Košt vína a stavění máje. V Uherském Ostrohu začínají hody  

Kdy: pátek 13. října
Kde: Uherský Ostroh

Bohatý kulturní program tradičních hodů připravila i letos chasa v Uherském Ostrohu. Již v pátek 13. října budou hody zahájeny od 16:30 stavěním hodového máje před ostrožským zámkem. Při této příležitosti vystoupí děti z folklórního souboru Rozmarýnek. Zájemci mohou navštívit košt vína v zámecké vinotéce. „Hlavní program je naplánován na sobotu. Ve dvě hodiny odpoledne vyjde z Jiráskova náměstí hodový průvod, který projde městem a zhruba v šestnáct hodin dorazí k místnímu zámku. Zde jim starostka města povolí hodovou zábavu a vystoupí děti z mateřské školky Sídliště,“ uvedla vedoucí informačního centra Šárka Hrabalová. Od 20 hodin se na sportovní hale uskuteční hodová zábava, na níž bude hrát k tanci DH Blatnička, CM Sudovjan a V.S.P. Band. V neděli hody zakončí od 10:30 slavnostní hodová mše v kostele sv. Vojtěcha.

Ilustrační foto.
Volby 2017: Víte komu dáte svůj hlas?

Císařské hody připomínají Josefa II.

Kdy: sobota 14. října - neděle 15. října
Kde: Slovácko

Hodová tradice na vesnicích Slovácka i Valašska nemá stanovený jednotný termín. Ten nejčastěji připadá na svátek patrona, kterému je zasvěcen místní kostel. Samostatnou kapitolu tvoří císařské hody, kterých se o nadcházejícím víkendu uskuteční ve slováckém regionu jedenáct a na Valašsku také několikatery.

„Císařské hody vznikly na popud císaře Josefa II. známého svými reformátorskými aktivitami. On se pokusil sjednotit termíny hodů v celé říši. V roce 1787 vydal nařízení o konání císařských hodů, které se slavily nejblíže svátku sv. Havla,“ uvedla Marta Kondrová, vedoucí etnografického oddělení Slováckého muzea Uherské Hradiště.

Kolotoč císařských hodů na Slovácku se roztočí v Babicích, Zlechově, Tupesích, Boršicích, Nedakonicích, Částkově, Jarošově, Podolí, Mařaticích, Prakšicích a Pašovicích a Uherském Ostrohu. V převážné většině zmíněných obcí bude hodům vládnout hodové komité, složené ze stárků a stárek. Pro ně si krojované chasy vyrazí mezi dvanáctou až 14. hodinou. Hodoví vládci, doprovázeni hodovou chasou, dechovkami a občany, přijdou kolem šestnácté až sedmnácté hodiny požádat starosty obcí o povolení ke konání hodů.

Dechové hudby a cimbálové muziky budou hlavními pilíři nejen při sobotním vyvolávání stárků, při nedělní obchůzce krojované chasy po dědině, ale i při víkendových hodových zábavách.

Na Valašsku se konají hody například v Lužné, ve Valašské Polance, v Ratiboři a dalších obcích

Lídr kandidátky TOP 09 ve Zlínském kraji Kristýna Zelienková.
Kristýna Zelienková, kandidátka do poslanecké sněmovny odpovídala ON-LINE

Vazby z chryzantém zdobí buchlovický zámek  

Kdy: pátek 13. října - 22. října
Kde: Buchlovice

Chryzantéma nostalgická je název výstavy, kterou mohou od pátku vidět návštěvníci zámku Buchlovice. Vazby z živých květů vznikly pod vedením floristy Slávka Rabušice. K vidění jich je v jednotlivých zámeckých pokojích na třicet. "Chryzantémě se u nás říká listopadka či dušička, je původem z Číny a Japonska, kde jsou tyto květiny velmi oblíbené. V Japonsku je chryzantéma tradičním symbolem císařského rodu," prozradila několik zajímavostí o vystavované květině správkyně zámku Ivana Šupková. Expozici správa zámku připravila u příležitosti blížící se památky zesnulých. Návštěvníci si mohou prohlédnout vazby z živých květů v mírně nostalgickém a vzpomínkovém duchu. Atmosféru chryzantém doplňují květy hortenzií a lilií. "Například v hudebním sále uvidí věnec z živých květů, kde základem jsou středomořské rostliny - větvičky eukalyptu a pistácie. A nebo v předposlední místnosti je to jednoduchá modrobílá květinová dekorace - bílé lilie a modré hortenzie - známá již z času gotiky," doplnila Ivana Šupková. Výstavu je možné navštívit do 22. října po celý týden kromě pondělí. Ve všední dny jsou přímo dány hodiny, kdy je expozice přístupná, a to v 10.00, 12.30 a ve 14.30. O víkendu pak mezi 10. a 16. hodinou. 

