Teploměr na štěrkopískovém jezeru v Ostrožské Nové Vsi ukazuje 3.8 stupně teplotu vody a dva stupně má vzduch. Počasí přeje otužilcům tak napůl. Sluníčko sice svítí, ale fouká docela ostrý ledový vítr. Juraj Palušák z veřejné skupiny otužilců, která si říká Slovácký klub ledních medvědů, není z počasí nijak překvapený.

„Ty teploty bývají celou zimu většinou podobné. Jsme na to připravení, počasí nám docela vyšlo,“ tvrdí zkušený plavec.

V jednu chvíli je v ledové vodě kolem pětatřiceti otužilců. Na břehu pak sleduje ledový ponor dalších, zhruba, sto padesát příchozích. Tolik lidí Juraj Palušák nečekal.

Rozhledna na nejvyšším vrcholu Chřibů na Brdu.
Předsilvestrovský výstup na vrchol Chřibů – Brdo jen individuálně

„Nato, že to byla neorganizovaná akce, což je v tuto koronavirovou dobu jedině dobře, tak mě překvapila velká účast,“ říká muž, který plave v ledové vodě už šestou sezonu.

Slovácký klub ledních medvědů je sdružení lidí, kteří se chodí na „štěrk“ otužovat dvakrát v týdnu. Členové této skupiny dnes patří mezi nejpočetnější plavce.

„Jsme parta lidí, které spojuje nejenom příroda, ale také jakási vášeň posouvat svoje limity. Otužování je také o překonání svého pohodlí,“ vysvětluje Juraj Palušák.

Otužilec, který se u jezera objevuje na poslední chvíli, je Tomáš Horák z Hluku. S početnou rodinu přijíždí až po hlavním ponoru.

„Neplánovali jsme to, ale nakonec jsme s rodinou vyrazili. Jenom škoda, že zalezlo sluníčko a začalo foukat, ale tady fouká skoro pořád,“ postěžuje si a na závěr přidává svoje zkušenosti z otužování.

„Jednu zimu jsem se otužoval na vzduchu, dva roky ve venkovním bazénu, na štěrk chodím teprve první rok,“ prozrazuje Tomáš Horák.