Takto našlapaným programem slavily stovky obyvatel metropole Slovácka 34. výročí od začátku listopadové revoluce v roce 1989 – Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva.

„Nedávno jsem četl, že více než třetina mladých lidí ve věku mezi 15 a 29 lety neví, s jakými historickými událostmi je 17. listopad spojený. Pro mě je to velký důvod k obavám i proto, co se děje jen několik stovek kilometrů od nás na východ,“ řekl u Rozárky uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha.

Šéfredaktor Slováckého deníku Pavel Bohun
Quo vadis, demokracie?

Na jeho slova nepřímo reagoval Artur Alves z Obchodní akademie. „Nabízí se otázka, zdali jsme v ideálních podmínkách současnosti trochu nezlenivěli a máme v sobě klíčový studentský potenciál, který v důležitých chvílích našich dějin dokázal z běžných kluků a holek udělat aktéry událostí. Je otázkou, zda bychom se dokázali zvednout od seriálové nabídky streamovacích služeb či nejnovější verze oblíbené počítačové hry, a pustit se do riskantního boje za správnou věc – hodnoty a ideály,“ řekl student.

Josef Ondra z Konfederace politických vězňů upozornil na nebezpečné tendence, které dnes mimo jiné hýbou naší společností. „Mnozí z nás jsou zklamáni z polistopadového vývoje a hledají viníka. Tu politiky, tu magnáty či oligarchy, tu zahraniční partnery či lidi jiného smýšlení. Patrný je výsměch vzdělaným a slušným lidem,“ uvedl Josef Ondra.

Žehnání mladých vín, košt i legenda o plášti svatého Martina přilákaly do centra Hradiště tisíc lidí. 11. 11. 2023
VIDEO: Mladé víno a svatý Martin přilákali na náměstí v Hradišti davy

Na Masarykově náměstí si při svařáku od studentů lidé poslechli nejen písně mladé kapely Who asked??? a několika dalších interpretů, mezi nimiž nechyběl ani Pavel Štěrba, ale také zajímavou diskuzi mezi moderátory Václavem Janíkem a Šimonem Gogolou a hosty Aničkou Stránskou ze spolku Memoria – Iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti, místním absolventem VŠE Lam Nguyenem a gymnazistou Alexem Dufkem.

Program se z Masarykova náměstí posléze přesunul do klubu Mír, kterým rezonovala párty v podobě mixu žánrů studentských kapel a různých tvůrčích aktivit.

Každá rodina má cukroví, na které nedá dopustit
Které vánoční cukroví máte nejraději a nesmí chybět na vašem svátečním stole?