VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

9.11.2017 AKTUALIZOVÁNO 9.11.2017
SDÍLEJ:

Přípitek při obřadu žehnání svatomartinských vínFoto: Archiv Žehnání svatomartinských vín

V Hradišti budou žehnat a ochutnávat svatomartinská vína  

Kdy: sobota 11. listopadu
Kde: Uherské Hradiště

Tradiční žehnání svatomartinského vín spojené s ochutnávkou již pojedenácté potěší návštěvníky Uherského Hradiště. V sobotu 11. listopadu se od rána budou na Masarykově náměstí scházet vinaři a milovníci vína z širokého okolí. Nejvíce budou zastoupena bílá vína odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané. „Radost máme zejména z kvality letošních vín. Hodnocení ukázalo, nejen že letošní ročník bude dobrý, ale zároveň vysoký počet úspěšných vzorků vypovídá o přístupu vinařů, kteří v krátkém čase od sklizně zvládají vína připravit rok od roku lépe,“ hodnotí letošní ročník ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Ze 431 přihlášených vzorků mladých vín získalo Svatomartinskou značku 379 z nich.

Kromě degustace vín nebude chybět ani pečená martinská husa, guláš z husích drůbků a další speciality. Pro návštěvníky je připraven i bohatý doprovodný program. „Ve tři čtvrtě na jedenáct začne obřad žehnání svatomartinského vína. Při této příležitosti vystoupí Národopisný soubor Gymnázia Uherské Hradiště, mužský sbor Old Stars Hradišťan a skupina Memento mori,“ prozradila Hana Patková z Městského informačního centra. Po celý den bude k degustaci hrát cimbálová muzika Kunovjané. Program doplní okružní Svatomartinská plavba. Loď Noe vypluje ve 14 hodin z přístaviště na Svatojiřském nábřeží. 

Fajnšmekři si mohou užít Svatomartinské plavby  

Kdy: sobota 11. listopadu
Kde: Uherské Hradiště

Ti, komu je „obyčejné“ koštování mladého vína málo, si mohou vychutnat čerstvé vzorky při speciálních Svatomartinských plavbách. Okružních plavby se uskuteční v pátek 10. 11. od 18 do 19.30 hodin, v sobotu a v neděli pak od 14 do 15.30 hodin. Výletní loď NOE bude vyplouvat z přístaviště na Svatojiřském nábřeží v Uherském Hradišti.
Cena lodního lístku je 189 korun, v ceně jsou zahrnuty 2 dcl svatomartinského vína nebo malá husí dobrota. Informace a rezervace lodních lístků na info@batuvkanal.cz nebo na telefonu 602 815 874.

Děti posnídají s Michalem  

Kdy: sobota 11. listopadu
Kde: Uherské Hradiště

Zatímco dospělí si v sobotu nenechají v centru Uherského Hradiště ujít krátce před polednem žehnání svatomartinského vína, děti čeká už od 10 hodin v kině Hvězda velká zábava. Postará se jim o ni Michal Nesvadba s hodinovým pořadem Michal k snídani. Při ní český herec a mim Michal Nesvadba, který brzy oslaví šedesátiny, naservíruje dětské drobotině, ale i jejich rodičům nebo prarodičům, legrační pokrmy. Třeba jablíčko v županu. Jak mu to v něm bude slušet, jakou bude mít barvu a zda s kapucí nebo bez. Snídaně s Michalem bude ale i o mnoha jiných dobrotách, na něž se už nyní mohou kluci a holky těšit. Michal zase spoléhá na aktivní účast malých diváků, kteří by měli rozluštit velkou záhadu, co se vlastně stane s jídlem, které nechá člověk na talíři nedojedené. Velkým tahákem bude i hra se samolepicí páskou Přilepí tě, nepustí tě.

Martinské hody budou se stárky jen v Buchlovicích a Stříbrnicích  

Kdy: sobota 11. listopadu
Kde: Slovácko

Na přelomu první a druhé listopadové dekády se uskuteční v několika slováckých dědinách martinské hody.Slavit budou v Buchlovicích, Kudlovicích, Nedachlebicích či Stříbrnicích. Jisté ale třeba v Buchlovicích je, že martinské hody, které v sobotu začnou v deset hodin dopoledne na tamním náměstí Svobody, budou mít všechno, co k nim patří. Tedy především stárky. Těmi staršími budou sourozenci Veronika a Pavel Kuncovi, role mladších stárků na sebe vzali Šarlota Daňhelová a Robertem Lukeštíkem. Ti jsou pevně přesvědčeni, že povolení ke konání hodů jim na pódiu před restaurací U Páva dá první muž městyse Jiří Černý, při čemž mu budou sekundovat zastupitelé a tamní farář Rudolf Chmelař. Hodovat se bude v městečku nejen v sobotu, ale i v neděli po mši svaté. V 11.30 zatančí chasa na náměstí, pak zapózuje v parku fotografům a za doprovodu dechovky Buchlovjané vyrazí na obchůzku městysem.

