Tomáš Štěpán vzal přítomné na skútru do Severního Vietnamu i na poctivou hadí zabijačku. Mája Šnajdrová z Aawesome přítomným zase poradila, jak při cestování po Aljašce nevyplašit stohlavá stáda karibu, a jak naopak vyplašit medvěda, který se vám prochází okolo stanu. Průvodce festivalem Jiří Eibensteiner prozradil, že v Maroku se dá stopovat i s oslem, kterého si na místním trhu koupíte za v přepočtu tisíc korun českých. Anna Müllerová ukázala přítomným rozmanitost andaluských pláží i měst.

A sochař Ondřej Oliva, který vyprávěl o Srí Lance, vzal přítomné na procházku do mangrovníkového háje, ve kterém se míchá slaná voda se sladkou, a ukázal díla, ke kterým ho cesta na proslulou Slzu Indie inspirovala.

Vyhlášení Sportovce roku v Uherském Hradišti. Ozdobou večera byla oštěpařka Barbora Špotáková
V Hradišti vyhlašovali sportovce roku. Ozdobou večera byla Barbora Špotáková

„Byl jsem na Cestobraní znovu po třech letech a musím přiznat, že mě překvapilo kolik tam letos přišlo lidí. Kino bylo plné. Potkal jsem tam hodně známých, kteří se festivalu účastnili úplně poprvé. Navštívil jsem všechny přednášky, podle mě dobře vybrané – z každého koutu světa něco. Možná jen bych dotazy návštěvníků po přednáškách nerozmělňoval program a směřoval je do foyer o přestávkách,“ řekl Deníku rozhlasový publicista Petr Slinták.

Spokojenost přiznali také organizátoři Cestobraní. Spokojenost neskrývali ani pořadatelé.

„Jsme rádi, že naši přednášející měli možnost mluvit před zaplněným sálem a podařilo se návštěvníkům nabídnout pestrou směs přednášek. A že snad už můžeme mluvit o tradici cestovatelského festivalu v Uherském Hradišti, který tady dosud chyběl. Už teď se těšíme na šestý ročník,“ říká Marek Pochylý z pořádajícího spolku Mysli Jinak.

Improvizovaný průzkum ukázal, že zhruba polovina návštěvníků absolvovala Cestobraní už vloni, polovina byli nováčci. Cestu na festival si našli lidé až z Prahy, Brna, Pardubic nebo Blanska.