbora, panna poctivá, mučednice, ochránkyně proti smrti bleskem, požáry a vůbec před rizikem náhlé či násilné smrti.

Rochusem se nesly písničky v podání ženského sboru Nedachlebjanky, Slováckého výběru a Drmolic z Polešovic, ale také cimbálové muziky Lintavy.

Folklorní soubor Kalina v Babicích slavil 20 let existence. Zájem byl obrovský. Sál zaplnili dvakrát
Folklorní soubor Kalina v Babicích slavil 20 let existence. Zájem byl obrovský

„V programu nechyběla ukázka kovářského řemesla a řezbářství, pečení tradičního cukroví s ochutnávkou, ukázka předení a tkaní, výroby adventních věnců se symbolikou čtyř svící, povídání o adventu, ochutnávka uzenin, zelí a slivovice pana Vaculíka ze Starého Města a novinkou bylo občerstvení U Veroniky,“ informoval ředitel Parku Rochus Jan Blahůšek.