VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tipy Deníku, kde a jak si užít druhý adventní víkend

FOTOGALERIE / Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin

7.12.2017 AKTUALIZOVÁNO 7.12.2017
SDÍLEJ:

Milánská La Scalla i vzpomínky na Jana Třísku  

Kdy: čtvrtek 7. 12.
Kde: Uherské Hradiště

Zahajovací večer z milánské opery si budou moct vychutnat všichni milovníci tohoto žánru. All’Opera se totiž bude ve čtvrtek od 18.00 živě přenášet rovnou z Milána do kin po celé Evropě, jedním z nich bude i kino Hvězda v Uherském Hradišti. Diva 21. století Anna Netrebko se představí po boku svého manžela, Yusifa Eyvazova v kousku nazvaném Andrea Chénier.

To ale není jediná čtvrteční událost v hradišťském kině. Vyznavači kinematografie tam mohou zamířit už v 16 hodin, aby si připomněli nedávno zesnulého herce Jana Třísku. V komponovaném programu nazvaném Za Janem Třískou s Pavlem Taussigem se návštěvníci mohou těšit na povídku Mistr a dvacátý učedník z filmu Pět z milionu a dokument Úsměvy českého filmu s Janem Třískou. Celým pořadem provede, jak název napovídá, historik Pavel Taussig.

Vládci noci obsadí potemnělé Slovácké muzeum  

Kdy: čtvrtek 7. prosince
Kde: Uherské Hradiště

Jak se orientují ve tmě, jak mohou vidět svou potravu? Na tyto a další otázky související s nočními živočichy poskytne odpovědi výstava o nočním životě zvířat Vládci noci. Velký sál zaplnila téměř stovkou preparátů zvířat zasazených do různorodých prostředí a situací odehrávajících se v noci.

Aby návštěvníci něco viděli, musí si zapnout zapůjčené baterky, protože celý prostor je ponořen do téměř dokonalé tmy. „Návštěvník tak sám objevuje, co se ve tmě skrývá. Postupně se dostane do různých koutů lesa, k lidskému obydlí, na dvůr statku, na louku a také k mokřadu,“ popisuje Pavel Portl, kurátor a historik Slováckého muzea.

K vidění budou hlodavci, ptáci, ale i rozměrově větší zvířata, jako je rys ostrovid, srnec obecný či prase divoké.

„Nabízíme pohled na velké spektrum zvířat od malých krtonožek až po srnce. Samozřejmě nemůžou chybět lišky, kuny, ježci, sovy nebo netopýři, ale jsou tu i méně známá zvířata jako třesavka, kvapník, plch a mnohé další,“ vypočítal autor výstavy.

Její kouzlo dokonale dokreslí zvukové efekty nočního lesa, návštěvníci také zjistí zajímavosti ze života zvířat – třeba kolik bodlin má ježek, kolik kilogramů dokáže sníst hladový vlk nebo jakou rychlostí může létat netopýr.

Výstava původně vznikla v Českém Těšíně, kde ji Pavel Portl navštívil. „Okamžitě jsem věděl, že ji chci dostat do Slováckého muzea. Je zábavná, trochu strašidelná a vizuálně originálně řešená. Navíc poslední výstava s přírodní tematikou se u nás uskutečnila před více než dvaceti lety, a proto si ji návštěvníci jistě zaslouží,“ doplnil historik.

Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 7. prosince v 17 hodin, výstava bude možné zhlédnout do 4. března 2018.

K výstavě Vládci noci navíc ve Slováckém muzeu připravili pro děti dobrodružný výukový program Svět nočních zvířat, který vedle samotné prohlídky výstavy nabídne i tvořivé a vědomostní aktivity. Program je připraven pro děti z mateřských škol a žáky prvního i druhého stupně ZŠ.

Klub sportu a kultury ve Vlčnově oslaví čtyřicátiny koncertem Jožky Černého 

Kdy: pátek 8. prosince
Kde: Vlčnov

Už čtyřicet let slouží Vlčnovjanům Klub sportu a kultury. U příležitosti tohoto kulatého výročí se zde v předvánočním čase uskuteční koncert Jožky Černého. Jeden z nejznámějších moravských zpěváků lidových písní vystoupí ve velkém sále v pátek 8. prosince 2017 v 19.30 hodin.

