„Říká se, že až čtyřicet procent komunálního odpadu tvoří bioodpad. Kdyby se nám takové množství podařilo vytřídit, už v příštím roce by poplatky výrazně klesly,“ upřesnil polešovický starosta Michal Zapletal.

Na internetové stránky městyse proto umístil anketu, která má pomoct vybrat jeden ze tří způsobů třídění. Lidé se do ní mohou zapojit do konce ledna. „Nabízí se pořízení dalších popelnic a svoz přímo od domu. To je ale nejhorší varianta. Momentálně totiž svoz probíhá jednou za čtrnáct dní. Nově by byl každý týden pro jeden druh,“ upozornil Zapletal.

Další možností je rozšíření veřejných sběrných míst o kontejnery na bioodpad. Ty ale provází v letních měsících extrémně silný zápach. Posledním návrhem je pořízení speciálních kompostérů přímo na zahrady polešovických domácností. To se zatím zamlouvá většině lidí, kteří už v anketě hlasovali.

„Bylo by to určitě nejvýhodnější. Cena za kompostér se pohybuje kolem jednoho až dvou tisíc korun. Na jejich koupi je možné navíc získat dotace,“ poznamenal Zapletal.

S využitím kompostu by podle něj nebyl v obci problém. Téměř každý dům má totiž vedle sebe alespoň malou zahrádku. „Výjimkou je snad jen bytový dům Sýpka. Tam bychom ale třeba zajistili svoz,“ dodal starosta.