Marketa Lazarová s Velkomoravany oslaví 50 let činnosti kina Hvězda  

Kdy: pátek 6. října
Kde: Uherské Hradiště

Slavný moment uherskohradišťské historie si mohou připomenout návštěvníci kina Hvězda. V pátek 6. října 1967 mohli poprvé diváci v Uherském Hradišti shlédnout film Františka Vláčila Marketa Lazarová v širokoúhlém kině. Téměř o padesát let později, ve čtvrtek 5. října od 16 hodin, si mohou lidé toto slavnostní otevření i tento film připomenout. Před projekcí se dozví nejednu zajímavost o středověku od vzdělaného Velkomoravského mnicha Abé Farinnyho. „Další host, držitel Oscara Theodor Pištěk, kostýmní výtvarník a scénograf, bohužel do Uherského Hradiště kvůli špatnému zdravotnímu stavu nedorazí,“ vysvětlil Jaromír Orel z Městských kin.

Proslulá historická balada Františka Vláčila popisuje život ve středověku. Titulní hrdinkou je dívka, předurčená klášteru, nakonec je ale přinucená stát se milenkou násilnického mladíka.

Festival ozdobí pastely Jana Botka  

Kdy: pátek 6. října
Kde: Uherské Hradiště

V předvečer XXVII. ročníku Festivalu hudebních nástrojů lidových muzik, v pátek 6. října, bude v 17 hodin v Galerii Vladimíra Hrocha (Klub kultury) zahájena výstava pastelů Jana Botka z Ostrožské Nové Vsi. Na vernisáži zahraje Horňácká muzika Martina Hrbáče a zazpívá mužský sbor Krasavci z Ostrožské Nové Vsi (jehož je autor členem). 

Jan Botek (ročník 1962) se malování věnoval od mládí, již v r. 1986 se stal členem Výtvarné skupiny SZK a navštěvoval Školu výtvarného myšlení prof. Igora Zhoře, významného (komunisty pronásledovaného) pedagoga a historika umění. Věnoval se malbě (olej a pastel), kresbě a grafice. Žánrově to zprvu byla minimalistická kresba, pak barevně a tvarově bohaté barevné litografie, blížící se abstraktnímu podání. V posledních letech převažuje pastel s kombinací geometrické abstrakce a kubistických prvků, vycházející ovšem z reálného základu obrazu. Náměty stále více hledá v okolní realitě (vesnická i městská krajina, kostelíky a kaple, zátiší atd.), ale věnuje se i figurálním motivům (Madona, Poslední večeře Páně). Zajímají jej také folklorní motivy, obyčeje a zvyky - zkrátka život na Slovácku. Proto byla jeho kolekce vybrána v rámci Festivalu HNLM. Výstava potrvá do 8. listopadu.

Noc vědců nabídne pozorování hvězd a zajímavé přednášky  

Kdy: pátek 6. října
Kde: Uherský Brod

Hvězdárna a planetárium v Uherském Brodě připravily na pátek 6. října zajímavý program Noci vědců. Návštěvníci planetária, které se nachází v prostorech Domu kultury na Mariánském náměstí, se od 17 hodin mohou těšit na přednášku fyzika a astronoma Rostislava Rajchla. Jelikož vědci založili Českou astronomickou společnost v roce 1917, ponese jeho příspěvěk název 100 let astronomie. Další přednášku si pro návštěvníky hvězdárny připraví od 19 hodin fyzioterapeut Evžen Brhel. Někteří lidé se v dnešní době chtějí vyhnout lékům a raději preferují přírodní postupy v léčení. Především pro ně bude jeho přednáška Byliny v prevenci nemocí. Za příznivého počasí bude po přednášce následovat noční pozorování oblohy. Cílem noci vědců je podpořit a popularizovat vědu v řadě českých a evropských měst. Hlavním tématem ročníku 2017 je mobilita aneb svět v pohybu. 

