„O horkém víkendu se nám v celém Zlínském kraji zvýšil počet výjezdů minimálně o jednu třetinu. Bylo větší množství kolapsů z horka, oběhových problémů či mozkových příhod," sdělil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan

Na možné komplikace se chystají také v Uherskohradišťské nemocnici.

„Prozatím jsme nikoho nemuseli ošetřovat v důsledku kolapsu z veder, pokud ale bude takové teplo trvat i nadále, lékaři očekávají nárůst zdravotních problémů," konstatovala mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Dana Lipovská.

Kolapsy z horka bývají podle ní velmi často z důvodů dehydratace organismu a pobytu na ostrém slunci. U starších lidí je častější právě dehydratace, u mladších pak také podcenění horka při sportu nebo při konzumaci alkoholu.

Důsledky vysokých teplot v regionu zaměstnaly také hasiče.

„V souvislosti s horkým počasím máme znatelný nárůst zásahů u rojů hmyzu. Také ten totiž v tomto počasí ožívá a daleko více migruje, což se pak projevuje v jejich výskytu na nejrůznějších veřejných prostranstvích. Týká se to jak včel, tak také vos a později třeba i sršňů," popsal jednu z náplní práce hasičů v posledních dnech jejich krajský mluvčí Libor Netopil.

Hasiči museli proti bodavému hmyzu zasahovat jak ve Zlíně, tak také v Kroměříži a Uherském Hradišti. Například v pátek 6. června si jejich přítomnost vyžádal včelí roj u jednoho z hradišťských pískovišť a jen o několik hodin později podobný roj na zahradě rodinného domu v Mařaticích.

Spousta lidí na Slovácku si však teplého počasí užívala u vody.

„Nedělní horké počasí jsme s rodinou strávili na koupališti v Ostrožské Nové Vsi, příjemně mě překvapila teplota vody, byla sice ještě taková osvěžující, ale v tom horku jsme to uvítali. Myslím si, že na začátek koupací sezóny byla i návštěvnost velice solidní," prozradil Adam Šupka z Uherského Hradiště.

A provozovatelé tohoto rekreačního zařízení jeho slova potvrzují.

„Se stoupajícími teplotami nám přibývá lidí. V sobotu jsme měli přes dvě stovky návštěvníků, v neděli už přes čtyři sta," dosvědčil stoupající zájem o koupání Roman Mikoška z přírodního koupaliště Albatros v Ostrožské Nové Vsi.

Ještě větší nápor než tam, zaznamenali na letním koupališti v Uherském Hradišti.

„V sobotu prošlo branami letního areálu 820 návštěvníků, v neděli jich k nám zavítalo už 1745," uvedla za Aquapark Uherské Hradiště Ladislava Vydláková.

Několik rad od mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Dany Lipovské:

Lékaři radí vyhýbat se přímému slunci, mít pokrývku hlavy a pít hodně tekutin. Nejlépe pak vody, kávě a alkoholu se spíš vyhýbat, obojí totiž dehydruje. Pokud už někdo zkolabuje, je potřeba ho co nejdříve dostat do stínu a nejlépe i temna, pomalu a postupně do něj dostat hodně tekutin. Vhodné je také přiložení studeného obkladu či zvednutí dolních končetin. Pokud by stav přetrvával delší dobu, je samozřejmě lepší vyhledat lékaře.