Nulová tolerance nejen na oblíbených vinařských stezkách by se podle nich měla změnit.

„Každý den jezdím ze Starého Města do Otrokovic a zpátky na kole, takže vím, co to je, když cyklistovi v úmorném horku přijde slina na jedno točené. Nulová tolerance mi přijde jako blbost," myslí si Eduard Huslík ze Starého Města.

Ivo Valenta označil dosavadní legislativu jako protimluv.

„Máme tady vinařské stezky pro kola, kde si člověk nemůže dát sklenku vína. Nechci, aby iniciativa byla chápána jako podpora opilců ohrožujících dopravu. Měla by se však najít rozumná míra přípustného alkoholu v krvi," je přesvědčený.

Výzva obyvatel Slovácka je sympatická také Zdeňku Škromachovi.

„Přestože mi při mé tělesné konstituci jedno pivo nedělá žádný problém, raději si ho na kole nedám. Nicméně v minulosti jsem asi jako každý v partě vyrážel na akce a každý z nás cestoval na kole, aby se mohl pořádně opít. To už je dnes naštěstí promlčené," pousmál se při vzpomínkách na mládí místopředseda Senátu.

Osobně by si dokázal představit povolenou hranici 0,5 či 0,8 promile alkoholu v krvi.

Impulzem k vyvěšení petičních archů se provozovateli restaurace U Rybičky Michalu Hudcovi stala příhoda jednoho ze zákazníků.

„Vloni si u nás dal pivo, po hodině přijel a dal si druhé, načež ho kontrolovali policisté, kterým nadýchal kolem 0,3 promile. Za tuto hladinu alkoholu pak vyfasoval pokutu tři tisíce korun, což mi přišlo přehnané," popsal počáteční motiv.

Dodnes na podpisech nasbíral kolem tří tisíc signatářů.

„Přímo u nás v restauraci se nám podepsalo na dva tisíce dvě stě lidí. Slíbené máme ale i další podpisy a archy, které nám dorazí nejpozději do patnáctého srpna," řekl Michal Hudec.

Podpořit jeho snahu přijel i provozovatel občerstvení u přístavu v Rohatci Michal Janča, který symbolicky přebral štafetu a nyní se bude snažit sbírat podpisy v Jihomoravském kra­ji.