Na kole vinohrady Uherskohradišťska

Kdy: sobota od 9.30
Kde: Masarykovo náměstí, Uh. Hradiště

Dvanáctý ročník symbolického zavírání cyklostezek na Slovácku je na programu v sobotu. Akce nazvaná Na kole vinohrady Uherskohradišťska začne v 8.30 hodin na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Cyklisté si budou moci vybrat ze stezek různé délky a náročnosti, a to včetně dvou pro pěší turisty. Při své pouti můžou účastníci navštívit kromě zajímavých míst a pamětihodností i vinné sklípky. Na odpoledne připravili organizátoři bohatý kulturní program, jehož součástí bude vystoupení CM Čarapa, FS Handrlák či Old Stars Hradišťanu.

Chřibská třiatřicítka po pětačtyřicáté

Kdy: sobota 7. října
Kde: Buchlovice, Chřiby

Přáním pěších turistů i cykloturistů, kteří jsou rozhodnuti, že se v sobotu zúčastní 45. ročníku Chřibské třiatřicítky, je, aby jim při putování podzimní přírodou svítilo sluníčko. To jim ani při nejlepší vůli nemohou pořadatelé Klubu českých turistů Uherské Hradiště slíbit. Do tajemných zákoutí Chřibů se mohou pěšáci i cyklisté vydat v sobotu od 7 do 10 hodin od tržnice z buchlovického náměstí. Pěší si mohou vyšlápnout na trasy 9, 20 a 33 kilometrů, cyklisté si mohou projet chřibskou přírodu po trase dlouhé 45 kilometrů. Do Buchlovic mohou turisté vyjet autobusem z Uherského Hradiště v 6.30, 6.50, 6.58 a v 8.30. Autobus zajíždí i k nádraží Českých drah ve Starém Městě.

Staroměstský den vína v Jezuitském sklepě

Kdy: sobota 7. října
Kde: Staré Město

Klub přátel vína Staré Město prožívá intenzivní přípravy na Staroměstský den vína, který se uskuteční v sobotu 7. 10. v Jezuitském sklepě na náměstí Velké Moravy. Letošní termín připadá opět na akci dvanáctého ročníku Na kole vinohrady, takže sklep bude pro účastníky otevřený od 9 do 16 hodin. Mezi 17. a 18. hodinou přivítají pořadatelé návštěvníky a staroměstské vinaře, kteří budou na Staroměstském dnu vína prezentovat své vinné moky. Od 17.30 do 18 hodin bude volná degustace staroměstských vín, pak až do 20 hodin prezentace a řízená degustace Vinařství Nosreti ze Zaječí. Při volné degustaci staroměstských vín bude až do půlnoci  vyhrávat k dobré pohodě cimbálová muzika Jaroslava Čecha.

Hudba lidových nástrojů z Česka i Moldavska rozezní Klub kultury 

Kdy: sobota 7. října
Kde: Uherské Hradiště

Už po dvacáté sedmé mohou lidé zavzpomínat na letošní Slovácké slavnosti vína při jejich ozvěnách na Festivalu hudebních nástrojů. Návštěvníci uherskohradišťského Klubu kultury se mohou v sobotu 7. října od 19:30 těšit na slavnostní vyhlášení titulu vinařská obec roku a zpříjemnit si večer pěti různorodými folklorními skupinami. 

„Rusínskými písněmi z východního Slovenska se představí mladá skupina Rusín Čendeš Orchestra. Z nejvzdálenější oblasti, Straseni v Moldavsku, uvítáme Tudora Ungureanu se skupinou Ştefan Vodâ. Ti zahrají kobzu, píšťaly, gajdy a okarínu v zachovalé autentické podobě,“ uvádí dramaturg festivalu Jan Maděrič a dokresluje atmosféru hlavního festivalového pořadu. 

Dále vystoupí Pecníkovci z Podpolaní či staroměstská cimbálová muzika Bálešáci. Diváci uvidí i slovácký verbuňk a hranovou píšťalu fujaru, které jsou zapsány v nehmotném dědictví Unesco. Festival si zájemci o folklor mohou užít i v pátek 6. října při pořadu Domácí aj přespolní v Hotelu Buchlovice. 

