„Chtěli jsme letos něco exotičtějšího na severu Afriky, ale nakonec jsme raději vsadili na jistotu a vyrazili jsme do Chorvatska. Přece jen nás dění v některých afrických regionech odradilo," prozradila Zuzana Máčalová z Uherského Hradiště.

Tunisko a Řecko letos netáhlo

Její slova odpovídají trendu, který v letošním roce zaznamenaly cestovní kanceláře na Uherskohradišťsku. Nejvíce na letošní sezonu dle jejich sdělení doplatilo Tunisko, které 26. června zažilo teroristický útok na zahraniční turisty, a také Řecko.

„Do Tuniska jsme zaznamenali prodej zájezdů minimálně o polovinu nižší. O zhruba dvacet procent méně lidí cestovalo také na jinak velmi oblíbené řecké ostrovy. Bylo to díky informacím médií o tamní finanční krizi a o situaci s uprchlíky, které potencionální zájemce nejspíš odradily. Nicméně ti, kteří tam nakonec vyrazili, vůbec nic takového nepotvrdili, takže si myslím, že to byla zbytečná panika," uvedl Přemysl Bukvald z hradišťské cestovní kanceláře B&B Travel.

Cestovní kanceláře v regionu zaznamenaly poloviční prodej

Podobně reagovali na útoky v Tunisku také lidé na Uherskobrodsku. „U Tuniska jsme měli množství storn zájezdů z důvodu zhoršení bezpečnostní situace, odhaduji to na celou polovinu všech prodaných," potvrdila Dagmar Hradecká z brodské cestovní agentury Dalima.

Tunisko s Řeckem lidé nejvíce řešili také v cestovní kanceláři Křen. „Prodej dovolených v Tunisku nám klesl alespoň o čtvrtinu, podobný propad jsme zaznamenali také u řeckého ostrova Kos, a to z důvodu údajné vlny migrantů," sdělila za pobočku této cestovní kanceláře v Uherském Hradišti Jitka Křenová.

Bulharsko all-inclusive: proč ne?

O to větší zájem turistů ze Slovácka se zvedl u zájezdů do Chorvatska, Bulharska či Turecka. „Zatímco dříve do Bulharska jezdili lidé hodně bez stravy, pomalu tam už začínají žádat to, na co byli zvyklí třeba právě v Tunisku. Tedy kupovat si rovnou polopenzi či all inclusive," postřehl Přemysl Bukvald, který potvrdil velký zájem o Turecko. Ten už nestihly poznamenat teroristické útoky v Ankaře z 10. října 2015, které přišly až v závěru turistické sezony.

Podobný trend jako na Slovácku se táhl napříč celou republikou. Slováckému deníku to potvrdili zástupci Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

„Evidujeme celkově nižší zájem o arabské země s výjimkou Spojených arabských emirátů. Třeba u Tuniska byl celkový pokles prodejů nižší o pětačtyřicet procent. Naopak rostoucí zájem byl o tradiční evropské destinace," prozradila výkonná ředitelka asociace Kateřina Petříčková.

V současnosti roste zájem o vánoční Vídeň

Právě v těchto dnech se začíná vkus turistů ze Slovácka pomalu měnit. Mimo blížící se lyžařskou sezonu totiž ovlivňuje jejich cestovatelská přání také blížící se vánoční období.

„Momentálně už začíná výrazně stoupat zájem o adventní zájezdy. Ačkoliv máme v nabídce i ty vícedenní, například do Říma, Paříže či Amsterodamu, nejžádanější jsou stále ty jednodenní, především do Vídně," nastínila měnící se chutě cestovatelů z regionu Bohuslava Vitekerová z cestovní agentury PIKOLA v Uherském Brodě.