Přehlídkou krojové krásy budou pouze jednodenní martinského hody ve Stříbrnicích. Ty začnou půl hodiny po sobotním poledni hodovou mší svatou v tamním kostele. Po mši, kterou bude celebrovat P. Anton Kasan z Boršic, vyrazí chasa pro stárky – Martina Peprníka a Nikolu Vandovou, kteří mezi 15. až 16. hodinou přijdou požádat starostu Petra Matouška k jeho domu o povolení hodů. Při večerní hodové veselici bude vyhrávat dechovka Nedakoňanka. 

„Už třetím rokem budeme mít v naší obci hody bez stárků, letos i bez práva a s podstatnou změnou hodového programu,“ řekl posmutněle starosta Kudlovic Josef Snopek. Mládenci si vyšlápnou z kulturáku pro děvčice k chalupě Strmenských, kde bude krátký program, pak projdou krojovaní dědinou za doprovodu Boršičanky a cimbálovky z Velehradu. Hodová muzika začne v kulturním domě ve 20.00. „V neděli odjedou krojovaní na Dolinu, v jejímž centru se budou s tamními občany veselit. Pak společně odjedou do dědiny a vyrazí si na její obchůzku,“ informoval starosta. Ani dvoudenní martinské hody v Nedachlebicích nebudou mít své vládce. Čtrnáct krojovaných párů se v 13.30 zúčastní svěcení práv v kostele sv. Cyrila a Metoděje, aby se pak vydaly, za doprovodu Nedachlebických i jejich hostů, průvodem dědinou pro povolení hodů. „Pikantností letošních hodů bude, že po deseti letech se uskuteční hodová zábava v opraveném místním kulturním domě a hodaři nemusí jet na zábavu do sousedního Zlámance,“ radoval se starosta Robert Křenek.

Martinské hody v Květné  

Kdy: sobota 11. listopadu
Kde: Květná

Tradiční Martinské hody v Květné potěší na svátek tohoto světce všechny milovníky folkloru, dobrého jídla a pití. V sobotu 11. listopadu bude v tamním areálu tenisových kurtů od 14 hodin hrát k poslechu i tanci cimbálová muzika Pavla Múčky ze Strážnice. „K dobré hudbě patří i dobré víno a tak je pro všechny návštěvníky připravena ochutnávka vín z vinařství Vyskočil z Blatnice pod Svatým Antonínkem. Nebudou chybět ani zabijačkové speciality,” upozornila Barbora Macková z informačního centra v Květné. V 16 hodin vystoupí se svým představením členové šermířské skupiny Memento mori. Následně se vydá celý Svatomartinský průvod rodin s pochodněmi ke sklárně a odkud se vrátí zpět do velkokapacitního vytápěného stanu na tenisových kurtech.

Kino Hvězda nabídne unikátní amatérský film ze Slovácka  

Kdy: sobota 11. listopadu
Kde: Uherské Hradiště

Výjimečnou možnost spatřit sebe nebo své známé na filmovém plátně mají návštěvníci kina Hvězda v Uherském Hradiště. Unikátní projekce Slovácko osmičkou vznikla na základě výzvy Městských kin Uherské Hradiště. „Amatérští filmaři přinesli do kina Hvězda staré osmi milimetrové filmové kotouče s amatérskými záběry Slovácka. Po mnoha technických peripetiích se týmu kina Hvězda podařilo digitalizovat množství sekvencí z časem značně poznamenaných pásků,“ představil vznik projekce pracovník kina Jaromír Orel. Na amatérských snímcích je zaznamenána práce železničářů, myslivci, sportovní oddíly, ale i běžný život na vesnici, tak jaký byl na Slovácku v 70. a 80. letech minulého století. Sestřih amatérských filmů bude promítán pouze v sobotu 11. listopadu od 17.30.

Oldšava baví publikum už 15 let  

Kdy: sobota 11. listopadu
Kde: Uherský Brod

Půlkulaté výročí letos oslaví uherskobrodský soubor Oldšava. Na sobotu 11. listopadu připravuje speciální program Oldšava čaruje. Program, který začne v 19.30 hodin v tamním Domě kultury, nese podtitul Dokáď žiješ, tancuj, zpívaj a bav sa. Souboru, jež slaví 15 let své existence, přijdou gratulovat seskupení Rusava z Bystřice pod Hostýnem, Senior klub Družba z Trenčína a samozřejmě vystoupí i jubilující Oldšava a jejich kolegové z Olšavy, doprovodí je stejnojmenná cimbálová muzika.

