Jeden z posledních farmářských trhů má Zlín za sebou a trhovci se pomalu chystají na trhy vánoční. Jaký pro ně vlastně letošní rok byl a jestli se ve Zlíně stánkařům daří, se vydal Deník zjistit přímo na místo.

„Závisí to hodně na tom, jaké nám přichystají nájmy, a letos to není žádná sláva,“ svěřila se například Marcela Hábová ze Lhotska, které se ve stánku daří prodávat zejména perníky a medovinu. V boji mezi úspěchem a neúspěchem záleží podle ní i na tom, které trhy si daný prodejce vybere. „Uživit se na tom dá, ale je potřeba natrefit na správná místa. Musí být i chytří organizátoři,“ myslí si.

K vánočním trhům vzhlíží s vidinou dobrých zisků například Silvie Jurásková, která v sobotu ve Zlíně nabízela zákazníkům širokou škálu koření.

„Budou vánoční směsi, koření na svařáky, kapry a hodně lidí kupuje koření jako dárek,“ vysvětlila. S farmářskými trhy ve Zlíně je spokojená. „Dřív to nebylo, jen vloni, mám pocit, že v Praze. Letos je fajn, že se to roztáhlo po celé republice, a podporují se tak i místní pěstitelé,“ těší kořenářku, která ovšem zároveň dodala, že je problém s poctivostí stánkařů. „Organizátoři mnohdy nerozlišují, jestli stánkař své zboží opravdu vypěstoval, nebo jen odkoupil a teď ho prodává. To je škoda,“ mrzí Juráskovou.

Na trhu se podařilo narazit dokonce na nováčky v oboru. Manželé Marek a Blažena Novákovi prodávají ve stánku s uzeninami teprve 2 měsíce, porovnávat tak moc nemohou. Už si ovšem prožili dobré i horší chvíle.

„Záleží to hodně na období a na náladě lidí. Taky je jiné prodávat na pouti a na trzích. To jsou rozdíly velké. Tady ve Zlíně je to ale celkem slušné,“ sdělila prodavačka Nováková.

Čtyřicet stánkařů

Letošní trhy v krajském městě se tedy podle názorů prodejců drží v průměru. Co se týká účasti prodejců, byly však poslední trhy velmi úspěšné. „Máme za sebou šesté letošní trhy, do vánočních zbývá ještě jeden. V průměru do Zlína jezdí 30 až 40 stánkařů, ale tuto sobotu jich bylo přes čtyřicet, takže to považujeme za úspěšný víkend,“ vzkázala za organizátory Romana Miková.