„U pomyslné kolébky tohoto výšlapu stáli členové Klubu českých turistů a Turistického oddílu mládeže Tupesy. Patronát a záštitu nad ním měli až do jubilejního dvacátého ročníku. Pak je převzali turisté z uherskohradiš­ťského klubu,“ prozradil předseda tupeských turistů František Mikula.

Ačkoliv na Brdu stojí nová kamenná rozhledna, Mikula s nostalgií vzpomenul na tu dřevěnou, která v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století začala chátrat. „Naposled se podařilo členům našich klubů vystoupit na rozpadávající se dřevěnou rozhlednu v roce 1980. O rok později musela být v rámci bezpečnosti stržena,“ vysvětlil Mikula.

Zvláštní autobus pojede v osm hodin od tupeské základní školy na Bumbálku, odtud se pak účastníci vydají na bezmála sedmikilometrovou túru na Brdo. Zpět se budou pochodníci vracet pěšky k dolní hospodě na Salaš, odkud je autobus odveze k domovu. Pro účastníky pochodu budou také z jiných obcí Slovácka vypraveny autobusy na Bunč nebo Salaš. Od hospody na Bunči je to na Brdo 3,5 kilometru, ze Salaše 6,5 km.

„Předsilvestrov­ského výšlapu na Brdo se zúčastňuji rok co rok a těší mě, že po stovkách lidí nezůstává na výstupových trasách nepořádek. Snad se na tom nic nezmění ani letos,“ nechal se slyšet sedmdesátiletý Václav Tomeček ze Starého Města.