Ženský sbor Čečera ze Starého Hrozenkova oslaví dvacet let  

Kdy: sobota 11. listopadu
Kde: Starý Hrozenkov

Ženský sbor Čečera ze Starého Hrozenkova v sobotu 11. listopadu oslaví dvacet let své existence. U zrodu sboru stály Marie Habáníková, Ludmila Michalčíková a Marcela Surová. „Hlavním motivem našeho setkávání byla touha společně si zazpívat pro radost a ta přetrvává dodnes. Z původního obsazení nás mnoho nezůstalo,“ konstatovala vedoucí sboru Marcela Trtková. Z počátku Čečera měla šest členek, dnes jich je osmnáct. Jedna dokonce na vystoupení dojíždí až z Německa, kde pracuje. Svůj repertoár, zahrnující písně a zvyky ze Starého Hrozenkova, Žítkové, Vápenic, Vyškovce i Lopeníka, trénují každý pátek. „S těmito písněmi nejčastěji vystupujeme v okolí na Kopaničářských slavnostech, hodech s dožínkami či na fašanku ve Vápenicích. Opakovaně jsme účinkovaly na Mezinárodním folklórním festivalu v Myjavě a Strážnice, své vystoupení jsme měly ale i v Praze nebo ve slovenském Telgártu,“ upřesnila Marcela Trtková. Další vystoupení bude mít k oslavě jubilea sbor v rodném Starém Hrozenkově v kulturním domě v sobotu od 20 hodin. Večerem diváky provede herec Slováckého divadla Josef Kubáník. „Čečera bude zpívat převážně veselé písničky, nebudou chybět ani scénické obrázky ze života žen. Doprovázet nás bude Hudecká muzika Tomáše Beníčka a Hudecká muzika souboru Kopaničár. Kromě našeho sboru vystoupí i soubor Kopaničár a zazpívá Mužský sbor z Vápenic,“ doplnila Trtková.

Autor: Redakce

9.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 18 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení v dopravních prostředcích elektrikář (autoelektrikář). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Montáž a demontáž výtahových technologií. Montáž ocelových kontrukcí. manuální zručnost, ŘP "B", zájem učit se nové dovednosti, SŠ/SOU tech. směru, svářeč. průkaz výhodou. Friemní telefon. Prac. poměr na 1 rok.Kontakt e-mailem.. Pracoviště: Euro výtahy s.r.o. - pracoviště, 687 12 Bílovice u Uher.Hradiště. Informace: Monika Hájková, +420 606 048 425.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 330 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14330 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pouze životopis poštou nebo e-mailem. Pracoviště: Sociální služby uh. hradiště - domov pro osoby se zdravotním postižením kunovice - cihlářská, Cihlářská, č.p. 526, 686 04 Kunovice. Informace: Vladimíra Ševčíková, +420 572 548 812.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 13 000 Kč

Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Radomír varga - pracoviště, 687 12 Bílovice u Uher.Hradiště. Informace: Radomír Varga, +420 792 245 840.

Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 150 Kč

Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků Lakýrník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost Dohody o provedení práce, stříkání železných dílců epoxidovými, polyuretanovými barvami, vyučení v oboru, záv. stravování, 5 týdnů dovolená, zaměst. benefity, kontakt telefon (6-14 h) nebo e-mail.. Pracoviště: Letasol, spol. s r.o. [474], Letecká, č.p. 1110, 686 04 Kunovice. Informace: Ivana Kohoutková, +420 572 520 711.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zkušeného obránce Michala Kadlece (na snímku vpravo) na soustředění ve Velkých Losinách přivítal trenér Slovácka Michal Kordula.

Velký návrat? Michal Kadlec už trénuje se Slováckem

Ilustrační foto.

Hradiště pojmenovalo atletický stadion po Daně Zátopkové

Hradiště navýší filmovce příspěvek na téměř dvojnásobek

Namísto částky něco málo přes dva miliony korun se Letní filmová škola v Uherském Hradišti dočká od města v budoucích letech až tři a půl milionu korun.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

Policisté hledají svědky střetu chodce a cyklistky

Střet cyklistky s chodcem řeší od soboty dopravní policisté v Ostrožské Nové Vsi. Kvůli objasnění hledají svědky události. K té mělo dojít v 18.40 v ulici Nádražní, poblíž fotbalového hřiště.

Osmáci z Březové věnovali srdce mírovému běhu. Získali za něj ocenění

Hlavolam vytvořený pomocí 3D tiskárny získal mimořádné ocenění nejen za technickou tvořivost, ale i cenu mírového běhu. S těmito úspěchy se mohou pochlubit žáci osmé třídy Základní školy Březová. Letos stejně jako v minulých letech se totiž škola zapojila do soutěže Srdce s láskou darované.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT