Například na Uherskobrodsku vynesla letošní sbírka do pevných pokladniček 840 237 korun.

„Všem dárcům patří obrovské poděkování. To zejména proto, že všichni, kdo přispěli, si letos vlastně museli pokladničku ve své obci najít sami. Také děkujeme prodejnám, úřadům a podnikům, kteří nám umožnili umístění pokladničky do svých prostor. Děkujeme i koordinátorům koledníčkům a kněžím, kteří ve svých obcích vše naplánovali,“ poznamenal hlavní koordinátor Tříkrálové sbírky na Uherskobrodsku František Bílek.

Tam podle něj nejvíce peněz vydaly kasičky z Uherského Brodu - celkem 156 410 korun.

„Za zmínku stojí například snaha jedné seniorky, které obešla své spolubydlící v Domově s pečovatelskou službou a získala tak více než osm tisíc korun,“ podotkl František Bílek.

V případě vesnic vynikly ve výši darovaných příspěvků například Nivnice, Pitín, Starý Hrozenkov nebo Hostětín.

„Nebyla nouze ani o zajímavé zážitky. Vybavuje se mi například pozitivní přístup od vedení Jednoty i jednotlivých pracovníků prodejen, kde umožnili umístit pokladničky. V Dolním Němčí prodavačky navodily přímo tříkrálovou náladu – pouštěly zákazníkům koledy, a vyzdobily se královskými korunkami,“ prozradil František Bílek.

Kromě zmíněných částí sektoru sociálních služeb vybrané peníze podpoří také víceúčelové komunitní centrum v Uherském Brodě. Loni se při Tříkrálové sbírce na Uherskobrodsku vybralo celkem 1 509 214 Kč.

Na Uherskohradišťsku se podařilo shromáždit od dárců celkem 1 730 391 korun. Nejvíc peněz se sešlo v samotné metropoli Slovácka, a to 406 847 korun. Pomoct mají lidem v nouzi či v krizi.

„Podpoří také Domácí hospic Antonínek nebo vnitřní stavební úpravy objektu na Velehradské třídě 246 v Uherském Hradišti,“ řekl Deníku Dalibor Jirásek z Charity Uherské Hradiště.

V tomto roce bylo v případě Tříkrálové sbírky všechno jinak také na Zlínsku, kde tamní Charita zapečetila ve 44 obcích a čtyřech městech celkem 265 obalů. I když zdaleka ne všechny se zaplnily, jejich obsah je ohromující. Výnos (ne)putujících pokladniček činí 1 170 434 korun.

„Výsledek letošní sbírky mě velmi překvapil. I když nemohlo proběhnout klasické koledování, tak nám výtěžek umožní poskytnout pomoc těm nejpotřebnějším. Všem dárcům velmi děkuji," uvedl ředitel Charity Zlín Vlastimil Vajďák. Velké poděkování si podle jeho slov zaslouží také malí i velcí králové, kteří byli připraveni koledovat a moc se na to těšili.

„I když letos nešlo o koledu tradiční, nasazení a ochoty dobrovolníků si moc vážíme. Nemalé poděkování patří všem, kteří našli místo pro kasičku a stali se tak součástí více než jednadvacetileté tradice," řekla koordinátorka sbírky v děkanátu Vizovice a Zlín Pavla Romaňáková. V minulém roce tam Tříkrálová sbírka vynesla 2 336 471 korun.

Na Valašskokloboucku letos vybrali celkem 409 420 korun, což je asi jen o 100 tisíc méně než vloni. V případě výtěžku sbírky v jednotlivých obcích jsou však údaje za rok 2021 podle Tomáše Naňáka z Charity Valašské Klobouky poněkud zkreslené.

„Jedná se o to, že v některých obcích nebylo možné umístit pokladničku, protože nefunguje obchod případně tam není obecní úřad. Další aspekt je v tom, že byla možnost přispívat především v obchodech ve městech Valašské Klobouky a Brumov-Bylnice, kam často jezdí lidé i z okolních menších obcí,“ poukázal Tomáš Naňák na několik příkladů.

Krásný výtěžek, který sice nedosáhl loňské výše, přesto je ale odrazem toho, že lidé k sobě nejsou lhostejní, zaznamenali v obcích působnosti Charity Vsetín. V pokladničkách ve Vsetíně a v okolních obcích se sešlo celkem 486 240 korun.

Finance opět poputují na pomoc jednotlivcům a rodinám z regionu v tíživé životní a sociální situaci. Připraveny tam mají také další projekty, které by chtěli z výtěžku sbírky realizovat.

„Rádi bychom touto cestou poděkovali starostům okolních obcí, křesťanským církvím a všem dobrovolníkům, kteří se do netradiční realizace sbírky zapojili. Největší díky však patří samotným dárcům za otevřené srdce i dlaň,“ vzkázala koordinátorka Tříkrálové sbírky Charity Vsetín Jarmila Hyžáková s tím, že vloni vybrali 1 323 398 korun.

Kasičky byly již rozpečetěny také v Charitě Valašské Meziříčí, kde „vykoledovali“ 1 007 407 korun.

„Peníze použijeme na přímou finanční pomoc pro lidi, kteří se ocitnou v nečekané tíživé situaci. Do Domu pokojného stáří koupíme profesionální mandl, který zajistí hloubkovou dezinfekci lůžkovin a prádla klientů. Část výtěžku sbírky bude použita na pokrytí provozních nákladů Centra sociálně materiální pomoci,“ řekl Deníku ředitel Charity Valašské Meziříčí Jiří Gavenda. Vloni tam vybrali zhruba o půldruhého milionu více než letos.

V obcích působnosti Charity Nový Hrozenkov letos vykoledovali 346 356 korun.

„Děkujeme všem, kteří si našli způsob, jak darovat opět do tříkrálové pokladničky finanční příspěvek. Pocit, že tolik lidí věří v Charitu Nový Hrozenkov, nám dává obrovskou energii. V letošním roce chceme prostřednictvím výtěžku se sbírky pomoci klientům Domova pokojného stáří v Novém Hrozenkově,“ prozradila ředitelka tamní Charity Danuše Martinková.

Spočteno mají také v Charitě Kroměříž. Tam letos lidé přispěli do Tříkrálové sbírky 623 141 korunami, což je zhruba polovina částky, kterou se tam podařilo vybrat v roce 2020.

Přehled výsledků koledování Tříkrálové sbírky ve Zlínském kraji