Rušné období zažívají také zdravotníci Uherskohradišťské nemocnice. Tam v uplynulých dnech kvůli tropům přijali několik pacientů.

„Nešlo o nic vážného a většina z nich byla po infuzi a zavodnění propuštěna na druhý den,“ sdělila mluvčí nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Jaká konkrétní opatření se snaží svým zaměstnancům poskytovat firmy před neúnosnými horky popsal ve stručnosti za železárny Z-Group Steel Holding z Veselí nad Moravou Miroslav Slaný.

„Přes den se haly nahřejí a pak je uvnitř i padesátistupňové vedro. Přes noc navíc nestačí vychladnout. Klíčové z hlediska zdraví je dodržovat pravidelný pitný režim. Naši pracovníci mají k dispozici dostatek tekutin, které pro ně zajišťujeme. Jde především o minerálky a nealkoholické pivo. Ty jim dodávají potřebné minerály a látky, které lidé ztrácejí při práci v horkých provozech. Spotřeba těchto nápojů se v teplých dnech zvyšuje v průměru přibližně o 40 procent,“ doplnil Miroslav Slaný.

Ocenění v Praze převzala starostka Kunovic Ivana Majíčková.
Kunovice jsou investičně atraktivním regionem

Stejný problém musí řešit také kováři.

„Když vejdu do místností s výhní, cítím se jako kdybych vystoupil z letadla někde v tropickém pásmu. Snažím se proto vstávat brzo ráno a končit s prací dřív, abych nemusel snášet ta největší vedra. Bohužel i tak je práce těžší a jde mi pomaleji,“ vysvětlil komplikace Vítězslav Bobčík z podolské Čertovy kovárny.

Jak poznamenal vedoucí svářečské školy Pavel Knotek, vysoké teploty mohou zdržet vzhledem k nařízení nosit ochranný oblek také svářeče.

„V současnosti je téměř nemožné svářet spoje venku na přímém slunci. Předpisy stanovují ochranné kryty, které svářeč musí mít, s nimiž nejde v takovém vedru normálně pracovat,“ doplnil Pavel Knotek.

Naopak celoročně jsou na práci v horku zvyklí ve sklárnách v Květné. I proto se tam současná opatření nevymykají běžným návykům. 

„Tak jako vždy zajišťujeme sklářům dostatečný přísun vody a mají nárok také na několik takzvaných tepelných pauz, díky kterým se můžou na chvíli ochladit venku či v méně horkých místnostech fabriky," dodal ředitel skláren Marek Mikláš.

Základní škola UNESCO získala certifikát Zdravá školní jídelna
Základní škola UNESCO získala certifikát Zdravá školní jídelna

Doporučená opatření proti přehřátí

Několik rad, jak se vyvarovat kolapsům z horka, vydaly v posledních dnech Nemocnice Zlínského kraje. Mezi ty nejzásadnější patří dostatečný přísun tekutin, v kritických dnech to může být klidně až tři nebo čtyři litry nejlépe čisté vody.

Omezení konzumace alkoholu a kávy, vyhýbat se fyzické zátěži a chránit si hlavu před sluncem. Nejcitlivějšími věkovými kategoriemi na následky dehydratace jsou pak senioři a děti. A jak reagovat, pokud někdo zkolabuje z horka?

Postiženého člověka je potřeba co nejdříve uložit do stínu a nejlépe do temna. Poté se snažit do něj pomalu dostat tekutiny, zkusit vnější chlazení pomocí obkladu a zvednout mu dolní končetiny. Pokud by stav přetrvával, je třeba vyhledat lékaře.

Ilustrační foto.
Na most přes Holomňu jen na vlastní nebezpečí