„V rozlehlém sále víceúčelové haly v Břestku mohlo být pouze 80 lidí plus obsluhující personál. Každému, kdo haly vstoupil, jsem připnul na kabát očíslovaný kolík na prádlo z umělé hmoty, který mi po odchodu každý z účastníků vrátil. V hale bylo v průběhu dne maximálně čtyřicet lidí,“ nechal se slyšet Květoslav Trávníček, předseda Spolku pro udržení tradic Břestek.

Zatímco hala byla v minulých ročnících už od osmé hodiny plná lidí, kteří nechtěli přijít o zabijačkové speciality, v sobotu se do ní nehrnuli. V sále bylo pouze deset stolů, u nichž nebyly židle ani lavice. Zato ve dvoře víceúčelové haly byly stoly i s lavicemi, u nichž si turisté pochutnávali na polévce, která se vařila v sedmi velkých kotlech, ovaru, jitrnicovém prejtu, zabijačkovém guláši a dalších dobrotách z vepříků poražených na farmě v Tupesích, která je součástí Agra Zlechov.

Ski areál Stupava
Parádní lyžovačka! Takto si lidé užívali víkend na Stupavě

„Manželka mně vybavila taškou na ovar, pečené maso a tlačenku, ale také konvičkou na ovarovou polévku, aby jinou nemusela o víkendu vařit. Já si na zabijačce pochutnal ve dvoře areálu víceúčelové haly, ale šlapat k Břestecké skále s taškou v ruce se mi už nechtělo,“ řekl s úsměvem pan Karel, který si nepřál svoje příjmení prozradit.

„Loni nám Putování okolím Břestecké skály zhatil covid 19 a nevěděli jsme, zda 40. ročník letos epidemie opět nezruší. Proto jsme si nechali přivézt jen sedm set kilo vepřového masa, z nějž od středy 12. ledna připravilo deset lidí zabijačkové dobroty. Po dnešním výšlapu turistů kolem Břestecké skály z nich nezůstalo ani zblo,“ řekl s úsměvem Petr Stýskal, jeden z pořadatelů turistické akce.

Opravy na pět měsíců zablokují pěší zónu v centru Uherského Hradiště. Ulice Prostřední.
Opravy na pět měsíců zablokují pěší zónu v centru Hradiště

V roce 2018 nakoupil 1200 kg vepřového masa, předloni ještě o sto kilogramů víc, které jeho pomocníci proměnili v zabijačkové speciality. Milovníci toulek přírodou, ale i ti, co si jen přišli pošmáknout na zabijačkových dobrotách, nebo si je odnést v tašce do svého domova, také tehdy všechny vepřové dobroty spořádali.

K dobré chuti zabijačky i k odpočinku po putování okolím Břestecké skály letos kvůli covidu nevyhrávala ve sportovní hale turistům ani oblíbená country kapela Telegraf. Při vstupu do haly se to letos obešlo bez registrace milovníků přírody a pamětních listů, kteří si přesto svátek Putování kolem Břestecké skály dozajista užili.

„Nepřišli jsme si jenom pošmáknout na zabijačce, ani si ji odnést domů v tašce, ale potrápit svoje těla svižným krokem chřibskou přírodou. A obešli jsme se i bez pamětních listů,“ svěřil se manželský pár Pozděchových, Oldřiška a Veleslav z Otrokovic.