„Co se týče národní pouti na Velehradě, ta má přesně stanovené datum na 5. července. Protože máme Velehrad coby kamenem dohodil, pořádá už tradičně náš mužský pěvecký sbor před to velehradskou slávou pouťovou besedu u cimbálu,“ svěřil se jeden z nejstarších členů Tupešanů Jiří Sonntag.

O zdar besedy, která musela být kvůli chladnému počasí a hrozícímu dešti přesunuta z exteriérovém areálu tamní Orlovny do útulných prostor protilehlé kavárny, se postaral mužský sbor Tupešané, který si jako hosta pozval cimbálovou muziku Kunovjané, která letos slaví jednadvacet let od svého založení.

„Repertoárem jsme pevně zakořeněni na uherskohradišťském Dolňácku. Vždyť většina současných muzikantů našeho ansámblu hrávala dříve v cimbálové muzice Dolina ve Starém Městě,“ přiblížil tradici cimbálovky Kunovjané klarinetista František Večeřa.

Přitakávali mu cimbalista Jiří Hráček, violista Antonín Drgáč, kontrabasista Oldřich Kučera a primáš Jiří Potyka. Netajili se ani tím, že od vzniku cimbálovky se podílejí na udržování a rozvoji lidových tradic v Kunovicích, účinkují při nejrůznějších kulturních a společenských akcích, mezinárodních veletrzích, výstavách a folklorních festivalech.

V při pouťové besedě v Tupesích zvolili repertoár, který oslovil nejen partu chlapů ze sboru Tupešané, ale i přišedší milovníky slováckých písniček. „Kunovjané se snažili vyhovět všem účastníkům besedy. K každý z nich si s nimi mohl zazpívat písničky, které má rád,“ planul nadšením Sonntag.