A už od nedělního rána je mi jasné, že dnes tomu tak rozhodně bude.

O to méně závidím letošnímu králi, desetiletém Martinu Darkovi Frantovi, který se krátce po desáté hodině dopolední začíná strojit do ženského kroje, aby mohl společně s legrúty projet za pokřiku vtipných vyvolávek Vlčnovem.

Královského večera, při němž dochází k předání vlády mezi minulým a budoucím panovníkem vlčnovské jízdy králů, se letos účastnilo i čytřiačtyřicet vladařů z období roků 1950-2017.
Předávání vlády ve Vlčnově přihlížela téměř padesátka bývalých králů

Přitom já do Vlčnova přijíždím zkompletovat svoji reportážní sbírku královských jízd. Už před dvěma lety jsem totiž reportoval z Kunovic, loni z Hluku, a tak jsem plný očekávání, čím vším se bude lišit tato slavná tradice ve Vlčnově.

Nápovědu k jednomu z nejmarkantnějších rozdílů dostávám od Emy Hraškové z Bratislavy.

„Dozvěděla jsem se o vlčnovské jízdě králů z díla Milana Kundery. Část jeho Žertu se totiž odehrává právě při jízdě králů, a tak jsem zatoužila naživo vidět to, o čem jsem doposud jenom četla,“ svěřuje se mi v davu vítajícím družinu podél cesty.

Přestože co do ozdob, příprav a celkového dojmu si ani jedna z jízd nezadá s těmi okolními, ve Vlčnově jednoduše nemůžete nezpozorovat větší množství fotek chtivých Japonců, pobavených Angličanů nebo fascinovaných Slováků.

Pokud totiž někdo za hranicemi naší země o jízdě králů ví, na první dobrou zmíní ve většině případů tu vlčnovskou.

Ilustrační foto.
První ročník otevřených sklepů v Polešovicích nabídl unikátní vína

To už ale přijíždějí legrúti doprovázející krále k obecnímu úřadu. Tam je čekají největší davy i s váženými hosty.

„Před mým domem je velká zahrada, že je tady starosta Starého Města Josef Bazala,“ vítají jezdci na koních přihlížející v davu, mezi nimi například také hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka.

Po pár minutách legrúti společně s králem mizí na horním konci obce, kam je následuje skupinka věrných. Nicméně ve Vlčnově budou oslavy pokračovat bohatým doprovodným programem až do nedělního večera.