Osobitá kapela Longital zahraje v klubu Mír

Kdy: sobota 14. října
Kde: Uherské Hradiště

Stálice slovenské hudební scény kapela Longital zavítá do Uherského Hradiště. V klubu Mír zahraje skupina v sobotu 14. října od 20 hodin. Slovenské trio ve složení Shina (vokál, bezpražcová basa), Daniel Salontay (kytara, smyčec) a Marián Slávka (bicí, klavír) ve svých písních propojují rock, folk, osobitou poezii a experimentátorství. „Shina hraje na baskytaru, zpívá, tančí a nechává na sebe padat déšť z peří. Dano připomíná šťastného džina vypuštěného z lahve a nad zvukem jeho akustické kytary musíte přemýšlet, jestli se vám nezdá. Longital přicházejí v nejlepším. Rozšířeni na power trio o fenomenálního bubeníka a pianistu Mariána Slávku a s novým albem Divoko,“ popsal kapelu hudební novinář Jiří Moravčík. Nové album bylo nominováno na cenu RadioHead Awards v kategorii Album roku a česká kritika ho zařadila mezi nejzajímavější slovenská alba.

Radek Vondráček (ANO 2011)
ON-LINE rozhovor s Radkem Vondráčkem, lídrem hnutí ANO

V Kudlovicích budu vybírat nejlepší likér a štrúdl  

Kdy: sobota 14. října
Kde: Kudlovice

Ochutnat domácí likéry a domácí štrúdly budou moct v sobotu ochutnat všichni, kdo odpoledne přijdou do kulturního domu v Kudlovicích. Zapsat své vzorky do druhého ročníku soutěže mohou zájemci ve 13.30, pro veřejnost je začátek naplánovaný na 14.00. Hodnotit jednotlivé vzorky budou sami návštěvníci. Kdo bude chtít soutěžit v likérech, musí na místo přinést láhev o minimálním objemu 0,3 litru, soutěžící pekaři by měli přinést dvě nohavice sladkého nebo slaného štrúdlu. Od 16.00 se příchozí mohou těšit na divadelní představení nazvané Dědeček aneb Musíme tam všichni. K ochutnávání bude hrát hudba.

Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha ve své kanceláři.
Lídr ODS Stanislav Blaha odpovídal ON-LINE čtenářům Deníku

Výstava v Uherském Ostrohu vzpomíná na architekta Josefa Šutu  

Kdy: aktuálně
Kde: Uherský Ostroh

Působení moravského stavitele a architekta Josefa Šuty v Uherském Ostrohu mapuje výstava ve zdejší zámecké galerii. Tento stavitel za téměř padesát let své činnosti navrhnul ve zdejším městě, ale i v tehdy samostatných vesnicích Ostrožské Předměstí a Kvačice, přes sto šedesát nových domů. U dalších domů navrhl přestavby či úpravy. Navrhoval i budovy jako jsou stodoly, chlévy, pálenice, benzínové stanice nebo hasičské zbrojnice. „Návštěvníci uvidí originální stavební plány Josefa Šuty, které zapůjčil Státní okresní archiv v Uherském Hradišti. K některým stavebním plánům budou přiloženy pro porovnání i současné fotografie staveb, z nichž mnohé stále slouží ke svému účelu,“ prozradila organizátorka Šárka Hrabalová. Výstavu s názvem Josef Šuta – Stavební projekty v Uherském Ostrohu mohou zájemci navštívit až do neděle 19. listopadu. Galerie je otevřena od úterý do neděle v době mez třináctou a sedmnáctou hodinou.

Deník veze lídry stran za voliči
Sledovali jste ON-LINE: Deník-bus vezl lídry stran ve Zlínském kraji za voliči

Zvídálkové, vzhůru v neděli do Slováckého muzea

Kdy: neděle 15. října
Kde: Uherské Hradiště

Kroky dětí i jejich rodičů by měly v neděli, po pětiměsíční pauze, směřovat do Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Čeká tam na ně pokračování rodinného programu Zvídálkové, vzhůru do muzea! Naposled se Zvídálkové sešli při dubnové akci, kdy ve velkém sále mohli nahlédnout do pokladnice plné těch nejvzácnějších archeologických nálezů. V neděli od 13 do 17 hodin přijde Zvídálek povídat malým i dospělým návštěvníkům o povodních v Uherském Hradišti. Připomene jim, co dobrého i zlého řeka Morava přináší do našeho života. Někdy město chrání, jindy přináší pohromu, jako tomu bylo v roce 1997. Pro všechny malé Zvídálky budou připraveny pracovní listy, ale i tvořivá dílnička, v níž si udělají lodičky. Co kdyby je náhodou voda opět překvapila. Pro děti je vstupné 40 Kč, pro rodiny 90 korun.