Devětapadesátiletý Antonín Ondráš, ředitel Sociálních služeb (SS) Uherské Hradiště, je člověk pracovitý a nenápadný. Důkazem toho je titul Pracovník roku 2011 v sociálních službách, který v minulých dnech získal. Uznání rady Zlínského kraje za mimořádný přínos pro investiční rozvoj sociálních služeb v regionu Uherskohradišťska a Kroměřížska mu předal hejtman Stanislav Mišák. Antonína Ondráše, který na vlastní žádost odšel z funkce ředitele k 31. prosinci 2011, ocenil i arcibiskup olomoucký Jan Graubner.
Prozraďte, jak vás olomoucký arcibiskup ocenil ?
Byla to medaile svatého Jana Sarkandera. Byl jsem jí překvapen, ale i mile potěšen. Jak mi pan arcibiskup sdělil, dostal jsem medaili jako projev uznání a vděčnosti za dlouholetou pomoc a spolupráci při realizaci obnovy areálu cisterciáckého kláštera na Velehradě.
Proč odcházíte po téměř dvaadvaceti letech z funkce ředitele Sociálních služeb Uherské Hradiště?
Především odcházím na vlastní žádost. Nároky jsou vysoké, udržet se na špici vyžaduje enormní úsilí, přibývá hodně administrativy a podobně. Ředitelská funkce vyžaduje velmi náročnou práci.
Kdy jste nastoupil jako ředitel a co tomu předcházelo?
Do sociálních služeb v Hradišti jsem přišel v červenci roku 1990. Předtím jsem pracoval se zdravotně postiženými ve Výrobním družstvu invalidů Kyjov. Měl jsem tedy již od počátku zkušenosti s prací s lidmi zdravotně handicapovanými i s vedením kolektivu zaměstnanců.
Jaké služby poskytují Sociální služby Uherské Hradiště?
Poskytujeme pět typů sociálních služeb, a to v domovech pro seniory, se zvláštním režimem, pro osoby se zdravotním postižením a v týdenních i denních stacionářích, ve svých šestnácti pobytových zařízeních. Jsme obrovská organizace s 845 zaměstnanci a 1500 lůžky pro seniory a handicapované osoby.
Co musí ovládat lidé, kteří pracují s fyzicky a mentálně postiženými?
Musí mít zejména sociální cítění, trpělivost, zodpovědnost i odbornou úroveň. Práce s uživateli našich služeb je velmi vyčerpávající jak fyzicky, tak i duševně. Je to v mnoha směrech poslání, které pracovníci denně naplňují.
Co se podařilo za dobu vašeho působení vykonat?
Podařila se obrovská modernizace našich zařízení, vyřešit církevní restituce na Velehradě a vybudovat velmi kvalitní sociální služby.
Co čeká sociální služby v nejbližší době?
Průběžně zkvalitňujeme služby, připravujeme se na transformaci Domova pro osoby se zdravotním postižením Velehrad-Salašská, ale také provádíme úsporná opatření, abychom vyšli s finančním rozpočtem.
Co byste doporučil svému nástupci?
Měl by být empatický a trpělivý. Měl by být odborník, který má jasné cíle a sociální cit. Přeji mu hodně pevné zdraví.Foto: Deník/Zdeněk Skalička