Poněkud jiný pohled má na domnělou řevnivost mezi oběma národy třiasedmdesátiletý František Mikula (na snímku), bývalý učitel a ředitel Základní školy Tupesy, předseda tamního Klubu českých turistů a dlouholetý kronikář obce. „Soutěživost ve sportu, kultuře či v ekonomice je na místě, ostatně ta existuje i mezi sportovci, zpěváky, herci či firmami i v naší vlasti,“ tvrdí Mikula.

Na chvíli se pak odmlčí, zadívá se kamsi do dálky. Možná proto, aby si vybavil vzpomínky na pětatřicetiletou družební spolupráci mezi základními školami Tupesy a Velký Slavkov v okrese Poprad na Slovensku. „Základ pětatřicetileté spolupráce začal I. expedicí vysokohorské turistiky Turistického oddílu mládeže (TOM) při odboru turistiky Tupesy do oblasti Vysokých Tater. V průběhu let vzájemné vztahy překročily rámec turistiky a rozšířily se na obě zmíněné základní školy a obce, ale také na Klub českých turistů Tupesy,“ pochvaluje si Mikula družební spolupráci, která v pětatřicetileté historii nebyla nikdy přerušena. A to se za tu dobu vystřídalo na obou školách několik ředitelů. „Děti i kantoři z Velkého Slavkova recipročně navštěvují Tupesy, což je dokladem toho, že je položen pevný základ pro další aktivní spolupráci,“ dává nepokrytě najevo Mikula.

Velmi důležitou úlohu podle něj v oblasti družebních kontaktů sehrává někdejší učitel a starosta Velkého Slavkova František Šary. „Dobré přátelství je pevný stisk rukou, úsměv v očích a láska v srdci, která trvá po celý život,“ dává průchod pocitům Šary. Vzájemné porozumění mezi zmíněnými obcemi a školami vnímá jednoznačně i Mikula, který stál před pětatřiceti lety s dalšími dvaceti nadšenci u kolébky Turistického oddílu mládeže a vedl jej až do roku 2001. „Od té doby jej vede učitel tupeské školy Antonín Ťuhýček. V turistickém oddílu mládeže bylo za těch 35 let registrováno přes čtyři sta členů. TOM patří svojí členskou základnou a aktivitou mezi nejsilnější turistické oddíly svého druhu v okrese i v kraji,“ odhaluje realitu Mikula a předkládá k nahlédnutí malou tatranskou statistiku za uplynulé pětatřicetiletí.

„Expedic do Tater se za tu dobu zúčastnilo 744 členů TOM, turistů i občanů. Při nich účastníci prošli všechny značené turistické cesty v oblasti, tedy něco přes čtyři stovky kilometrů a našlapali na 2400 kilometrů,“ informuje Mikula, předseda KČT Tupesy. Nádhernou skutečností pro něj zůstává fakt, že spolupráce se Slováky není papírová. „Díky členům tamní horské služby vystoupaly desítky ,tomáků´ a dalších turistů na nejvyšší tatranské štíty, kam nevedou žádné značené stezky. Letos jsme při expedici vystoupali na Furkotský štít, na Rysy a náročný výstup nás čekal na Jahňací štít v oblasti Zeleného plesa,“ prozrazuje Mikula a dodává, že věří v to, že společná historie družby mezi školami a obcemi Tupesy a Velký Slavkov bude fungovat i v dalších letech. Pomáhá k tomu podle něj i jazyková blízkost.

„Do tatranské a podtatranské oblasti jezdíme poznávat její krásy, ale někdy žel i za smutnými událostmi. Letos se delegace našeho turistického klubu zúčastnila ve Velkém Slavkově pohřbu jedné ze zakladatelek družební spolupráce učitelky Ludmily Coculové, která zemřela ve věku 54 let,“ dodává s dojetím Mikula.

Zdeněk Skalička