„Koncert je poděkováním všem spolupracovníkům, dobrovolníkům a dalším lidem, kteří nám už celá léta pomáhají pořádat a zajišťovat veškeré aktivity,“ uvedla Petra Kučerová Brandysová z Klubu sportu a kultury.

Ten je od rána až do večerních hodin sedm dnů v týdnu využíván ke sportovním a kulturním aktivitám i vzdělávacím a zájmovým činnostem. „Cvičí zde žáci školy, trénují a zkouší téměř všechny sportovní oddíly a folklorní soubory, muziky a probíhají zde další cvičení, kroužky, schůze či kurzy. V přízemi je navíc zřízeno Turistické informační centrum, takže klub je opravdu velmi vytížený,“ dodala Petra Kučerová Brandysová.

Alena Bartošíková představí novou knihu o sportovcích 

Kdy: pátek 8. prosince
Kde: Uherský Brod

Sport si jako nové téma zvolila uherskobrodská spisovatelka Alena Bartošíková. Ta napsala další knihu, tentokrát věnovanou sportovcům Slovácka a Zlínska. Slavnostní křest nové publikace se uskuteční dnes v 17.00 hodin v Galerii Panského domu v Uherském Brodě. Akci doprovodí cimbálová muzika Šablička pod vedením Lubomíra Valečky. 

Vánoční výstava v Dolním Němčí  

Kdy: sobota 9. a neděle 10. 12
Kde: Dolní Němčí

Vyrobit si gelovou svíčku, připravit papírové přáníčko nebo prohlédnout si výtvarné práce žáků mohou návštěvníci Základní školy a Základní umělecké školy v Dolním Němčí. V sobotu 9. a v neděli 10. prosince mohou navštívit čtyřiadvacátý ročník Vánoční výstavy, na kterou si žáci umělecké školy připravili bohatý kulturní program. V obou dnech mezi 14 a 19 hodinou vystoupí členové taneční a hudební třídy, příchozí se mohou těšit i na divadelní představení a zpívání koled.

Zapojit se také mohou do výtvarných dílen, kde si návštěvníci mohou vyrobit dřevěné vánoční dekorace, keramické pokladničky nebo si vyzkoušet odlévání čokolády. Místní žáci si připravili také výtvarnou a ekologickou výstavu. Zájemci mají možnost zažít kulturní zážitek už den před výstavou. Od 17 hodin na stejném místě oslaví dvacáté výročí založení základní umělecké školy její žáci bohatým programem. 

Ježíškova dílna v Klubu kultury

Kdy: sobota 9. prosince
Kde: Uherské Hradiště

Vánoční náladou bude od druhé prosincové soboty do pondělí dýchat Klub kultury Uherské Hradiště. Dům dětí a mládeže (DDM) Šikula připravil pro děti, které rády něco kutí, už 19. ročník Ježíškovy dílny. Otevřeno bude v sobotu od 13 do 17 hodin, v neděli od 10 do 17 hodin, v pondělí od 8 do 13 hodin. Na pondělní návštěvu Ježíškovy dílny je potřeba se předem přihlásit na telefonu 605 203 064 nebo na e-mailem. Děti se mohou zapojit do soutěže s názvem Nejkrásnější dopis pro Ježíška, která bude vyhodnocena 13. února. 

Nedakoňské srnky oslaví v sobotu desáté narozeniny

Kdy: sobota 9. prosince
Kde: Nedakonice

Jak ten čas letí, povzdychne si v sobotu v kulturním domě Nedakonice nejedna z patnácti členek ženského pěveckého sboru Nedakoňské srnky, jehož rodný list se začal psát v prosinci roku 2007. Ve zmíněném měsíci už měly zpěvačky premiérové vystoupení, a to při rozsvěcování vánočního stromu v obci.

K oslavě svých desátých narozenin uspořádají v sobotu v 16 hodin Nedakoňské srnky za podpory obce

pořad s názvem Pod peřinou. „A proč pod ní? Protože pod peřinou, když člověk nemůže spát, přemýšlí. Na mysl se mu vtírají různé myšlenky, písničky, pásma, choreografie a podobně,“ přiznala s úsměvem vedoucí pěveckého ansámblu Jarmila Sošková. Netajila se tím, že peřiny na pódiu kulturního domu rozhodně chybět nebudou.

