K dosavadním osmi ročníkům turistických kalendářů, s Rosůlkovými fotografiemi Chřibů, přibyl ročník devátý, který ještě voní tiskařskou černí.

„Ten, kdo má všech devět ročníků, má kompletní Chřiby ve fotografii. Jsou tam snímky objektů a lokalit, které tam ani nejpozornější turista už dnes nenajde. Kupříkladu na Brdu už třicet let není stará dřevěná rozhledna, kterou nahradila nová, kamenná. Mnohá místa doznala úprav, do některých staveb zahlodal zub času, lesní porosty povyrostly nebo byly smýceny a na jejich místě vyrůstají malé stromečky,“ popsal své pocity Vojtěch Rosůlek, který má ve svém archivu víc než tisícovku černobílých i barevných fotografií ze všech turisticky významných míst Chřibů. V kalendáři na příští rok je nejstarším snímkem pozůstatek protitankového kamenného bloku pod Buchlovem, z konce druhé světové války.

„Po turistické značce chodily kolem kamene tisíce lidí, ale nepovšimnuly si ho. Jinou překážku proti německým tankům vybudovali takzvaní zákopníci na sklonku války před Velehradem. V místech mezi dnešní čistírnou odpadních vod a lesíkem Háj vyhloubili protitankový příkop, který byl po válce zasypán,“ zavzpomínal Rosůlek a začal vyjmenovávat místa v Chřibech zubem času nedotčená, ale také ta, která už z nich nadobro zmizela a zůstala jen na jeho fotografiích. Některá jsou v jeho kalendáři na rok 2008, jiná budou do konce října k vidění na fotovýstavce na Barborce.

„Většinu černobílých snímků jsem pořídil dnes už historickým fotoaparátem Ikonta Ceis. Ten nemá dálkoměr ani samospoušť, jenom ukazatel posunu filmu. Ale nedám na něj dopustit,“ dodal Rosůlek, který v únoru oslaví pětaosmdesátiny.