V Hradčovicích požehnají sochu Panny Marie  

Kdy: sobota 7. října
Kde: Hradčovice

Výročí sta let od zjevení Panny Marie ve Fátimě si připomenou lidé z Hradčovic. Před hlavním vchodem do zdejšího kostela v sobotu 7. října požehnají knězi nové soše Panny Marie Fátimské. O půl desáté vyjde průvod krojovaných, duchovních a hostů z Drslavic, Veletin a slovenské družební obce Kátlovce, od zdejší fary do kostela. Od desíti hodin tam bude farář Vojtěch Daněk sloužit slavnostní mši svatou, za účasti farářů z Nivnice a Kátlovce. „Samotné žehnání nově zbudované sochy se uskuteční po mši. Myslím, že jde o jedinou akci tohoto typu v našem regionu, která připomene zjevení ve Fátimě,“ zdůraznil starosta Hradčovic Jan Popelka. Socha bude požehnána i u příležitost 770. výročí obce.

Nožky svobodné Bětky budou v Břestku šlapat zelí  

Kdy: sobota 7. října
Kde: Břestek

Multifunkční sportovní hala v Břestku se stane v sobotu odpoledne dějištěm 14. ročníku Šlapání krouhaného zelí, které bylo oblíbené už v dobách antiky, ale své postavení si udrželo až do současnosti. Program odstartují v 16 hodin dětské soutěže, které bude řídit prezident a viceprezidentka pořádajícího Spolku pro udržení tradic Břestek Květoslav Trávníček s Janou Smělíkovou. A pak už svobodná Bětka Malíková začne za doprovodu cimbálovky v kádi šlapat umytýma nožkama žlutozelenou zelnou krouhanku. Tu ze 150 kilogramů hlávkového zelí ručně nakrouhají břestečtí muži. „Není to těžká práce. Jen je při ní potřeba dávat pozor na prsty. Abych pravdu řekl, při krouhání jsem se vždycky jaksepatří zapotil,“ svěřil se s úsměvem břestecký starosta Jindřich Krušina. Tradičním dochucovadlem šlapaného zelí bude opět sůl, cibule a kmín.

Hradišťský šestikilák pomůže nemocnému Lukáškovi  

Kdy: sobota 7. října
Kde: Uherské Hradiště

Veslujeme pro Lukáška. Pod tímto heslem se v sobotu 7. října uskuteční na řece Moravě veslařské závody Hradišťský šestikilák. Pořádající Veslařský klub Morávia totiž přispěje na vážně nemocného Lukáška pěti korunami z každého startovného, další příspěvky bude možné házet do kasičky. Závody, na kterých by se mělo představit asi 390 lodí, začínají v 9.30 hodin, start je v Babicích, cíl u vesláku v Uherském Hradišti.

Setkání pod Javořinou bude i letos ve Strání  

Kdy: neděle 8. října
Kde: Strání

Již po páté mohou návštěvníci Strání navštívit tradiční výstavu Setkání pod Javořinou. V galerii Na Zámečku ji mohou navštívit od 8. října 16 hodin, kdy bude zahájena slavnostní vernisáž. Příchozí mohou obdivovat díla několika autorů ze Sdružení výtvarných umělců moravsko-slovenského pomezí. Ti zde vystaví své malby, kresby, grafiky, plastiky a fotografie. O kulturní program se postarají žáci základní umělecké školy ze Strání. Výstava potrvá až do 5. listopadu. 

