Na sociálních sítích se však rozhořely diskuze také o tom, jak je možné, že hradby bylo nutné po tak relativně krátké době rekonstruovat znovu a proč kamennou klenbu zčásti nahradí cihlová.

„Město se do oprav této kulturní památky pustilo po třinácti letech od posledního zásahu, a to zejména kvůli vzlínání vlhkosti, které způsobilo na hradbách z pískovce mnohé destrukce a zhoršení celkového stavu památky,“ informoval radniční mluvčí Jan Pášma.

Demolice pivovaru v Jarošově 29. ledna 2024
Léta tu stál, už nebude dál. Začala totální demolice areálu pivovaru v Jarošově

Při opravě proto podle něj došlo k výměně dožitých a degradovaných kamenů, doplnění a konsolidace jádra hradby a zajištění odtoku povrchových vod. Ošetřena byla také podzemní část hradební zdi. Veškeré práce probíhaly pod odborným dohledem památkářů.

Obnova pozůstatků městských hradeb s Matyášovou bránou stála 5,39 milionu korun. Spolufinancována byla Ministerstvem kultury ČR, z programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, a to částkou přesahující milion korun.

Sklárna Květná v roce 2021
Zázraky se dějí. Sklárna Květná nekončí, zachránil ji prodej novému majiteli

„Z prvního místa Památky roku v kraji máme pochopitelně velkou radost. Obnova hradební zdi a Matyášovy brány byla veřejností sledována a citlivě vnímána. Není se čemu divit, občané považují tuto památku za jeden ze symbolů města. Ocenění je jasným dokladem toho, že jsme rekonstrukci udělali dobře a kvalitně,“ řekla uherskohradišťská místostarostka Pavlína Jagošová.

Opravené hradby a Matyášova brána v Uherském Hradišti v roce 2024Opravené hradby a Matyášova brána v Uherském Hradišti v roce 2024Zdroj: Deník/Pavel BohunMatyášova brána je jedinou dochovanou bránou původního opevnění města. Jedná se o rekonstrukci původní středověké brány. Brána, zvaná také zadní, shořela při požáru roku 1609, později se jí proto říkalo „shořelá“.

Ve své historii byla zásadním způsobem opravována či obnovována několikrát. V roce 1681 ji zcela zničil požár, který zachvátil město, v roce 1701 byla přestavěna a později dokonce dlouhodobě zazděna.

Ve skutečnosti podle historiků sloužila tato brána strategickým účelům, jako výpadová, proto nemohla být stejně velká jako dvě hlavní komunikační brány, Staroměstská a Kunovická.

Uherské Hradiště v soutěži Památka roku bodovalo na krajské i celostátní úrovni opakovaně. V rámci Zlínského kraje vyhrálo soutěž Památka roku také v předchozím ročníku (za rok 2022), a to s opravou bývalé židovské synagogy, dále také s restaurováním varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Hradišti – Mařaticích. Obnova varhan pak dokonce zajistila Uherskému Hradišti 3. místo v celostátním kole soutěže.