Hrady a zámky v kraji a další nejnavštěvovanější turistické cíle regionu však měly podle Centrály cestovního ruchu Východní Moravy relativně dobrou sezonu.

„O mnohé lokality se dokonce oproti předchozím sezonám zájem zvýšil. Ani tady se ale některým památkám krize nevyhnula,“ uvedla ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.

„Zámky v Buchlovicích a Vizovicích dokonce zaznamenaly nárůst návštěvnosti. Považujeme to za velmi dobrý výsledek, který předčil očekávání. Předpokládali jsme, že lidé budou ochotni utrácet mnohem méně,“ doplnila Daňová.

„Čísla za prvních šest měsíců letošního roku spíše podporovala předpoklad, že celá sezona bude slabá. Léto to ale vynahradilo. Potvrzuje to všeobecnou domněnku, že lidé místo zahraniční dovolené letos zůstali doma a věnovali se poznávání krás vlastní země,“ přiblížila ředitelka centrály.

Ze čtyř státních památek zaznamenal větší pokles návštěvnosti jen Arcibiskupský zámek v Kroměříži. Návštěvnost hradu Buchlova se podařilo udržet na zhruba stejných číslech jako v předchozím roce.

„Celkově se nám podařilo udržet návštěvnost na úrovni roku 2008. Největší podíl na tom má objekt státního zámku Buchlovice,“ sdělil ředitel kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu Jan Slezák.

V letošním roce byly v Buchlovicích zahájeny komentované prohlídky zahrady a po dobu hlavní sezony se konala krátkodobá výstava s názvem Rembrandt.
Dařilo se také zoologické zahradě v Lešné. „Zlínská zoo, která je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v regionu, a podle statistik Czechtourismu sedmým nejnavštěvovanějším cílem v republice, je na tom zatím lépe než v roce 2008,“ zmínila Daňová.

Zhruba stejnou návštěvnost jako loni očekává také Baťův kanál, který bude mít statistiky za letošní rok k dispozici až po definitivním ukončení plavební sezony, tedy po 28. říjnu.

Úbytek návštěvníků zaznamenalo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. „Vzhledem k několika připravovaným akcím ale očekáváme, že do konce roku dotáhneme loňský výsledek. Čekají nás totiž ještě atraktivní výstavy jako například Antika, Ke kořenům Evropy nebo Výpravy za dobrodružstvím se Zdeňkem Burianem,“ optimisticky poznamenal ředitel muzea Ivo Frolec.