Jana RejžkováHájila Čunka i Grosse, nyní se pokouší na první pohled o nemožné. Vysekat Petra Kramného z obžaloby vraždy své dcery a manželky na dovolené v Egyptě. „Prokážu jeho nevinu," stojí si za svým advokátka ze Zlína Jana Rejžková.

Kauza Kramný mi zasáhla do života

Obhájkyně Petra Kramného Jana Rejžková v pátek 18. prosince na chodbě ostravského krajského soudu.

Zlínsko - Je známá, neústupná a jak sama o sobě říká neúplatná zlínská advokátka. „Nebojím se nikoho a ničeho," říká Jana Rejžková.


V současné době je obhájkyní v jednom z nejsledovanějších soudních procesů chce dokázat nevinu Petra Kramného, obžalovaného z vraždy své manželky a devítileté dcery v Egyptě v červenci 2013. „Můžu říct, že tento případ je pro mne jeden z nejsilnějších zážitků. Chci dokázat nevinu svého klienta,"svěřuje se s tím, že tato kauza výrazně zasáhla i do jejího osobního života a života její rodiny.

K dalším jejím velkým případům patří obhajoba Jiřího Čunka nebo zesnulého expremiéra Stanislava Grosse. „Vždy jsem se snažila o co nejlepší práci, to je podstata mých kauz," podotýká známá obhájkyně. Každý případ je pro ni velký, tvrdí. „Nejsou malé a velké kauzy, vždy jde o lidské tragédie, protože trestní řízení zasahuje do života člověka, jeho cti a do života rodin," vysvětluje.

Co rozhodlo, že se ujala obhajoby v nejsledovanějším soudním procesu letošního roku případu Petra Kramného?

„Právě mediální obraz celé kauzy mě přesvědčil přijmout obhajobu. Navíc je v ní spousta otazníků, záhad a nezodpovězených otázek, na které bych ráda našla odpověď ," komentuje Jana Rejžková.

Přiznává, že každý svůj případ prožívá a snaží se vcítit do situace, kterou její klienti prožívají. „Osobně mě spousta případů velmi zasáhla a můžu říct, že jsem pro svůj život načerpala z těchto příběhů poznatky. Kdyby spolu lidé více komunikovali, mnoho lidských tragédií by se nemuselo odehrát," myslí si advokátka, která za své klienty dokáže bojovat velmi tvrdě. (zav)

Jindřich OndrušVedle oslav 90. výročí Valašského muzea v přírodě jeho ředitele Jindřicha Ondruše v tomto roce zaměstnávaly také pokračující práce na přípravě obnovy vyhořelé národní památky Libušín na Pustevnách. „Už máme vše připraveno," říká Ondruš.

 K Libušínu máme už všechno připraveno

Jindřich Ondruš

Valašsko - Byl náročný, ale dobrý. Těmito slovy hodnotí končící rok 2015 ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš. V největším a nejstarším skanzenu ve střední Evropě letos oslavovali 90. výročí jeho založení. Uskutečnilo se zde přes čtyřicet pořadů včetně čtyřdenního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti.


Pro zaměstnance muzea i jejich ředitele to mimo jiné znamenalo, že v hlavní sezoně trávili v práci veškeré víkendy. „Začalo to už v květnu, první volný víkend jsem pak měl až v říjnu," promítá si Jindřich Ondruš. Akce se však podle něj vydařily. Po stránce programové i po stránce návštěvnosti. Tu bude mít letos skanzen rekordní. „Už nyní máme více než dvě stě osmdesát tisíc návštěvníků," může se pochlubit ředitel. V roce předcházejícím muzeum navštívilo 264 tisíc lidí.

Vedle oslav Jindřicha Ondruše v tomto roce zaměstnávaly také pokračující práce na přípravě obnovy vyhořelé národní památky Libušín na Pustevnách. Šlo například o podpis smlouvy s firmou, jež zhotovuje projektovou dokumentaci cenné historické stavby či vyhlášení výběrového řízení na dodavatele stavby. „To jsme museli vyhlašovat nadvakrát, ale teď už máme vše k Libušínu připraveno," říká Ondruš.

Kromě toho se pracovníkům muzea podařilo opravit budovu pro umístění knihovny a dokumentačního centra, vybudovat nové výstavní prostory či získat nový norský grant na expozici o krojích.

Nemalé plány má ředitel skanzenu i do příštího roku. Pokračovat bude obnova Libušína, chystá se budování nového depozitáře. „Doufám také, že nám návštěvníci zachovají přízeň, abychom si i na konci dalšího roku mohli znovu říct, že to byl rok náročný, ale dobrý," dodal Jindřich Ondruš. (mib)

Roman KafkaDo července tohoto roku vedl Roman Kafka krajské státní zastupitelství ve Zlíně. Letos jej nejvíce zasáhla tragédie v Uherském Brodě. „Přišel jsem na toto místo činu a jako profesionál jsem se to snažil vnímat, ale otřáslo to se mnou," vzpomíná.

Státního zástupce nejvíce zasáhl případ střelby v Uh. Brodě

Jednu ze stran soudního jednání k tragédii u Kauflandu v Uherském Hradišti, představuje státní zástupce Roman Kafka.

Zlínsko - Roman Kafka na krajském státním zastupitelství ve Zlíně strávil devět let. Z toho pět let pracoval jako vedoucí krajského dozoru a necelý rok vedl krajské státní zastupitelství Krajského soudu v Brně, pobočku Zlín. Na konci července letošního roku byl povolán jako státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Přesto, jak říká, na Zlín a zlínské kauzy nejde zapomenout. Mezi ty jeho a rozsahem největší v republice patřila zcela jistě metanolová kauza, kdy se svým týmem vypracoval obžalobu na jednatřicet osob.


