Nebýt koronavirové krize, mohli loni Tupeští se vší parádou oslavit kulaté jubileum, osm set let od založení obce. A to už je pořádný kus historie. Ale Tupesy žijí i bez oslav dál. Lidé, kteří ve vesnici bydlí, pracují, zakládají rodiny a vychovávají děti, chtějí, aby jejich obec byla krásná nejen na pohled, ale aby v ní mohli žít, aby v ní nalezli, všechno, co potřebují. O co Tupesané usilují?

„Třeba v relativním středu obce o víceúčelový Spolkový dům, který by poskytl zázemí obecním spolkům, službám, setkávání maminek s dětmi, knihovně, která sídlí v prvním poschodí obecního úřadu, jehož budova byla postavena v 50. letech minulého století,“ svěřil se starosta Tupes Oldřich Vávra.

Ve víceúčelovém objektu by podle jeho slov měly být klubovny, zkušebny, větší sál pro 100 až 150 osob včetně příslušného zázemí, ale také technické zázemí obce.

„V základní škole chceme vybudovat novou specializovanou učebnu pro výuku dílen, rádi bychom pořídili u stávajícího dětského hřiště workoutové a pumtruckové sportoviště, jakýsi systém venkovních tělocvičen, které budou postaveny na maximální variabilitě jednotlivých prvků,“ vysvětlil starosta.

Podél hřišť plánují Tupeští vybudovat spolu s obcí Zlechov cyklostezku, která bude zmíněné obce propojovat v údolí Bezejmenného potoka.

Další investice budou podle starosty směřovat do projektové přípravy nových akcí, především těch, které jsou spojené s krajinou, což je kupříkladu revitalizace Chabaňského potoka, obnova krajinných struktur na pomezí mezi obcemi Tupesy a Zlechov, v části, kde je spojuje polní katastr směrem k Velehradu.

„Naplno běží práce na stavbě bytového domu, který by měl být dokončen letos v červnu a zkolaudován v polovině července. V objektu bude 12 bytových jednotek, z toho osm jednopokojových a čtyři dvoupokojové. Polovina jich bude sloužit seniorům, druhá polovina je určena pro lidi v ekonomicky aktivním věku, kteří nemohou sehnat bydlení. Kupříkladu mladé rodiny, maminky na rodičovské dovolené, nebo lidé v nouzovém stavu,“ vysvětil Oldřich Vávra.

Vybudování bytového domu přijde na 25 milionů 858 tisíc korun, dotace ve výši 9,5 milionu korun ušetří finanční prostředky obecní pokladně.

„Přesto obec uhradí z vlastního rozpočtu 16 milionů 359 tisíc korun, zejména z úspor minulých let, kdy se obec na stavbu sociálního bydlení připravovala. Čtyři sta tisíc korun budou stát obec vícepráce, které byly vyvolány drobnými nedostatky projektu a úpravami přilehlých prostor,“ sdělil první muž Tupes. Je hrdý na to, že obec je bohatá a zajímavá díky lidem, kteří v ní žijí a ve velké většině mají dobrou vůli vytvářet bohatý spolkový život.