"Amnestii nevyhlašujeme každý rokem, ale stává se, že nám přinesou knihu čtenáři, kteří by jinak zaplatili pokutu ve výši několika stokorun. My jsme ale především rádi, že se nám vrátila kniha," nechal se slyšet ředitel Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti Radovan Jančář. Tam připravili na Týden knihoven něco pro každého. Radovan Jančář upozornil na besedu se slovenskou autorkou románů pro ženy Táňou Keleovou – Vasilkovou, která ve čtvrtek od 18.00 představí na Slovácku své dílo Přítelkyně.

"Je to taková Simona Monyová ze Slovenska," pousmál se Radovan Jančář. Neopomněl vypíchnout ani páteční program – Setkání broučků s lampióny na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Už podevatenácté se tam sletí v 18 hodin. O zahájení se postará a do pochodu zahraje dechová hudba Nedakoňanka. "Než se setmí, vystoupí berušky a broučci z Mateřské školy Husova v Uherském Hradišti, pohádku O červené Karkulce zahraje loutkářka z Brodu Lenka Sasínová," prozradily pracovnice dětského oddělení hradišťské knihovny Mirka Čápová a Hana Hanáčková s tím, že v případě velkého deště se průvod nekoná. Svůj program pak připravily i pobočky ve Štěpnicích, Jarošově a Mařaticích.

V Uherském Brodě se v Týdnu knihoven zaměří na přednášky z různých oborů. V úterý poučí o nástrahách češtiny Miroslava Poláková v 17.00 v přízemí Panského domu, ve středu promluví Adolf Dudek o ilustracích v Domě kultury od 10 hodin a čtvrtek je vyhrazený Aleši Kapsovi a jeho přednášce o patronovi brodské knihovny Františku Kožíkovi a dalším osobnostem města. Beseda začne v 9.30 v přízemí Panského domu.

Na tradiční akci připravují svůj program i v menších knihovnách v regionu. Například v Dolním Němčí se po celý týden koná burza knih a pořady jsou zaměřen na děti. V pondělí bude pro nejmenší připravený maraton čtení pohádek a třeba ve čtvrtek a v pátek si tam zájemci mohou vždy v 16 hodin zahrát deskové hry.

Na opačné straně regionu v Babicích budou v Týdnu knihoven tvořit. V úterý od 16.00 se tamní kulturní dům promění na dílničky. V nich si budou moct příchozí vyrobit levandulové nebo podzimní dekorace, ke koupi budou sazenice podzimních rostlin. A v pátek se tam stejně jako v Hradišti koná Lampionový průvod a uspávání broučků. Sraz je v 18.00 v areálu U Střešně. Broučci projdou obcí a jejich cílem bude muzeum Na Mýtince, kde si opečou špekáčky a zazpívají.

Na své čtenáře nezapomenou v týdnu od 2. října ani v Ostrožské Nové Vsi. Rozšíří pro ně otevírací doba i na středu a pátek dopoledne, zájemci se tam budou moct naučit hledat v katalogu, vybrat si knihu jen za korunu či přinést knihy s upomínkami a zdarma se zaregistrovat.