Všiml si jej také Hradišťan Radomír Neišl, kterého zarazily zhruba dvě desítky bodů, pomalu se sunoucích nad Uherským Hradištěm ze severozápadu na jihovýchod.

„Bylo to v neděli navečer, krátce před šestou, kdy mě ta formace, letící vysoko nad mou hlavou tak trochu vyděsila. Nikdy jsem nic podobného neviděl. Je to snad utajený letecký konvoj, nebo nějaké UFO,“ přemítal v neděli Radomír Neišl.

Zdroj: Youtube

Nezvyklé pozorování však neponechal na úrovni úvah a začal pátrat, cože za světelný úkaz spatřil. Hned v pondělí telefonoval do uherskobrodské hvězdárny, kde mu slíbili záležitost prověřit. Doslova obratem mu přišla odpověď.

„Děkujeme za zavolání, jednalo se o družice Starlink. Aktuálně je jich na oběžné dráze 120 a dnes (6. ledna) by jich mělo být vypuštěno dalších 60,“ sdělili mu na vysvětlenou pracovníci hvězdárny.

Radary měřící rychlost. Ilustrační foto
Rychlost aut změří radary po celém Uherském Brodě

Podle jejího dlouholetého šéfa Rostislava Rajchla si lidé musí zvykat na to, že na noční obloze se počet umělých kosmických těles bude navyšovat.

„Velký zájem před časem vzbudila například mezinárodní orbitální stanice ISS a dnes jsou její pomalé přelety v podobě výrazně zářícího bodu všední záležitostí a čím dál méně lidí to považuje za UFO (neidentifikovatelné létající tělesa, pozn. red.),“ poznamenal Rostislav Rajchl.

Dnes, kdy kosmonautika vysílá stále více objektů do vesmíru a náležitě o tom informuje, ubývá podle Rajchla jejich označování za UFO a přibývá racionálnějších úvah o tom, co vše je možné na obloze pozorovat.

Starlink je satelitní konstelace připravovaná společností SpaceX. Má celkem zahrnovat téměř 12 tisíc družic, jež budou poskytovat širokopásmové připojení k internetu (satelitní internet). Celá konstelace by měla být dokončena do roku 2027.

První dávka 60 satelitů byla vynesena 24. května 2019.

Silvestrovské setkání na Velké Javořině 2019
VIDEO: Loučení s rokem na Javořině bylo ve znamení sněhu i větru