Moderní básníci zaplní kino Hvězda 

Kdy: pátek 16. června
Kde: kino Hvězda v Uherském Hradišti
Nejlepší čeští slameři dorazí v pátek 16. června opět do Uherského Hradiště, přesněji do kina Hvězda na pódium atria. Slam poetry se od stand-up výstupů liší zapojením básnických prvků, jako jsou rytmus, rýmování, popřípadě aktivním pohybem po jevišti či sále. Často tak připomíná rap bez hudebního podkresu. Specifický fenomén vznikl v 80. letech v Chicagu a postupně se rozšířil do celého světa. O vítězi rozhodnou náhodně vybraní porotci z publika. Program v idylickém prostoru atria začne v 19 hodin. 

Krasavci zpívají už deset let. Výročí oslaví na hřišti

Kdy: pátek 16. června
Kde: hřiště v Ostrožské Nové Vsi
Mužskému sboru z Ostrožské Nové Vsi bude patřit páteční podvečer na tamní hřišti. Od 18.00 hodin tam totiž Krasavci slaví výročí deset let svého fungování. Celý dvouhodinový program bude pojatý vzpomínkově, kdy mužský sbor začne svým vůbec prvním vystoupením i v původním oblečení a postupně se dostane až do současnosti. „Zavzpomínáme na nejlepší scénky a zážitky. Pozvali jsme si samozřejmě hosty, kterým jsme řekli, že jejich vystoupení nemusí být ryze folklorní, takže čekáme, čím nás překvapí," pousmál se vedoucí Krasavců Jaroslav Lažek. Dodal, že se na místě bude číst kronika sboru a promítat fotografie. Mezi hosty nebude chybět mužský sbor z Hluku, ze sousední Ostrožské Lhoty, z Vlčnova a Kozojídek a opačné pohlaví bude zastupovat domácí sbor Denica, Tetky z Uherského Ostrohu a hrát bude novoveská Banda. Následovat bude beseda u cimbálu.

Uherské Hradiště si připomíná 760 let od založení

Kdy: sobota 17. června
Kde: Uherské Hradiště
Dnem města zítra vyvrcholí oslavy výročí Uherského Hradiště. Metropole Slovácka si totiž připomíná 760 let od svého založení. Program nejen pro obyvatele města je připravený na Masarykově i Mariánském náměstí.

Den města začne svatojánským jarmarkem v 8.00 hodin na Masarykově náměstí. Jarmark bude doprovázen programem, na kterém vystoupí účastníci dětského folklorního festivalu Kunovské léto, a to od 8 do 13 hodin. Mezi 14. a 15. hodinou bude hlavní pódium patřit Hradišťánku a ženskému pěveckému sboru Rezeda. Na následujících šedesát minut potom převezme otěže skupina historických a scénických tanců z období středověku a renesance Vere Gratia se svou přehlídkou středověkých oděvů, tanců a hudby.

Závěr odpolední části bude naladěn na lidovou notu – mezi 16. a 17. hodinou se představí folklorní soubor Kunovjan se svou cimbálovou muzikou. Poté přijde na řadu jiný hudební žánr – od 19.30 do 20.30 ovládnou pódium hradišťské pěvecké sbory.

Odpolední program, zaměřený na historii, Středověk ve městě, se bude konat na Mariánském náměstí od 14 hodin.

Pak už bude všechno směřovat k hlavnímu večerní akci. Po znělce města, kterou radnice připravila speciálně pro akce k výročí, promluví na Masarykově náměstí k divákům starosta města Stanislav Blaha a zahájí slavnostní večerní koncert, na kterém se představí poměrně unikátní spojení hudebníků, F DUR Jazzband a Slovácký komorní orchestr, přičemž obě hudební tělesa doprovodí zpěvačku Dashu.

V případě nepřízně počasí se hlavní koncert uskuteční v Klubu kultury. „Chceme, aby Den města byl poklonou našemu krásnému městu a všem lidem, kteří zde žijí," nechal se slyšet starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Moravský kabaret spojuje tanečníky Hradišťanu s Umíme hrát

Kdy: sobota 17. června
Kde: Archeoskanzen na Modré
Na druhé koleji 14:32 aneb Moravský kabaret. Tento netradiční název si pro své vystoupení vybrali členové tanečního souboru Hradišťan a hudebního seskupení Umíme hrát. Jejich příznivci se na jeho reprízu mohou těšit v archeoskanzenu Modrá v sobotu od 20.30 hodin. „Projekt spojuje tajemnost dávných tradic a vášeň dnů dnešních. Humor v choreografiích Ladislavy Košíkové nemůže chybět a hudební vynalézavost členů spolku Umíme hrát doslova zdvihá obočí svých posluchačů," lákají na Modrou obě seskupení. Hudbu k vystoupení složil Vlastimil Peška. V první polovině večera zazní virtuózní skladby pro housle v podání Jiřího Pospíchala a ve druhé části večera čeká příchozí propojení tanečního Hradišťanu a hudebního tělesa Umíme hrát. Kostýmy k navrhla renomovaná výtvarnice a scénografka Eva Jiřikovská.

Kunovicemi se už posedmé proženou běžci

Kdy: sobota 17. června
Kde: start u sportovní haly
Už 7. ročník městského běhu O pohár města Kunovice se uskuteční v sobotu. Start 6,8kilometrového závodu mužů je v 11.15 hodin u sportovní haly. Ve stejnou dobu startují také ženy, které poběží 3,4 kilometru. Organizátoři připravili šest mužských a dvě ženské kategorie. Na zkrácených tratích může poměřit síly i mládež, vozíčkáři a zdravotně postižení.

