S muzikou a fotoaparátem na cestách po světě

Kdy: pátek 22. června
Kde: Galerie na půdě v Buchlovicích
Výstava fotografií s názvem S muzikou na cestách, jejíž vernisáž se uskuteční v pátek v 17 hodin v Galerii na půdě Muzea Podhradí v Buchlovicích, nabídne návštěvníkům k vidění neuvěřitelné snímky. Za bezmála dvacet let je pořídil objektivy svých fotoaparátů na cestách po světě s různými cimbálovými muzikami devětatřicetiletý buchlovický Aleš Kropáč, umělecký vedoucí cimbálové muziky Pentla z Boršic. „Své první snímky z cest pořídil Aleš ve Švýcarsku v době, kdy byl muzikantem národopisného kroužku hradišťského gymnázia," uvedla jeho manželka Petra. Dalšími fotografie odhaluje muzikant cestu s cimbálovou muzikou a folklorním souborem Radošov do Anglie a pak s Hradišťanem do exotičtějších zemí. Poslední snímky v zahraničí pořídil Aleš Kropáč v roce 2011, a to jako umělecký vedoucí cimbálové muziky Pentla Boršice. Hned po vernisáži odjede muzika na Mezinárodní folklorní festival do Strážnice, kde si od 19 hodin zahraje na Noci s hudci na stanovišti U Hájenky.

Divokej Bill

Kdy: pátek od 20 hod.
Kde: Studentské náměstí, Uh. Hradiště
Za kolik: 380 Kč
Turné, které odstartovala kapela 25. května v Plzni, čítá celkem 23 zastávek napříč republikou. Dnes se zastaví Divokej Bill v Uherském Hradišti. Představí i písničky z nového alba Tsunami. Tucet nových písní natáčeli Billové během prvních měsíců letošního roku a autorsky se na nich nejvíce podíleli Vašek Bláha a Roman Procházka. Celkové aranže jsou pak jako vždy společným dílem celé kapely. „Nových věcí bychom chtěli hrát co nejvíce, na všechny však asi nedojde, ale tak polovinu desky určitě představíme i naživo," slibují muzikanti.

Houbaření. Ilustrační foto
Už rostou! POCHLUBTE SE se svými fotkami!

Odlétáme na prázdniny 2017 aneb Military den

Kdy: sobota 24. června
Kde: Slovácký aeroklub v Kunovicicích
Tank T-34, vojenská technika 2. světové války, militárie, dynamické ukázky Armády České republiky, dobové vojenské tábory, kluby vojenské historie, simulátory, historická letadla, modeláři. To všechno bude v sobotu od 11 hodin k vidění v areálu Slováckého aeroklubu a leteckého muzea v Kunovicích při akci Odlétáme na prázdniny aneb Military den. Tradiční akce pro děti s rodinami pořádaná Slováckým aeroklubem a leteckým muzeem ve spolupráci s městem Kunovice a Armádou České republiky se bude konat tak trochu jinak než v minulých letech, a to ve vojenském stylu. Návštěvníci mohou posoudit, jak pokročily práce na TU-154M Naganský expres. Jindy nepřístupná stojánka u aeroklubu, u níž letoun stojí, bude veřejně přístupná. K vidění budou ale také další historická a současná letadla. Za dobrovolné vstupné bude volně přístupné i letecké muzeum.

Ilustrační foto
Vodní radovánky začínají

Na hradišťském náměstí budou soutěžit mladí hasiči

Kdy: sobota 24. června
Kde: Uherské Hradiště
Na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti se dnes od 13 hodin uskuteční 19. ročník soutěže O pohár starosty Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (OSH ČMS). Záštitu nad kláním mladých hasičů, které pořádá Sdružení hasičů ČMS spolu s OSH ČMS, převzal senátor Ivo Valenta a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. Po skončení soutěže bude provedeno její vyhodnocení. Soutěž se uskuteční ve dvou disciplínách, štafetě požárních dvojic a požárním útoku. V kategorii mladých hasičů si změří své síly pět týmů, v kategorii starších hasičů 8 družstev.

15. ročník nočního maratonu s udicemi

Kdy: sobota 24. června
Kde: Velehrad, Modrá
Zase uplynul rok a rybí osádka Konventního rybníku a mokřadu Žabinec, v nichž se zrcadlí velehradská bazilika, bude mít ze soboty na neděli namále. Uskuteční se tam XV. ročník nočních závodů v lovu ryb, který pořádá obec Modrá. Příslušníci Petrova cechu – rybáři rozbalí v sobotu úderem 18. hodiny na březích zmíněných vodních ploch své nádobíčko a sbalí je až v neděli v devět hodin dopoledne. „Chci ujistit všechny rybáře, že závody budou probíhat na husto-krutě zarybněných vodních plochách. Chybět nebude ani občerstvení, dostatek pití a po závodech i bohatá tombola," informoval starosta Modré Miroslav Kovářík. Zápis a prezentace účastníků bude od 16 hodin na mole Konventního rybníka. Příslušníci Petrova cechu budou mít v průběhu patnácti hodin políčeno na kapry, candáty, sumce a bílé ryby. Vítězové si odnesou domů hodnotné ceny.

