Tu doprovázelo mimořádně slunečné zimní počasí. Už od rána mířily k Holubyho chatě kolony aut i cyklistů od Moravského Lieskového ze Slovenské strany a pěších, kteří své vozy nechali zaparkované na Hrabině či u Kamenné búdy na moravském úpatí javořinského hřbetu.

Lze říct, že to, co láká obyvatele obou sousedících zemí vydat se o Silvestru na bělokarpatskou dominantu, je nejen chuť zpestřit si poslední den v roce výletem, ale také obyčejná potřeba setkat se s přáteli a známými či upevnit vzájemnost velmi si blízkých národů.

„Vítejte Slováci, vítejte Moravané, vítejte Češi, vítejte všichni, kteří jste dobré vůle, dobrého srdce nebo dobré mysli," řekl Martin Beňatinský, starosta slovenské obce Lubina, kam vrchol Velké Javořiny katastrálně patří.

Českou a Slovenskou hymnu předzpěvovali členové mužského sboru Derfla. Jejich tóny však výrazně znásobil hlas několikatisícového davu, jenž krátce po poledni obklopil výšinu s Památníkem česko-slovenské vzájemnosti. „S chutí si zazpívám obě naše hymny, protože je dohromady považuji za jednu jedinou. Podle mého srdíčka jsme totiž pořád jeden stát," poznamenal Martin Beňatinský.

Mezi nejstarší návštěvníky silvestrovského setkání na Velké Javořině byli manželé Snokhousovi z amerického města West, jejichž předkové přišli do Ameriky z naší vlasti.

„Jsem moc rád, že jsem mohl absolvovat tuto cestu sem na vrchol právě o Silvestru. Až zde jsem se na vlastní oči přesvědčil, že česko-slovenská tradice není mrtvá, trvá a lidé ji zachovávají," řekl Deníku u hořící vatry přátelství Raymond Snockhous. Ten je honorárním generálním konzulem ČR v Texasu.

„Jsem nadšený hlavně z toho, že tady vidím spousty mladých, kteří tuto tradici přebírají a sami nesou dál. Bůh žehnej Česko-slovensku," poznamenal se slzami v očích.

Zázemí pro davy příchozích přichystal personál Holubyho chaty, který nabízel občerstvení uvnitř objektu, stejně jako v jeho okolí. Lidé si tak mohli smlsnout například na kapustňici, či na před chatou opékanému býkovi. Tradičně nechyběly ani pochutiny, které si lidé přinesli z vlastních zdrojů, jako například slivovice, domácí klobásky nebo koláčky.

Spoluzakladatelem novodobých silvestrovských setkání na Velké Javořině, jež měly původně vyjadřovat nesouhlas s rozdělením společného státu, byl i někdejší federální ministr životního prostředí Josef Vavroušek.

Ten však i s dcerou Petrou v roce 1995 zahynul pod lavinou ve Vysokých Tatrách. Jeho přátelé na Velké Javořině před lety vybudovali památeční mohylu. Tu každým rokem obnovují účastníci setkání z drobných kamenů.