„Psal se rok 1903, kdy hrstka dobrých lidí z Traplic dostala nápad, založit v obci sbor dobrovolných hasičů. A tak 8. dubna roku 1903 vznikly Stanovy dobrovolného hasičského sboru v Traplicích, které byly 14. dubna téhož roku schváleny obecním výborem,“ vrátil se k historickým informacím sboru starosta traplických hasičů David Novák.

Různá pak byla jednotlivá údobí 20. století. Trvale byl sbor provázen nedostatkem prostředků na získávání soudobé techniky. Ne vždy se také dostávalo sboru patřičné podpory ze strany představitelů obce a veřejnosti.

Po těchto létech následovala desetiletí úspěšná, vyznačující se vzájemným porozuměním a podporou. Sbor nyní disponuje technikou, o kterou se předchůdcům SDH v Traplicích ani nesnilo.

Ford Transit jako dárek pro hradišťské dobrovolné hasiče k výročí 150 let existence.
Dobrovolní hasiči z Hradiště dostanou jako dárek ke 150. výročí Ford Transit

Letošní čtvrtá červnová sobota byla nabita akcemi, na nichž se podíleli trapličtí dobrovolní hasiči. Třicet pět je jich dospělých a sedmadvacet tvoří sbor mladí hasiči ve věku od tří do 18 let. Sbor navázal na bohatý kulturní a společenský život z minulých období, ale také přitáhl zájem dětí o hasičinu a požární sport. Nejmladší členkou hasičské přípravky je pětiletá Nela Obdržálková. Mladí hasiči se pod vedením těch starších, často i vysloužilých hasičů, musí snažit, aby tradici svého sboru v obci zachovali.

„V posledních letech má sbor štěstí v tom, že se jeho členům daří získávat mladé nadšence pro požární sport. Musíme stále myslet na modernizaci, vybavení a finanční prostředky pro udržení sboru,“ nechal se slyšet starosta SDH Traplice David Novák.

Slavnost 120. jubilea SDH začala o čtvrté červnové sobotě mší svatou, kterou v traplické kapli Panny Marie Růžencové celebroval farář P. Pavel Biliński.

Koněspřežná stříkačka i moderní technika

Oslavy byly především připomínkou záslužné a nelehké práce hasičů. Ti se i v dnešní době musí snažit, aby tradici svého sboru v obci zachovali. Hlavním lákadlem oslav na traplickém fotbalovém hřišti byla ukázka moderní soudobé hasičské techniky, ale i té historické. K ní kupříkladu patřila ruční koněspřežná stříkačka SDH Staré Hutě, kterou za 304 zlatých zakoupil tamní sbor koncem června roku 1902. Posvětil ji stupavský farář Petr Lenhart a kmotrou koňské stříkačce byla hraběnka Berchtoldová z Buchlovic.

Starohuťští hasiči předvedli s koněspřežnou stříkačkou ukázku hašení hořící makety domu. S ohněm makety hořícího domu se perfektně vypořádali hasiči s moderní technikou.

Cena starosty obce za nejlepší traplické víno pro Jiřího Čevelu.
Cena starosty obce za nejlepší traplické víno zamířila Jiřímu Čevelovi

Velkou atrakcí byl pro hasiče a veřejnost vrtulník, s nímž se mohli na stanovený čas vznést k oblakům nad částí chřibských lesů. Rádi se proletěli vrtulníkem, a ještě k tomu viděli své obce z ptačí perspektivy jejich starostové, huštěnovický Aleš Richtr, jankovický Jaroslav Dvořák a první žena Kudlovic Renata Čechmánková.

Velké pozornosti se těšila ukázka hasičů při poskytování první předlékařské pomoci zraněnému muži, kterého museli z auta vystříhat. Netradiční hasičskou akci v sobotu navštívila řada mužů, kteří ve svém pracovním či volném čase bojují s ohněm. I tak to pro ně bylo na slavnostech v Traplicích milé setkání, při němž si zavzpomínali na dobrovolnou hasičskou činnost a předali si informace.