Zástupci Povodí Moravy, jejichž organizace bude práce zajišťovat, ale prozatím nechtějí upřesnit rozsah kácení ani druhy stromů a keřů, které z lokality zmizí.

„Při stavbě dojde k odstranění břehových porostů a stromů. Podmínkou však bude výsadba nových stromů za pokácené. V současné době jednáme s odborem životního prostředí o rozsahu nutného zásahu, včas o tom vydáme tiskovou zprávu,“ vyhnula se konkrétnější odpovědi mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá.

Celou situaci ostražitě sleduje šéfka hradišťského sdružení na ochranu zeleně Jiřina Stloukalová, která se se zbytečnou likvidací zeleně nechce smířit.

„Kvůli přístavišti lehly zdravé stromy, které tam podle dochovaných dokumentů rostly 103 let. Městští úředníci se starají o stavební záměry, ale na úkor zeleně, která je nesmírně důležitá pro všechny obyvatele města,“ vysvětlila své obavy Stloukalová.

Ta se problematikou zeleně v Uherském Hradišti dlouhodobě zabývá. „Zhruba před rokem jsme se zástupci odboru životního prostředí a inspektory jednali na Povodí Moravy o jejich záměrech. Opět je zkontaktuji, aby aktuální plány upřesnili. Rozhodně se budeme snažit, aby nedošlo ke zbytečným ztrátám stromů a další zeleně,“ slíbila Stloukalová.

Přestože se na úpravě břehů má začít pracovat už příští rok, konkrétnější informace zatím nemá k dispozici ani starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.

„Stromy se budou kácet na obou březích řeky Moravy. Přesný počet stromů navržených k odstranění ale bude znám až po dokončení projektové dokumentace která se teď zpracovává. Řádově se ale předpokládá kácení desítek stromů,“ poznamenal Tichavský.

Podle starosty bude součástí dokumentace i návrh nových výsadeb, kdy každý kácený strom bude nahrazen novým. V posledních třech měsících se prý konala řada jednání, na kterých došlo i na specifikaci míst, kde bude nová zeleň vysazena.

„Část výsadeb bude navržena na levém břehu Olšávky, další pak na pozemcích města podél Moravy pod ochrannou hrází v Jarošově v průmyslové zóně Jaktáře,“ upřesnil první muž hradišťské radnice.