Mezi přítomnými byl vydavatel Tomáš Ježek nebo Fabio Taddei z Velletri, jenž se zasadil o zviditelnění a pietu lidí, kteří v tamním zajateckém táboře zemřeli a jsou ve Velletri pochovaní.
Přicestoval z Apeninského poloostrova proto, aby za pomoci překladatelky Petry Jilíkové osvětlil přítomným život zajatců rakousko-uherského mocnářství.
Dostavil se i Marek Mahdal, starosta Bánova, odkud Florián Vystrčil pocházel, místostarostka Uherského Hradiště Pavlína Jagošová i s manželem, kteří s Radovanem Jančářem v roce 2022 putovali po stopách jeho pradědečka.
Dorazil i další hradišťský místostarosta Čestmír Bouda. Originální hudební kulisu akci spojené s autogramiádou vtiskli písněmi z první světové války Landšturmáci.
Kniha podle Tomáše Ježka překračuje rozměr rodinného příběhu. „V každém lidském životě, a platí to i pro Floriána Vystrčila, jsou skryté dějiny. Je v něm věčná paměť té doby,“ říká vydavatel knihy.
Vzpomínky totiž podle jeho slov zhmotňují a zpřítomňují minulost, proto jsou tak důležité. „Máme-li před sebou minulost, můžeme se v ní ocitnout a pochopit ji. A pokud minulost pochopíme, můžeme porozumět současnosti, protože ty věci se pořád opakují, a proto nám pak začnou dávat smysl. Z tohoto důvodu je memoárová literatura tak důležitá,“ zmínil Tomáš Ježek.
Díky svému pradědečkovi se Radovan Jančář začal zajímat o moravské vojáky bojující za monarchii v první světové válce a napsal o nich také několik knih.
Nejznámější je Bojovali za císaře pána (Fakta a příběhy vojáků ze Slovácka v rakousko-uherské armádě), za kterou v roce 2014 obdržel prestižní Mezinárodní cenu E. E. Kische. Ta na pokračování vycházela také ve Slováckém deníku.
MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: „Goebbelsovu tlamu“ i další historická rádia vystavují ve Slováckém muzeu