„Navzdory velké zimě a dlouhé době bez proletu přezimovalo mých dvanáct včelstev celkem dobře. Nemám žádné informace o tom, že by včelaři nacházeli po skončené zimě úly prázdné. Spíše se jedná o běžné ztráty,“ sdělil Karel Hladiš, předseda okresní organizace Českého svazu včelařů (ČSV) Uherské Hradiště, který včelaří 59 let. Úbytek včelstev zatím nezaznamenali ani salaští chovatelé Jiří Janováč (69) a Stanislav Daněk (79), ani Vojtěch Luža starší z Velehradu.

Ilustrační foto
Mají se ulice Starého Města zjednosměrnit? Co vy na to?

„Osmnáct včelstev jsem zvyklý zazimovávat v létě, a to hned po skončení snůšky. Všechna moje včelstva zimu přečkala, jen některá budou možná trochu slabší,“ prozradil Jiří Janováč. Včelařit začal před osmi lety se Stanislavem Daňkem, který se práci se včelstvy věnuje víc než 40 let. Chovatelé shodně tvrdí, že včely dokážou přečkat zimu i v tuhých mrazech. Aby ji přežily do jarních měsíců, potřebují hodně energie. „Před zimou musí ochránit nejen sebe, ale i matku a nově se líhnoucí přírůstky, aby zachovaly včelstvo. Proto se semknou a vytvoří shluk – chomáč, v němž udržují stálou teplotu,“ vysvětlil Karel Hladiš. Včelaři už ale několik let bojují s menšími nebo většími úspěchy se zákeřnou nemocí včel – varroázou.

Velikonoční jarmark plný pohody, zpěvu, hudby a dobrot ve Starém Městě.
Velikonoční jarmark plný pohody, zpěvu, hudby a dobrot ve Starém Městě

Přesto včelaři z regionu doufají, že by kvůli ní neměl být po zimě úbytek včelstev katastrofální. „Chovatelé totiž provádí před zimou velmi odpovědně léčbu proti varroáze. Dnes si je každý včelař vědom, že pokud léčbu podcení, mohlo by to mít pro jeho včelky nepříznivé důsledky,“ neodpustil si Karel Hladiš poznámku k prevenci proti roztoči varroa destruktor, česky kleštíku včelímu. Nejeden včelař musel vloni kvůli zvýšenému počtu proti zmíněnému roztoči varroa ve svém chovu aplikovat i několik dávek speciálních léčiv. Nejčastěji jsou používána léčiva Thymovar, Apiguard, Formidol, Varidol a Gabon.

„Doporučuje se ale obměna léků. Pokud je prováděna, není hlášena ztráta jejich účinnosti. Základem účinného tlumení varroázy je celoroční průběžné sledování jejího vývoje a včasné nasazení léčebných prostředků,“ shrnul vysvětlení předseda ČSV na Uherskohradišťsku. Odborníci tvrdí, že žádná choroba včel není přenosná na člověka a léčiva proti nim nekontaminují včelí med ani vosk.

Jakub Juřena si odpykává trest 8,5 roku za přejetí dvacetiletého mladíka na parkovišti v létě roku 2010.
Jakub Juřena s žádostí o obnovu procesu opět neuspěl