Fotbalový svátek v Jankovicích

Kdy: sobota 17. června
Kde: hřiště v Jankovicích
Velký svátek čeká na fotbalisty Jankovic i jejich fanoušky. A vlastně celé Jankovice. Do obce se 480 obyvateli, která se rozkládá v údolí Chřibů, totiž přijede prvoligový tým 1.FC Slovácko, který na začátku letní přípravy odehraje proti domácímu celku propagační zápas. Duel se na hřišti TJ Sokol Jankovice uskuteční v sobotu 17. června od 14 hodin.

NABÍDKA ZE SOUSEDNÍHO REGIONU

Holešovská Regata přivítá Olympic, Dyka i Ledeckého

Kdy: pátek 16. června, sobota 17. června
Kde: Holešov
Pátek: otevření areálu (17:00), Jazzbook (17:15), Katapult (18:30), Olympic (20:30), Golden Delicious (22:00),
Sobota: PÓDIUM A - otevření areálu (11:00), Elko Band (11:15), Hodiny (12:00), Mandrage (13:45), seskok parašutistů, dětská louka (14:50), přehlídka netradičních plavidel (15:00), Janek Ledecký (15:30), Kašpárek v rohlíku I (16:20), The Tap Tap (17:00), soutěž v přejezdu vodní lávky (18:00), Kašpárek v rohlíku II (18:20), Monkey Business (19:00), Vojtěch Dyk a B-Side Band (21:00), ohňostroj (22:00)
PÓDIUM B - (nádvoří zámku) - TYMY taneční workshop (12:10), Salsa Zlín taneční workshop (12:40), WildSticks bubenická show (13:10), Break Dance (13:30), WildSticks bubenická show (15:45), TYMY taneční workshop (16:10), Break Dance (16:50), Salsa Zlín taneční workshop (17:30),
PÓDIUM dětská louka - VSA EXTREME freestyle bmx show (12:55), VSA EXTREME freestyle bmx show (13:35), VSA EXTREME freestyle bmx show (14:45), seskok parašutistů (14:50), VSA EXTREME freestyle bmx show (16:20), Kašpárek v rohlíku (16:30), Kašpárek v rohlíku (18:20)

Fryšták žije dva dny folklorem. Přijedou i Vlčnovjané

Kdy: pátek 16. června - sobota 17. června
Kde: Fryšták
Dvoudenním folklorním festivalem ožije v pátek a sobotu Fryšták. Město s necelými čtyřmi tisíci obyvateli letos totiž hostí v pořadí už šestý ročník Dětského folklorního festivalu Fryšták – Kašava.

„V podstatě sem přijede celý Vlčnov ze Slovácka, který je proslulý jízdou králů. Mezi námi letos akci nazýváme jako Stěhování Vlčnova do Fryštáku. V podstatě tu totiž vystoupí všechny vlčnovské folklorní soubory. Bude jich dohromady zhruba osmdesát," láká na festival za organizátory festivalu Kamil Gyuricsek. Akce začíná v pátek večerním programem od 18.30 hodin s podtitulem Fryštáčané, tož nespěte!

V rámci něj vystoupí DFS Fryštáček, CM Andrýsek ze ZUŠ Morava Zlín, Mladá Kašava, ze Slovenska pak FS Terchovec, Ženská spevácká skupina Podolie a DFS Terchovček.

Sobotní program pak patří dětským souborům, začátek je v 9.15 hodin. Vystoupí například DFS Fryštáček (Fryšták), CM Andrýsek (ZUŠ Morava, Zlín), MŠ FRYŠTÁK (Fryšták), DFS Maryjánek (Zlín), CM Valášek (Zlín), DFS Lukovjánek (Lukov) Omladinka z Martinic (Martinice u Holešova), Děcka ze Skoronic (Skoronice u Hodonína – obec jízdy králu), DFS Kašavjánek (Kašava) či třeba Mladá Kašava (Zlín). Večerní program pokračuje od 19.30 hodin. „Rád bych pozval hlavně na sobotní program, jehož součástí bude také ukázka verbuňku (mužský lidový tanec ze Slovácka) či odzemku. Přijede také letošní královská rodina z Vlčnova," dodal Kamil Gyuricsek. Součástí festivalu je i jarmareční trh, který nabídne kromě různého zboží i dílničky pro děti.

UPOUTÁVKA NA PŘÍŠTÍ VÍKEND

Komentovaná prohlídka výstavy Broučci Jana Karafiáta

Kdy: neděle 25. června
Kde: Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti
Uherské Hradiště - Broučci Jana Karafiáta už dávno patří mezi literární poklady české kultury. Tato rozkošná knížka je plným právem považovaná za první moderní pohádku, aniž by napodobovala ty známější, národní. Jakkoliv by si někdo mohl myslet, že polidštěný hmyzí svět nemůže oslovit současného čtenáře, mýlil by se. „Tento příběh poukazuje na přirozenost pozemského života ve všech formách. Připomíná morální a humánní zásady, které všichni více či méně vnímáme a dodržujeme. Přibližuje pravidelný řád a koloběh přírody, jejíž jsme součástí," svěřila se Marie Martykánová, kurátorka výstavy. Výstavní zpracování příběhu jedné knížky je podle ní přínosný počin, zvláště když vezmeme v úvahu kolik vydavatelů, výtvarníků a dalších tvůrců se tímto námětem zabývalo. „Jak se říká, žádné téma není vyčerpané, ukončené a nepoužitelné. Záleží jenom na formě a způsobu vhodně posunutém v čase. V případě Karafiátových Broučků je to pravdivé a nadčasové," doplnila Martykánová. Komentovaná prohlídka výstavy Broučci Jana Karafiáta se Galerii Slováckého muzea uskuteční v neděli 25. června ve 14 hodin.