Na každém stanovišti budou umístěny podzemní kontejnery na papír, plast a sklo. K dispozici budou na Palackého náměstí, v Obchodní a Otakarově ulici a na Zelném trhu. Většinu nákladů pokryje evropská dotace.

„Půjde o první podzemní kontejnerová stanoviště v Uherském Hradišti. Místa pro stanoviště byla vybrána se souhlasem památkářů a byla vyprojektována také s ohledem na možnosti manipulace sběrného vozidla a na husté zasíťování v centru města,“ prozradil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Rozšíření úložiště uren na hřbitově v Mařaticích si vyžádala jeho zaplněná kapacita
Na hřbitově v Mařaticích rozšířili úložiště uren. Stávající kapacita nestačila

V každém ze stanovišť budou umístěny tři podzemní kontejnery s celkovou kapacitou 9 m3 (3 x 3 m3). Na Palackého náměstí budou kontejnery uspořádány do tvaru písmene L, v Obchodní a Otakarově ulici budou v řadě a na Zelném trhu ve tvaru písmene T.

„Investiční akce je ve fázi finální přípravy, stavební práce by měly začít ve druhé polovině března. Doprava by při nich neměla být nijak výrazněji omezena, o případných omezeních pro pěší budeme zavčasu informovat,“ sdělila místostarostka města Marcela Čechová.

Připravte se na opravu mostu přes řeku Moravu v Hradišti. Práce odstartují v létě
Řidiči, pozor! Oprava mostu přes řeku Moravu v Hradišti odstartuje v létě

V první fázi dojde k rozmístění čtyř stanovišť s podzemními kontejnery v exponovaném centru města s městskou památkovou zónou, kde jsou nároky na estetiku, hygienu, čistotu a pořádek nejvyšší.

„Dále s nimi počítáme třeba v rámci připravovaného projektu rekonstrukce Masarykova náměstí. Nicméně stanoviště chceme stavět také na sídlištích. Šest jich už máme vyprojektovaných ve Štěpnicích a v rámci dalších regeneračních a revitalizačních projektů s jejich rozšířením budeme počítat například také na Východě či v dalších lokalitách,“ řekl starosta města Stanislav Blaha.

Vybudování stanovišť podzemních kontejnerů přijde město na takřka 4,4 milionu korun, přičemž akce bude spolufinancována z prostředků Operačního programu Životní prostředí 2021-2027 ve výši až 3,4 milionu korun.