„Potkala jí jedna z obyvatelek v Topolné v Napajedlech. Vzkázala nám, že je v pořádku. Přišla se ohlásit na tamní městský úřad, protože se dozvěděla, že ji pokládají za mrtvou. Ženě, která s ní v Napajedlech mluvila, ale nechtěla říct, kde nyní bydlí. Prý si ale nějaké bydlení našla,“ vysvětlila starostka Topolné Hana Marášková.

O život Aleny Matušincové měli obavu jak lidé z Topolné, kteří ji znali, tak starostka Hana Marášková.

„Když paní v tom stanu bydlela, komunikovala s námi. Jedná se o slušnou ženu, nebyly s ní žádné problémy. Pak ale, po velkých mrazech zmizela a stan i s věcmi na pozemku u lesa zůstal,“ vysvětlila starostka Hana Marášková, která netušila, jaký osud mohl tak trochu záhadnou bezdomovkyni postihnout.

„Neřekla nám, proč a kam odchází. Někdo z obyvatel obce si pak všiml rozházených předmětů u jejího stanu, a zavolal policisty. Část věcí policisté posbírali, další část jsme převezli na obecní úřad,“ vysvětlila starostka.

Otázkou zůstalo, kam se ale žena poděla. Starostka Marášková se rozhodla, že pokud nedostane informaci z pošty v Napajedlech, kam si Alena Matušincová pravidelně docházela pro důchod, ohlásí její zmizení na policii. Doporučil jí to starosta Halenkovic, kde má Matušincová trvalý pobyt, Jaromír Blažek. Lidé z Topolné a Březolup, kde Matušincová nějaký čas pobývala navíc rozšířili fámu, že žena ze stanu možná umrzla.

„Už jsme jednou v minulosti podobný případ řešili, a podobnou paní jsme po velké pátrání nalezli živou a zdravou. Zmizení člověka ale není vhodné podceňovat,“ varoval před několika dny halenkovický starosta Blažek.

Pátrání po ženě komplikoval fakt, že na sebe nenechala žádný kontakt a nevlastní mobilní telefon. Starostce Topolné tvrdila, že má pouze bratra někde na Slovensku a bydlení ve stanu zvolila kvůli aktuálnímu vyrovnávání dědických vztahů.

V těchto dnech se ale Matušincová v Topolné opět objevila. Ukázalo se, že mrazy, které v lednu a na počátku února klesaly až k mínus dvaceti stupňům, přečkala bez úhony.

Alena Matušincová se na obecním úřadě v Topolné objevila právě včas. Starostka obce totiž chtěla v následujících dnes oslovit policii s žádostí o její vypátrání. Alena Matušincová nyní starostce vzkázala, že si pro své věci příjde na obecní úřad v polovině března. „O případu paní Matušincové vím.

Byli jsme připraveni po ní zahájit pátrání. Své věci ze stanu, které posbírali na poli naši policisté, si paní Matušincová může vyzvednout u nás na služebně,“ konstatoval mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental.

Otužilost i odhodlanost čtyřiašedesátileté Aleny Matušincové obdivuje i jeden z obyvatel Topolné Ladislav Peprníček.

„Jestli v těch mrazech byla ve stanu, tak zaslouží obdiv. Já jsem byl na vojenském cvičení na Šumavě, kde jsme v mrazech, které dosahovali mínus dvaceti osmi stupňů, bydleli ve velkém stanu asi pro sto osob. Uprostřed stanu byla kamna, ale ta samozřejmě nemohla celý prostor vyhřát. Někteří vojáci to tehdy odnesli omrzlinami,“ vzpomíná Peprníček.