Po opravách podlahy a interiéru místní tělocvičny základní školy, kterou hojně využívají hasiči, tenisová akademie či střelecký oddíl, se totiž objevila nepříjemná ozvěna ztěžující práci jejich vedoucích.

Nedávno provedená odborná měření dokonce odhalila až dvojnásobně překročený limit doby dozvuku, kterou zde zanechaly několik let staré opravy.

I proto se vedení obce rozhodlo akustické vlastnosti tělocvičny zlepšit. S potřebnými úpravami by se mělo začít už letos.

„Představte si malou místnost, čerstvě vymalovanou, s dřevěným obkladem a bez jakéhokoliv nábytku. Když stojíte v takto vyklizeném obýváku a zatleskáte, tak se k vám zvuk ještě desetkrát vrátí. Tělocvična na základní škole je na tom podobně, ještě k tomu připočtěte třicet hlučných dětí,“ přiznává Tomáš Trtek z Tenisové akademie.

Absolvovat v hale delší trénink je pro něj vysilující.

„Mám hlavu jak pátrací balon už za půl hodiny. Když zakřičím, neslyší. Když použiji píšťalku, tak ji všichni slyší ještě půl hodiny,“ popisuje metody, které se v tělocvičně neosvědčily.

Nezbytné úpravy počítají se čtvrt milionem korun

Hlučnost a dozvuky v tělocvičně proto byly předmětem měření, které se odehrálo v minulých dnech.

„Vše už řešíme se starostou obce. Nedávno k nám zavítala odborná firma, která má vypracovat posudek a navrhnout řešení eliminující ozvěny. Při výuce to však zásadní problém nebyl, ačkoliv jsme malé komplikace zaznamenali,“ sdělil ředitel Základní školy v Nivnici Josef Talaš.

V Nivnici je přitom ještě plně vyhovující sportovní hala.

Ta je však po celý rok pro některé spolky beznadějně obsazena, a tak jim nezbývá než trénovat v tělocvičně školy.

„První odhady odborného měření poukazují až na dvojnásobné překročení normy, která je platná pro moderní prostory. Nezbytné úpravy však počítají s částkou kolem čtvrt milionu korun. I proto ještě budeme hledat alternativní řešení, jak hluk eliminovat,“ nechal se slyšet starosta Nivnice Miroslav Vykydal.

Podle jeho slov by měl být dozvuk maximálně 1,7 vteřiny.

V tělocvičně byly v některých případech naměřeny hodnoty pohybující se kolo 3,3 vteřiny.

„Zvažujeme, že práce rozdělíme do různých etap, přičemž nejprve bychom začali se stropním podhledem. Kdyby jeho úpravy nepomohly, nainstalovali bychom akustické tlumiče i na stěny,“ dodal Miroslav Vykydal s tím, že jako pravděpodobný termín realizace vidí nadcházející letní prázdniny.