VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Toxický odpad v Boršicích. S podnikem se klidně budou soudit

Boršice – Tvrdý boj vyhlašuje vedení obecního úřadu v Boršicích firmě, která chce v areálu bývalého zemědělského družstva čistit kontaminovaný odpad. Starosta již předal nesouhlasné stanovisko krajskému úřadu, ten má rozhodnout v půlce března.

1.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Tři rozlehlé betonové silážní jámy už asi tři roky zejí prázdnotou, prostor se však může „chlubit" bohatou minulostí, co se ukládání odpadů týče. „Žlaby jsou možná ještě nyní zamořeny nebezpečnými látkami a měly správně být už před mnoha lety zrušeny," tvrdí starosta Boršic Roman Jílek (Strana zelených).

Na začátku devadesátých let muselo být v boršickém družstvu utraceno na devět stovek dojnic kvůli zvýšenému množství PCB látek (polychlorované bifenyly) v jejich těle. Barvami s obsahem PCB se dříve běžně natíraly kravíny, nevědělo se totiž, že jsou rakovinotvorné. Tyto karcinogeny se podle starosty ve žlabech vyskytují dodnes.

Přestože uherskohradišťský okresní úřad vydal už v roce 1994 rozhodnutí, na jehož popud mělo být úložiště zlikvidováno, o šest let později stavební úřad provoz silážního žlabu pro dekontaminaci povolil. Předešlé rozhodnutí svých kolegů prý úředníci neměli k dispozici.

Až do roku 2009 se zde pak prováděla dekontaminace nebezpečného odpadu zamořeného ropnými látkami. Smetí se tady očkovalo mikroorganismy, které nebezpečné látky zneškodnily. Jenže vedení obce je přesvědčeno, že to žádná selanka nebyla. Dešťová voda údajně splachovala toxický odpad do nedalekého potoka.

Podobné ošetřování odpadů by se zde mělo opět rozjet, úřad Zlínského kraje o to požádala firma Reomap z Kroměříže, která trojici silážních jam koupila od předchozího majitele. O tom však v Boršicích nechtějí ani slyšet. „Žlaby nejsou v odpovídajícím stavebně-technickém stavu, aby mohly plnit funkci dekontaminačního střediska. Mezi panely jsou velké praskliny, jak mohou vyhovět atestům na propustnost? Pětačtyřicetiletý beton, do kterého prší," kroutí hlavou Roman Jílek.

Ten s týmem svých poradců vypracoval nesouhlasný odborný posudek, jenž předal krajskému úřadu. Pokud ho úředníci nevezmou v potaz, je připraven se domáhat zastavení řízení u náměstka hejtmana pro životní prostředí. „Nic takového se tu prostě dít nebude. I kdybychom se měli s firmou soudit. Bojuji proti nebezpečným odpadům v obci dvaadvacet let a nakonec se toho dožiji v pozici starosty? To tedy ne," prohlašuje Jílek odhodlaně.

Rozhodnutí, zda se bude v Boršicích znova čistit zamořený odpad, má kraj vydat v půlce března. „Provoz dekontaminační plochy byl povolen do 28. ledna 2012. Společnost Reomap loni požádala o prodloužení tohoto souhlasu, avšak nedoložila potřebné podklady. Krajský úřad se samozřejmě zabývá i nesouhlasným vyjádřením obce Boršice," konstatovala mluvčí krajského úřadu Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Jednatelem kroměřížské firmy Reomap je Zdeněk Krč, který také vlastní uměleckou agenturu. Zprostředkovává vystoupení předních českých modelek, siláků, zpěvaček i bavičů. Věří, že úředníci mu odpadové podnikání v Boršicích povolí. „Nedodání dokumentace bylo způsobeno administrativními problémy s datovou schránkou. Nyní by již mělo být vše napraveno," podotýká Zdeněk Krč.

Ujišťuje také, že lidem ve vesnici ani jejímu okolí žádné nebezpečí nehrozí. „Osobně si myslím, že nebezpečí nehrozí ani obcím, kde se skladuje jaderný odpad. Přesto se tamní obyvatelé bojí," přirovnává. Jaké konkrétní operace bude s odpadem v areálu bývalého družstva provádět však prozatím sdělovat nechce.

Boršické zastupitelstvo v příštích dnech plánuje vydat memorandum o zamezení nakládání s veškerými odpady na území vesnice. Výjimku budou tvořit firmy, které mají s obcí přímo uzavřenou smlouvu o své činnosti. Vedení obecního úřadu také chce o problému informovat veřejnost. „Musím říct, že jsem o tom vůbec nevěděla. Jen to, že kdysi dávno podobné problémy u nás byly. Rozhodně by se mi to nelíbilo," uvedla oslovená obyvatelka Petra Tománková.

Autor: Michael Lapčík

1.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šimon Kotásek, 16. 1. 2018, 4000 g, 54 cm, Slavkov
6

Nově narozená miminka na Slovácku - 3. týden 2018

Soutěžní svatební pár číslo 73 - Blanka a Petr Coufalovi, Přerov – Kozlovice
3

Dvacáté páté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Muž v kontejneru? Bez telefonu by zemřel, varuje vedoucí z Biopasu

Jen o vlásek unikl před nedávnem smrti osmačtyřicetiletý muž z Kroměříže, který si ustlal v jednom z kontejnerů na papír.

Slovácko představí Janoška, Ševce čeká dvojzápas s Opavou

Náročný tréninkový dril si v týdnu zpestřili basketbalem, na hru pod koši ale mohou zlínští fotbalisté o víkendu zapomenout. Ševce v sobotu čeká repríza finále MOL Cup, na umělém trávníku v areálu Vlastislava Marečka na Vršavě se ve dvojzápase utkají s Opavou.

Školáci ve Starém Městě kouřili marihuanu. Případ šetří hradišťská policie

Kvůli užívání návykových látek školáky museli vyjíždět uherskohradišťští policisté ve středu 17. ledna do Základní školy ve Starém Městě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>