Kvůli velkolepé akci, jež pravidelně navštěvují desítky tisíc návštěvníků, ale musejí řidiči počítat s hustým provozem a dopravními omezeními. Na bezpečnost ve Vizovicích budou proto dohlížet desítky policistů.

„V souvislosti s pořádáním Trnkobraní budeme zjednosměrňovat některé ulice. Konkrétně komunikaci ze Zádveřic na Vizovice a z Těchlova na Slušovice. Do areálu likérky bude vjezd možný pouze na povolení,“ upozornila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Zdůraznila, že letošní novinkou na Trnkobraní bude přísný zákaz parkování na hlavní trase I/49. To se osvědčilo už na festivalu Masters of Rock, který se konal počátkem července.

„Dříve jsme zde masivní porušování zákona tolerovali a nechávali auta parkující na silnici I/49 bez postihu. Tentokrát budeme řidiče navádět na vyhrazená parkoviště,“ poznamenala Bartíková.

Aby akce neomezovala motoristy jedoucí po hlavním tahu z Vizovic do Zlína, návštěvníci Trnkobraní mohou parkovat přímo ve městě nebo odstavit automobily právě na silnici ze Zádveřic do Vizovic, kde bude parkování bezplatné. Pro vozy hostů bude také vyhrazeno hlídané velkokapacitní parkoviště v areálu Dřevoskladu Vizovice a v blízkosti takzvané staré pálenice. Obojí se nachází nedaleko festivalového areálu.

Na pořádek v době Trnkobraní bude podle policejní mluvčí nepřetržitě dohlížet několik desítek policistů.

„Věříme, že lidé budou dodržovat jejich instrukce i pokyny pořadatelů a nebude se opakovat situace z letošního Masters of Rock, kdy se naše hlídka nedostala přes areál k místu vážné dopravní nehody,“ připomněla Bartíková.

Policisté budou také kontrolovat, jestli obchodníci neprodávají alkohol dětem mladším osmnácti let. A ani řidiči se nevyhnou dechovým zkouškám. Zda a kdy mohou po požití alkoholu sednout za volant, jim však pomůže zjistit jednoduchý alkotester. Ten mohou zdarma získat ve stanu ministerstva dopravy a Besip v areálu festivalu.

Hlídané mohly být Vizovice ještě prostřednictvím šestnácti nových kamer. Ty však ve městě nakonec přibudou až příští týden.

„Je to škoda. Bohužel došlo ke zpoždění dodacích termínů,“ zalitoval místostarosta Jaroslav Burkart.

Co se týče ubytování, návštěvníci Trnkobraní mohou mít rozloženy své stany na bezplatném tábořišti na loukách v okolí hlavního vstupu do likérky.

Řada z nich však dává přednost komfortu a raději si připlatí. Z příjezdu milovníků hudby se proto těší i někteří ubytovatelé v okolí. „Tři čtvrtiny naší kapacity zaplní o víkendu hosté festivalu. Někteří si místa rezervují už na jaře,“ podotkla například recepční Kempu Dešná Eva Hajdová.

Samotní obyvatelé Vizovic se potom díky hudební akci dočkali zvelebení města. Radnice nechala poséct trávu a ulicemi včera projížděly zametací vozy. „Trnkobraním a jeho doprovodným programem ožijí celé Vizovice, proto jsme je zkrášlili,“ doplnil místostarosta.
Co o víkendu Vizovice nabídnou?
* vystoupení kapel Omega, Kryštof, Divokej Bill, Čechomor, Buty, Mig 21, Horkýže Slíže i Fleretu s Jarmilou Šulákovou
* oslavu šedesátin valašského krále Bolka Polívky, který přiletí přímo do areálu vrtulníkem
* tradiční pojídání švestkových knedlíků, přičemž rekord drží třiadvacetiletý Američan Pat Bertoletti s dvě stě třiatřiceti kusy
* doprovodný program v ulicích města jako Vizovický jarmark řemesel v ulici Štěpská, Vizovické pstruhobraní v tamní rybárně, představení divadelních ochotníků v Domě kultury, Festival dechových a folklórních souborů na pódiu za Domem kultury
* speciální sleva na prohlídku Státního zámku Vizovice
* den otevřených dveří ve Sklárně Glass Atelier Morava
* Jelínkův vizovický košt slivovice
* Trnkovláček, kterým se mohou zájemci přepravovat ve městě