Mladý, teprve sedmatřicetiletý žalobce, který nebyl v našem kraji mezi pachateli závažné trestné činnosti zrovna oblíbený, tvrdí, že by státní zástupci měli být odvážní a aktivní. Mezi případy, které jej nejvíce zasáhly, patří vražda osmi lidí rukou šíleného střelce v restauraci Družba v Uherském Brodě z letošního února. „Nelze odmyslet to, že je tam před vámi osm těl lidí, kteří přišli na oběd nebo tam byli v práci jako například servírka. A tito lidé byli stále zachyceni v poměrně běžných situacích, které se v běžné restauraci odehrávají, nepřipraveni na smrt. Do toho je zřejmé, že je hledají jejich příbuzní a blízcí, neustále jim například zvonily jejich mobilní telefony," připomněl situaci na místě činu jako jeden z nejsmutnějších a nejsilnějších okamžiků ve své dosavadní kariéře. Další silný zážitek byl pro Romana Kafku jistě ten, že se podařilo dostat k soudu vraha osmnáctiletého číšníka Ondry H. z roku 2001.

„Považujeme to za úspěch, hlavně fakt, že surová vražda byla pravomocně rozhodnuta," přiznal státní zástupce, který z těžkých případů nemá strach. (zav)

Igor
V letošním roce skončil po 25 letech ve funkci ředitele Slováckého divadla celorepublikově nejdéle sloužící a navíc velmi úspěšný divadelní šéf Igor Stránský. Ten se letos stal rovněž držitelem Ceny města Uherské Hradiště.

Nejdéle sloužící šéf divadla v ČR Igor Stránský opustil slováckou scénu

Devětašedesátiletý Igor Stránský stál čtvrt století v čele Slováckého divadla, které pod jeho vedením získalo renomé po celé naší zemi. Od prvního září 2015 si zvyká na život penzisty.

Uherské Hradiště - Pětadvacet let stál devětašedesátiletý Igor Stránský v čele Slováckého divadla. V instituci jejíž oblibu a kvalitu souboru dokazují i stoupající počty předplatitelů a řada ocenění včetně Cen Thálie, však pracoval Igor Stránský od roku 1969. Na podzim 1989 se stal jedním ze zakladatelů Občanského fóra v metropoli Slovácka. Igor Stránský však nebyl jen úspěšným ředitelem, ale i režisérem. Nastudoval celkem 89 inscenací ve většině případů divácky velmi populárních. Tou prozatím poslední byla Shakespearova tragédie Macbeth.

Se svou srdeční scénou, kde působil dlouhých 46 roků, se rozloučil letos 1. září. Spolupracuje s ní dál jako režisér. Jeho přínos ocenil 14. října v hradišťské Redutě starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha, jenž mu udělil Cenu města Uherské Hradiště. „Slovácké divadlo mi vzalo 46 let života, ale nelituji toho, protože byly naplněny tvůrčí pohodou," konstatoval Igor Stránský.

Radek VondráčekKroměřížský místostarosta a zároveň poslanec za hnutí ANO je navrhovatelem jedné ze dvou variant protikuřáckého zákona. „Musíme ukázat, že kouření je něco špatného," míní autor jednoho z nejdiskutovanějších návrhů českých zákonodárců.

Radek Vondráček: poslanec z Kroměříže chce vyhnat kouř z hospod

Radek Vondráček lídr kandidátky hnutí ANO ve Zlínském kraji se stal jedním ze 47 poslanců hnutí, kteří se stali členy Poslanecké sněmovny.Kroměříž, Praha - Někteří po něm volají už řadu let, jiní ho naopak zatvrzele odmítají: zákon o úplném zákazu kouření v restauracích v minulosti několikrát neuspěl.

Momentálně ale prošly prvním čtením ve sněmovně dvě varianty zákona a spoluautorem jedné z nich je kroměřížský místostarosta a poslanec Radek Vondráček z hnutí ANO.

„U ministerstva se jedná o zákon, který řeší širší záběr, tedy kouření i jiné návykové látky, závislosti a prevenci. Já jsem vybral jen dílčí úsek, tak aby návrh mohl projít v relativně krátkém čase," vysvětlil před časem pro Deník kroměřížský poslanec.

Jeho novela je podle něj velmi jednoduchá a zavádí jednou větou zákaz kouření ve všech uzavřených prostorách společného stravování.

„V jednoduchosti je opravdu někdy krása. Lidé už podvědomě stejně tuší, že to jednou přijde. Je to neúnosné, jsme nejbenevolentnější v Evropě. Musíme ukázat, že kouření je něco špatného," míní Radek Vondráček.

A Poslanecká sněmovna dala v polovině prosince úplnému zákazu kouření cigaret v restauracích, barech, vinárnách nebo v kavárnách a čajovnách šanci.

Prošel nejprve vládní návrh nového zákona o ochraně zdraví, který zakazuje oproti nynější úpravě prodej cigaret a alkoholických nápojů v automatech a zavádí i další opatření na omezení jejich spotřeby. Předloha přečkala návrh ODS na zamítnutí a míří k posouzení zdravotnickému výboru.

Stejně pak sněmovna naložila také právě s užším návrhem poslanců ANO včetně Radka Vondráčka, který projednávala souběžně a který se týká jen zákazu kouření v restauracích.

Návrh ODS na zamítnutí vládní normy podpořilo 33 ze 154 přítomných poslanců, v případě předlohy hnutí ANO to bylo 57 ze 156 poslanců. (lp)