Nejslavnější odchovanec Ostrožské Lhoty: Jan Matuštík (3. 5. 1955 – 23. 3. 2009)
Ostrožské Lhotě přijedou k sedmdesátinám popřát legendy Slovácké Slavie

V Archeoskanzenu můžete prožít Noc Slunce a ohně

Kdy: sobota 24. června
Kde: archeoskanzen na Modré
Letní slunovrat, kdy Slunce dosahuje při svém relativním pohybu vůči Zemi své nejsevernější polohy, slavili už naši předkové. V Archeoskanzenu Modrá si tento čas připomenou v sobotu v rámci akce s názvem Noc Slunce a ohně. Hold slunovratu vzdají v oživlém opevněném sídlišti členové zapsaného spolku Velkomoravané. „Na návštěvníky čekají velkomoravské hry a soutěže, jakými jsou střelba z luku, hod kopím na cíl, turnaj v kubb, námi také někdy nazývaný špalíkovaná. Připravena bude pro děti stezka válečníka či malá bojová aréna," informoval Jaroslav Křivánek, šéf Velkomoravanů. Těžištěm programu budou ukázky ohnivých řemesel, kupříkladu kovářů, šperkařů, kovolitců, hrnčířů, nožířů, korálkářů, pekařů a dalších řemeslníků. „V sobotu odpoledne začnou Velkomoravané tavit železo se zlechovským mistrem slévačem Radkem Lukůvkou a kolem 22. hodiny spolu s ním odlejí třicetikilogramový zvon. Ta podívaná bude jistě stát za to," míní Jaroslav Křivánek. Akce začne třicet minut po desáté hodině dopolední a skončit by měla v pozdních večerních hodinách. V průběhu dne budou každé dvě hodiny probíhat speciální prohlídky skanzenu, v 19 hodin bude přednáška o slunovratu.

Dřevorubecké závody

Kdy: 24. 6. od 15.00
Kde: amfiteátr Starý Hrozenkov
Kvalifikace mistrovství České republiky, od 19.00 hrají Zoči voči, Street69

Nazdob si koňa

Kdy: 25. 6. od 15.00
Kde: památkové domky Hluk
Workshop před jízdou králů

Pavel Hoftych. Ilustrační foto.
Lidi, bavte se! vzkazuje Pavel Hoftych

V Buchlovicích se představí Míša Růžičková

Kdy: neděle 25. června
Kde: Buchlovice
Na Buchlovském hudebním létě vystoupí v neděli 25. června textařka a písničkářka Míša Růžičková. Koncert začne v šestnáct hodin v zámeckém amfiteátru Buchlovice. Program nazvaný „Velký Zámecký bál“ je vhodný pro děti, které se můžou těšit na zábavu, tancování, soutěžení a hry na prince a princezny.
Míša Růžičková pochází z Ostravy, kde vystudovala Vysokou školu Báňskou. S hudební tvorbou začala v patnácti letech. Je známa svými minidiskotékami. Na serveru YouTube její videa sleduje přes třináct tisíc lidí. 

ilustrační fotografie
Kam za sportem ve Zlínském kraji?

Komentovaná prohlídka výstavy Broučci Jana Karafiáta

Kdy: neděle 25. června
Kde: Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti
Uherské Hradiště - Broučci Jana Karafiáta už dávno patří mezi literární poklady české kultury. Tato rozkošná knížka je plným právem považovaná za první moderní pohádku, aniž by napodobovala ty známější, národní. Jakkoliv by si někdo mohl myslet, že polidštěný hmyzí svět nemůže oslovit současného čtenáře, mýlil by se. „Tento příběh poukazuje na přirozenost pozemského života ve všech formách. Připomíná morální a humánní zásady, které všichni více či méně vnímáme a dodržujeme. Přibližuje pravidelný řád a koloběh přírody, jejíž jsme součástí," svěřila se Marie Martykánová, kurátorka výstavy. Výstavní zpracování příběhu jedné knížky je podle ní přínosný počin, zvláště když vezmeme v úvahu kolik vydavatelů, výtvarníků a dalších tvůrců se tímto námětem zabývalo. „Jak se říká, žádné téma není vyčerpané, ukončené a nepoužitelné. Záleží jenom na formě a způsobu vhodně posunutém v čase. V případě Karafiátových Broučků je to pravdivé a nadčasové," doplnila Martykánová. Komentovaná prohlídka výstavy Broučci Jana Karafiáta se Galerii Slováckého muzea uskuteční v neděli 25. června ve 14 hodin.