Předsedkyní šestičlenného orgánu je dvacetiletá studentka medicíny Iveta Pešková. Když ráno seděla v Brně na školním semináři, nevěděla jakou, jakou funkci bude zastávat. Původní předsedkyně totiž onemocněla a jejího zástupce musel určit los.

„V prezidentských volbách jsem byla místopředsedkyní, takže nějaké zkušenosti mám. Vím, že musím hlídat průběh voleb nebo podepsat zapečetění urny," říká mladá žena, která doufá, že se nic nestandardního ve volební místnosti nestane. Pro všechny případy má po ruce přímý kontakt na obvodní policisty.

„Pane starosto, až ve dvě," upozorňují komisaři starostu městyse Otakara Berku, který netrpělivě stepuje u urny už sedm minut před zahájením voleb. Komu nakonec dá hlas, to prozradit nechce. „Ale chodím pravidelně, nevynechal jsem snad ani jednou," tvrdí.

Hned po něm přistupuje k velké dřevěné nádobě se státním znakem devatenáctiletá Veronika Hlaváčková. V urně mizí obálka s kandidátkou hnutí ANO. „Věřím, že tady mohou udělat pořádek a popasují se s korupcí," netají se svou volbou.

V prvních dvaceti minutách je nastolené tempo příchozích solidní. Za červenou zástěnou stále někdo upravuje hlasovací obálku. Dá se z toho usuzovat, že účast v letošních volbách nebude z nejnižších. Do místnosti přicupitala i Besi, fenka bílého maltézáčka. Neprokázala se však platným občanským průkazem, tudíž jí bylo volební právo odepřeno.

Ve volném čase komisaři probírají, jaké propagační materiály se ocitly v jejich poštovních schránkách. Byl mezi nimi třeba dopis spoluobčanům od aktuálního kancléře a místního podnikatele Vratislava Mynáře, jenž kandiduje jako jednička SPOZ ve Zlínském kraji. Předvolební leták zakončil slovy „Váš Vraťa." Předsedkyně komise zase otevírá skripta do anatomie bohatě počmáraná barevnými zvýrazňovači.

Po třetí hodině přijíždí k úřadu městyse, v růžové košili a dobré náladě, Vratislav Mynář. Netají se tím, že volí svou partaj a využívá možnosti preferenčních hlasů. V loňských krajských volbách utrhla SPOZ v Osvětimanech 45% podíl hlasů. To byl nejlepší výsledek v celé republice.

„Jsme tady v zastupitelstvu, je za námi vidět odvedená práce. Věřím, že nezklameme a uspějeme tady minimálně stejně," prohlašuje. Zda jsou jeho odhady správné ukáže už sobotní večer.

Mynář: Zajíce budu počítat až po honu

Kancléř Vratislav Mynář volil doma v Osvětimanech na Slovácku. Netajil se tím, že dal hlas svým zemanovcům, na jejichž krajské kandidátní listině figuruje jako lídr.V pátek po 15. hodině přijel z Prahy domů do Osvětiman odevzdat svůj hlas prezidentský kancléř Vratislav Mynář (SPOZ). Prozradil, že volil zemanovce a využil všech čtyř možných preferenčních hlasů neboli „kroužků".

Jak vypadal váš dnešní program?

Pracoval jsem na agendě v kanceláři, především na posledních drobnostech k 28. říjnu a státním vyznamenáním. Kolem jedenácté jsem sedl do auta a odjel volit. V Osvětimanech dnes ještě zůstanu. V neděli budeme mít na srubu výlov rybníku, je potřeba přiložit ruku k dílu co se organizace týče. Do Prahy jedu zítra ráno, volební štáb máme v Loretánské ulici.

Komu jste dal hlas?

Netajím se tím, že jsem volil zemanovce. Využil jsem plné škály čtyř preferenčních hla­sů.

Před volbami jste odhadoval zisk SPOZ na sedm až osm procent…

Jsem optimista. Myslím si, že strana je ve velmi dobré kondici. Budu velmi rád, pokud překročíme pětiprocentní hranici, ale jenom malí lidé si kladou malé cíle. Proto těch sedm až osm procent.

V případě, že se probojujete do poslaneckých lavic, rezignujete na místo kancléře?

Stále opakuji, že tyto dvě funkce jsou v České republice neslučitelné. Pokud se mi podaří dostat se do parlamentu, první, s kým se o dalším postupu poradím, bude pan prezident. Protože na něj by další změny na postu kancléře měly zásadní vliv.

Nad stěhováním z hradní do poslanecké kanceláře jste tedy ještě nepřemýšlel?

Opravdu ne. K tomu je ještě daleko. Nejsem tak namyšlený, abych s jistotou počítal, že se do parlamentu dostaneme. Nechci urazit Štěstěnu a uznávám okřídlené „Zajíci se počítají až po honu". (lap)