Ten se po pětileté přestávce vrátil v sobotu do Kunovic na sedmihodinovou akci. Tisíce příznivců letadel a letecké historie z různých končin Česka, ale dokonce i ze zahraničí, kupříkladu z USA, strávilo o třetí srpnové sobotě v Leteckém muzeu Kunovice dynamický den plný ukázek s názvem Military den. V jeho průběhu byla dospělým i dětem představena vojenská a letecká technika.

„Lidé se mohli podívat, jaká letadla se v Kunovicích vlastně vyráběla a dodnes vyrábějí, ale také, jaké stroje tu létají," řekl Martin Hrabec, ředitel Leteckého muzea v Kunovicích, které se zaměřuje na historii české a československé letecké výroby, českého a československého letectva se zaměřením na leteckou historii.

Muzeum funguje jako pobočný spolek Slováckého aeroklubu Kunovice. Většina jeho členů působí v muzeu jako dobrovolníci.

Dožínky po sto letech. V Dolním Němčí slavili velké výročí
VIDEO: Dožínky po sto letech. V Dolním Němčí slavili velké výročí

Na deset tisíc návštěvníků Military dne Kunovice 2023 se těšilo z prezentace současného i historického vojenského vybavení, letadel vyrobených od 30. let dvacátého století až do současnosti, ale i na vozidla silových složek a složek integrovaného záchranného systému.

„Kromě statických ukázek se mohli dospělí i děti zúčastnit vyhlídkových letů. Zejména kluci i holky si vyzkoušeli oblíbená šlapací letadýlka, na která mohli dokonce získat pilotní průkaz. Akci oživil také průlet dvou stíhacích JAS-39 Gripen z čáslavské letky,“ prozradil ředitel Leteckého muzea Kunovice.

V dopoledních hodinách přiletěl z 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou MI-171 „Hip“.

74. mechanizovaný prapor z Bučovic přijel do Kunovic Tatrou T810 a v poledne předvedl ukázku bojové umění Musado.

V Leteckém muzeu v Kunovicích byla k vidění soukromá letecká sbírka Malohostovice, letecká výzbroj a výstroj, letecké celky, prezentace klubů vojenské historie, militarie, vojenská výstroj, historická bojová technika, prezentace autoveteránů, legendární Citroeny 2CV, 2, Vauxhall, Jeep Willis, Dodge, Aro a autobus Praga RND.

V hangáru byly k vidění minilety ve šlapacích letadlech, výstava RC modelů rádiem řízenými či výstava plastikových modelů. Jednotka dobrovolných hasičů Kunovice připravila zajímavé hry pro děti. Svými uměleckými díly se v Kunovicích prezentoval letecký výtvarník Pavel Rampír.

Na ploše historických letadel byly k vidění historické jednoplošníky a dvouplošníky, kupříkladu Tatra T.101, Tatra T.131, Z-50, Zlín Z-381 „Basa“ a další.

Koncert kapely Tři sestry v zámeckém amfiteátru v Buchlovicích 18. srpna 2023
VIDEO: Tři sestry v Buchlovicích rozbouřily našlapaný amfiteátr

„Velmi rád vzpomínám na akce s názvem Odlétáme na prázdniny, které se konaly v areálu Slováckého aeroklubu Kunovice v letech 2010 až 2016. Lákadlem tam byla třeba paintballová střelnice, přehlídka policejních vozidel, letounů a hasičské záchranné služby,“ svěřil se Jiří Kročil z Uherského Hradiště, dnes už vysokoškolský student.

V roce 2013 byl jedním ze zájemců o vyhlídkový let, který vynášel letoun Cessna 172 do výšky, kam se dostanou jenom ptáci. Jedna letenka tehdy přišla na 290 korun.

„Tradiční akce pro děti s rodinami, kterou pořádal v roce 2017 Slovácký aeroklub s Leteckým muzeem Kunovice ve spolupráci s městem Kunovice a Armádou České republiky, se konal trochu jinak než v minulých letech, a to ve vojenském stylu. Návštěvníci tehdy mohli posoudit, jak pokročily práce na TU-154M Naganský expres,“ zavzpomínal Jirkův kamarád, Oldřich Jandásek.

V sobotu 30. 6. 2018 proběhla tradiční akce Odlétáme na prázdniny, ale teprve druhý ročník byl pod názvem Military den Kunovice. Bohatý „superzelený” program přilákal tehdy za celý den přes 15.000 lidí. Na třetí ročník Military dne si museli děti i dospělí počkat až do letošního srpna.