„Už teď je ten rozdíl oproti dřívějšku markantní. Zbrojnice včetně garáže na zásahové vozidlo byla v dezolátním stavu a takřka nepoužitelná. Od roku 2011 do roku 2013 jsme marně vyhlíželi nějaké dotace," odkryl obavy o další využívání objektu starosta Traplic Milan Rozum. K radikálnímu obratu ale došlo, když přišli hasiči s návrhem, že by si hasičárnu opravili svépomocí a obec jim zaplatila materiál.

„Vedení obce kvitovalo iniciativu hasičů s povděkem. Vyřídilo jim stavební povolení a oni se pustili do práce," shrnul stručně starosta. „V řadách hasičů máme šikovné elektrikáře, topenáře, instalatéry, zedníky a další řemeslníky. Ti byli schopni provést svépomocí zateplení zbrojnice s klubovnou a další práce bez finančních prostředků," neskrýval radost Tomáš Pelka, starosta a hospodář traplických hasičů.

Oprava hasičské klubovny, která přiléhá ke garáži na zásahové vozidlo, probíhá od roku 2013. Aktuálně se provádějí obkladačské práce v budově a montáž sádrokartonových podhledů. „Objekt se už díky šikovným řemeslníkům, členům našeho sboru, dočkal zbrusu nových rozvodů elektřiny, vody, topení, opravy střechy a zateplení. Dík patří obci, která financuje veškerý materiál," poodhalil proměnu hasičského stánku velitel jednotky Zdeněk Žiška.

Zásahové vozidlo, šatna pro uložení hasičské výstroje, kompresor, nabíječka a odsávání výfukových zplodin potřebovaly k uložení garáž. Jenže ta byla až do loňska v havarijním stavu. „Propadlá podlaha znesnadňovala parkování zásahového auta. Kvůli značně netěsnícím vratům ji nebylo možné v zimě vytopit, ale nevyhovující byla i elektroinstalace," shrnul vážné nedostatky Tomáš Pelka.

K omlazení garáže přispěla loni na podzim dotace ze Zlínského kraje, a to z Programu obnovy objektů hasičských zbrojnic. „Hasiči na ni dostali 105 tisíc korun. Jednasedmdesáti tisíci se na rekonstrukci garáže, která byla kvůli velmi krátkému termínu jejího dokončení provedena dodavatelsky, podílela obec," informoval první muž Traplic. Dodal, že z obecního rozpočtu bude vybudována ke garáži a klubovně příjezdová cesta a chodník pro pěší.