„Rozhodl jsem se vytesati sochu vojáka – legionáře, sebevědomého, nezdolné síly a pevného charakteru, připraveného v každý okamžik čelit nebezpečí. Takovým vojákem je každý z nás, ať dělník či rolník nebo inteligent," prohlásil kdysi o tamním symbolu svobody národa její autor, Cyril Zatloukal. Sochu v Bojkovicích odhalili v roce 1924. Tehdy do jejích základů uložili seznam svých padlých a zesnulých občanů.

„Protože se k němu nedá dostat, a málokdo ví, kteří lidé na soupisu jsou, napadlo lidi z muzejního spolku Aloise Jašky, abychom společně vytvořili desku, na které ta jména budou vidět," řekla Eva Hamrlíková z bojkovického muzea. I za okupace hrála socha Svobody v dějinách města významnou roli. 28.října 1939 někdo umístil na hlavu legionáře trnovou korunu s trikolórou. Tohoto počinu si všimli Němci a chtěli monument ze středu obce odstranit.

„Okupanty však v tomto činu předešli bojkovičtí vlastenci v čele s Aloisem Jaškem, správcem muzea. Sochu v noci tajně převezli na zámek Nový Světlov, kde ji skrývali po celou dobu války. Po jejím skončením se vrátila zase na své místo," poznamenala Eva Hamrlíková. Po Aloisi Jaškovi se dnes jmenuje muzejní spolek v Bojkovicích. Jeho členové spolu s vedením Muzea Bojkovska dosáhli letos toho, že radní nechali kamenného vojáka opravit a instalovali u něj také pamětní desky. Jména bojkovických občanů, kteří padli v 1.světové válce, tak nikdy neupadnou v zapomnění. 

Autor: KAROLÍNA PEŘESTÁ