U kormidla všech jejich ročníků seděla Ludmila Drobilová. Nové zázemí přitom tato akce našla už vloni v multifunkčním zařízení v Polešovicích. Její druhý ročník se tak na stejném místě uskutečnil uplynulou sobotu. „První dva ročníky soutěže se konaly v místní šlechtitelské stanici, pak jsme se ale přesunuli sem. Nutno ale přiznat, že ačkoliv je tady lepší zázemí pro kulturní vystoupení, mělo prostředí vinic v okolí šlechtitelské stanice rozhodně své kouzlo,“ zavzpomínala v sobotu Drobilová.

Vinobraní obnovili v Polešovicích v roce 2007 po padesáti letech a již na prvním ročníku vyhlásila ředitelka Okresní agrární komory Karla Malinová soutěž o nejlepší, tedy TOP víno Slovácka. Od té doby tato tradice podle slov Drobilové trvá. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 77 vzorků. Porota z nich vybrala desítku nejlepších. Největší úspěch zaznamenalo místní vinařství Jaroslava Vaďury. To si odneslo tolik cen, že je jejich majitel musel odvézt na trakaři. Nejnapínavější bylo vyhlášení prvního místa, protože vítěz porazil vinaře na druhém místě o pouhé dvě desetiny. Tím šťastnějším nakonec bylo zmiňované vinařství Jaroslava Vaďury, které zvítězilo i nad jalubskou společností Balíček – Hruška.

„Letos jsem již nechtěl soutěžit, měl jsem v plánu dát šanci jiným. Ale jako naschvál se mi povedlo loni vyhrané koštýře zničit, tak jsem si řekl, že to zkusím ještě jednou,“ usmíval se šťastný vítěz. Na sedm stovek návštěvníků přilákal do Polešovic také pestrý kulturní program, na kterém vystoupily Drmolice nebo zahrála cimbálová muzika Kunovjan. Zajímavá byla také sabráž (odseknutí hrdla láhve šavlí – pozn. red.), kterou si mohli přítomní vyzkoušet na vlastní kůži, nebo ochutnávka nejlepších vín či regionálních potravin. Ve stáncích nabízeli vystavovatelé dokonce bio víno. Po ukončení programu se zájemci, přesunuli vláčkem Steelinka do Vinařské ulice, kde ochutnávka pokračovala přímo v místních sklípcích.