„I když dnes je na Brdu hezká kamenná rozhledna, s nostalgií vzpomínám na tu dřevěnou. Jenže ta v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století začala postupně scházet. Naposled na chátrající dřevěnou rozhlednu na Brdu vystoupili tupeští turisté v roce 1980. O rok později byla stržena,“ vzpomínal předseda KČT Tupesy František Mikula.

Turisté, kteří se letos před Silvestrem vypraví z Hradišťska na Brdo, mohou na něj zvolit výstup z točny za obcí Salaš. Projdou kolem památníků padlých a k rozhledně vystoupají přes kopec Strachov. „Z iniciativy našeho turistického klubu jsme přes Strachov vyznačili přístupnou pěší trasu. Je zajímavá historickými hranečníky staršími sta let, které stojí na někdejší hranici mezi buchlovským panstvím a lesy velehradského kláštera. Spolu s Lesní správou Buchlovice chceme rozmístit podél nové trasy na Brdo další hranečníky, které jsme našli na hromadě, kde byly asi v dávné minulosti opracovávány,“ naznačil předseda KČT Uherské Hradiště Zdeněk Kadlčík.

Všem účastníkům, ať už na Brdo dorazí po trasách z Hradišťska, Kroměřížska nebo Zlínska, slibuje, že na vrcholu obdrží kalendáříky na rok 2008. První čtyři stovky turistů, kteří stanou u rozhledny, dostanou i speciální účastnický list. „I přes každoroční velkou účast, zůstávají trasy bez jakýchkoliv odpadků, což je pro účastníky pochodu velmi dobré vysvědčení. Na slušnost turistů spoléháme i letos,“ dodal Kadlčík.