Příležitost k tomu mají při Buchlovských nocích s černou paní, v jejichž průběhu se stovka účinkujících v dobových kostýmech snaží návštěvníkům přiblížit střípky hradní historie, v neobvyklé podobě vesele i vážně hrané pověsti, příběhy a oživlé obrazy.  

Nejinak tomu bylo ve večerních hodinách od posledního červencového čtvrtka do soboty, a to v rámci 14. ročníku takzvaných „noček“.

Díky správě hradu a zapsaného spolku HB Collegium si je nenechalo ujít na dva tisíce návštěvníků. Pro ně byly noční prohlídky zábavou a romantikou, pro kluky a holky příležitostí zůstat vzhůru do půlnoci nebo i o nějakou hodinu déle.

Procházka starobylým hradem, kterým kdysi prostupovaly osudy jeho vznešených obyvatel, začínala na terase pod pověstnou lípou neviny.

Z vystavených fotografií vznikla věčná vzpomínka na svatební den. Slavnostní zahájení výstavy umocnila přehlídka svatebních šatů.
Turistické centrum Velehrad obsadili nevěsty, ženiši a fotografové

Z něj po úvodních slovech průvodkyň zamířili návštěvníci na prkna okázalého renezančního tanečního sálu, druhé největší místnosti na Buchlově, aby se podívali, jak to vypadalo na slavné svatbě Jiřího ze Zástřizl a Elišky. Ukázky se zhostila skupina historických a scénických tanců Porta Temporis z Napajedel, která se při loňských „nočkách“ prezentovala gotickými tanci v gotickém rytířském sále hradu.

Ve III. nádvoří hradu se Arkleb Trnavský z Boskovic alias Martin Vlachynský, dělil o poklady se skřety, v knihovně se zase setkal Jiří Prakšický ze Zástřizl se svým přítelem Vratislavem, s nímž podnikal kavalírské cesty po světě. V průběhu procházky hradními komnatami nechyběly ani romantické příběhy nenaplněných lásek a touhy.

V roli Rusalky, která kradla buchlovským pánům vodu, se představila Karolína Vašinová. V předcházejících čtyřech ročnících „noček“ se zhostila role černé paní buchlovské. To Víta Rybová, rodačka z Uherského Hradiště, se zhostila role Jana Šembery z Boskovic, který nejdříve zabil bratra hradního pána, pak Kateřiny, která proklála kordem žebra hradního pána Jindřicha.

„Každý z návštěvníků si jistě našel při nočních prohlídkách hradu něco zajímavého. Už proto, že hrané pověsti jsou z roku na rok obměňovány. Nejdramatičtější scénka se letos odvíjela ve velkém rytířském sále, v němž bývala v minulých ročnících velká hostina, zatímco tentokrát se v ní šermovalo,“ uvedla Libuše Mikulová, správkyně hradního depozitáře.

Návštěvníci „noček“ se mohli těšit z doprovodného programu, při němž na hradním nádvoří nechyběla ohnivá noční show. Ta však neměla vazbu na noční prohlídky, protože vstup do areálu hradu byl zdarma.