„Vzorky z uhynulých prasat, které byly nalezeny mimo zamořené pásmo v okolí Zlína, jsou negativní, takže není nutné rozšiřovat pásmo o další oblast,“ sdělil František Mahdalík.

První zprávu o uhynulém divočákovi v příkopu po pravé straně při výjezdu z obce na Huštěnovice přijala ve čtvrtek od jedné spoluobčanky první žena Sušic Ladislava Vlachynská. „Bez prodlení jsem informovala Okresní veterinární správu Uherský Brod. V příkopu na okraji vesnice se lidem vyslaným veterináři uhynulého divočáka nepodařilo najít. Našli ale jiného, a to naproti huštěnovického hřbitova, který byl ve značném rozkladu, ale o tom jsem nevěděla,“ informovala sušická starostka.

V pátek se jí jiný Sušičan telefonicky optal, proč uhynulý divočák v pokročilém rozkladu nebyl z příkopu na okraji obce odvezený. Starostka znovu o tom uvědomila brodskou veterinární správu. Jí vyslaní lidé uhynulé divoké prase ve vysoké trávě nalezli a odvezli na vyšetření, na němž se prokázalo, že neuhynulo na virus prasečího moru. 

O uhynulých divočácích na Uherskohradišťsku se v sobotu dopoledne dozvěděl od redaktora Slováckého deníku předseda Okresního mysliveckého spolku Českomoravské myslivecké jednoty Uherské Hradiště Karel Blahušek.

„V pátek na krajské veterinární správě, kde jednali zástupci mysliveckých spolků Zlínského kraje, o uhynulých divočácích v Sušicích a u Huštěnovic žádná zmínka nepadla. Když jsem se to dnes dozvěděl, potěšilo mě vyjádření ředitele Františka Mahdalíka, že u zmíněných uhynulých divočáků nebyl mor prokázán,“ řekl s uspokojením Karel Blahušek.

Podotkl, že rozhodně nelze šířit mezi veřejností nepodložené zprávy o moru prasat u toho či onoho divočáka, který mohl být třeba sražen autem, aniž by byly známy výsledky testu.

Státní veterinární správa ale povolila odstřel černé zvěře metodami, které nejsou normálně povolené. Třeba v noci za použití světel, což dříve bylo uskutečnitelné jen po udělení výjimky. „Lidé, kteří se budou ve večerních nebo nočních hodinách pohybovat v přírodě, by měli mít kvůli viditelnosti i bezpečnosti buď takzvanou svítilnu čelovku nebo baterku,“ upozornil Karel Blahušek.