Klauni Tůdle a Nůdle i Hradišťský blešák podpoří nemocného chlapce  

Kdy: neděle 8. října
Kde: Uherské Hradiště

Pomoci Lukáši Ondruškovi, kterého postihla akutní leukémie, se budou snažit organizátoři dvou akcí v kině Hvězda Uherské Hradiště. V neděli 8.října se ve foyer kina od 14 hodin rozproudí Podzimní! Hradišťský blešák, jehož výtěžek pomůže malému pacientovi. Akce potrvá až do 17 hodin. O půl hodiny později, než blešák začne před kinem interaktivní divadlo pro děti dua Tůdle a Nůdle. Dva klauni, kteří utíkají z cirkusu, si společně s dětmi založí vlastní cirkus. Děti se pomocí představení založeného na cirkusových dovednostech a improvizaci seznámí s cirkusovým i divadelním uměním. Benefiční, dobrovolné vstupné platí na obě akce. 

Slovácký běh pošedesáté  

Kdy: neděle 8. října
Kde: Uherské Hradiště

O finanční odměnu 30 tisíc korun se bude v neděli 8. října závodit v Uherském Hradišti. Uskuteční se tam totiž už 60. ročník Slováckého běhu. Start a cíl jsou tradičně na Masarykově náměstí, na městském okruhu dlouhém 1250 metrů se bude v hlavních kategoriích závodit na tratích 5 a 10 km. Začátek akce, jejíž součástí je i lidový běh, byl stanoven na 10 hodin. Hlavní závod bude odstartován v pravé poledne. 

POZVÁNKA NA NÁSLEDUJÍCÍ VÍKENDY

Bažanti, zajíci a myslivci zaplní Galerii Joži Uprky 

Kdy: čtvrtek 12. října
Kde: Uherské Hradiště

Obrazy s mysliveckou tématikou mohou obdivovat návštěvníci Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti. Vernisáž a slavnostní zahájení se uskuteční 12. října od 17 hodin. Hlavním tématem je les a myslivost v dílech malířů 19. a 20. století. V době lovecké sezony tuto výstavu připravili členové Okresního mysliveckého spolku v Uherském Hradiště, Českomoravské myslivecké jednoty a nadace Moravské Slovácko. Díla malířů, kteří zachytili podzimní přírodu, myslivce, divoká prasata, bažanty, zajíce a další zvířata, mohou návštěvníci zhlédnout do 28. února příštího roku.

Rybářovy žně

Kdy: 28. října 2017, 9:00 - 17:00 hod.
Kde: Areál Živá Voda, Modrá 233

Prodej kapřích specialit, expozice a hry s rybníkářskou tematikou. Zájemci poznají rybářské pomůcky, které k výlovu patří, činnost rybářů a mohou ochutnat kapří speciality. 

V Drslavicích budou i letos vozit berana  

Kdy: pátek 20. října - neděle 22. října
Kde: Drslavice

Předposlední říjnový víkend bude v Hradčovicích, Veletinách a Drslavicích patřit hodům. V poslední zmíněné obci začnou hody už v pátek 20. října. Ve zdejším Obecním domě bude od 20 hodin k poslechu i k tanci na hodové zábavě hrát skupina Fénix. Sobotní program bude výhradně v Hradčovicích. Jelikož má celá farnost hody, snaží se starostové obcí, aby se lidé mohli navštěvovat. I proto, že mnozí jsou příbuzní. Hlavní program v Drslavicích začíná až v neděli od 9 hodin na mši svaté. „Snažíme se podporovat tradice. Mladých v obci není moc, takže v krojích jdou na mši i rodiče s dětmi,“ vysvětlila místostarostka Drslavic Markéta Bučková. Krojovaný průvod vyjde o půl jedné od obecního domu i s nastrojeným živým beranem. „Děláme vše pro to, aby zvíře bylo v pořádku a přežilo,“ doplnila místostarostka. Za doprovodu dechové kapely projde průvod obcí, zastaví se u domu místního starosty, kterého děti vyzvou k tanci. Hodová zábava bude ukončena večer v Polyfunkčním domě, kde zahraje dechová hudba Komňané.

Přivírání skanzenu Modrá  

Kdy: 4. listopadu, 9:00 - 16:00 hod.
Kde: Archeoskanzen Modrá
Poslední oficiální akce sezony v archeoskanzenu. Příchozí se mohou těšit například na zabíjačku či ochutnávku pálenek a likérů