Na narozeninové oslavě budou s Nedakoňskými srnkami zpívat Děcka z Nedakonic, ženské pěvecké sbory Výběr z bobulí z Valtic a Dolních Dunajovic, Drmolice z Polešovic, Bzenecké drmolice, ale jen jediný mužský sbor, a to nedakonický. „Ten dokonce kvůli jubileu našeho sboru zrušil letos tradiční Mikulášské zpívání,“ pochválila vstřícnost mužského sboru Jarmila Sošková. Narozeninový program bude doprovázet cimbálová muzika Falešnica, po jeho skončení bude beseda u cimbálu.

Kunovice dostanou nový symbol Vánoc  

Kdy: neděle 10. prosince
Kde: Kunovice

Na nový symbol Vánoc, koncerty, zpívání u Vánočního stromu a nejrůznější vystoupení se mohou během adventního období těšit obyvatelé Kunovic.

Jedna z klíčových událostí se odehraje o druhé adventní neděli 10. prosince v Areálu Jízdy králů, kde bude v 16.30 hodin veřejnosti představen a rozsvícen zbrusu nový kunovický symbol Vánoc, dřevěné sousoší Svatá rodina. „Vzniklo letos v létě v rámci řezbářského sympózia, které je součástí programu festivalu Kunovské léto. Autory jsou řezbáři Ladislav Sedláček z Modré a Martin Bořuta Podkopné Lhoty,“ přiblížil za město Kunovice Zdeněk Kučera.

Následně se v klubovně areálu uskuteční první setkání jezdců Jízdy králů Kunovice 2018.

Následně se pozornost přesune do kostele sv. Petra a Pavla, kde od 19 hodin na druhém adventním koncertu vystoupí Slovácký komorní orchestr s Jiřím Pospíchalem, Schola Kunovice a žáci kunovické pobočky Základní umělecké školy Uherské Hradiště.
Kunovická ZUŠka se představí se svým programem ZUŠka vánoční v úterý 12. prosince od 18 hodin ve společenském sále Panského dvora.

Tečku za letošním kulturním adventem v Kunovicích pak udělá tradiční Zpívání u vánočního stromu. Bude se konat v neděli 17. prosince 2017 od 17 hodin na nádvoří Panského dvora. V jeho průběhu zazpívají a zahrají dětské i dospělé folklorní soubory a muziky z Kunovic, žáci ZUŠ Kunovice, sbor učitelů kunovických základních škol a kapela Pool. 

Všechy již probíhající kulturní akce naleznete ZDE

Autor: Redakce

7.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: krátkodobé zaměstnání na dobu 3 měsíce, odborné práce na stavbách ve ZL a JM kraji, praktické zkušenosti s běžnými stavebními postupy (zdění, zateplování, obklady, dlažby, sádrokartony, betonáže, omítky, izolatérské práce) výhodou, ŘP "B" výhodou, osobní kontakt po telefonické domluvě. Pracoviště: Stavby vanto, s.r.o., Panská, č.p. 25, 686 04 Kunovice. Informace: Blanka Pavková, +420 572 549 553.

Výroba - Výroba Seřizovači 160 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Soustružník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podnikové stravování, dovolená navíc, možnost ubytování, kontakt telefon (6-13 h) nebo e-mail.. Pracoviště: Letasol, spol. s r.o. [474], Letecká, č.p. 1110, 686 04 Kunovice. Informace: Ivana Kohoutková, +420 572 520 711.

Obchod - Obchod Obchodní referent 18 000 Kč

Obchodní referenti REFERENT/KA SERVISNÍHO ODDĚLENÍ S NJ NEBO AJ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podmínkou znalost alespoň jednoho světového jazyka, výhodou technické nebo elektro vzdělání. ŘP sk. "B" - aktivní řidič, časová flexibilita, iniciativní přístup. Služební telefon, podnikové stravování. Kontakt e-mailem.. Pracoviště: Obchodní společnost kredit, spol. s r.o., 687 64 Horní Němčí. Informace: Viera Komoňová, +420 602 530 083.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů dělnice/dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: kompletační a kontrolní práce u jednoduchých plastových dílů, Dohoda o pracovní činnosti s možností hlavního prac. poměru, čisté, klidné prac. prostředí, úkolová mzda, přizpůsobivý režim práce, pouze ranní směna. Pracoviště: Kubíček karel s.r.o. [1], Stolařská, č.p. 490, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: Jana Crlová, +420 731 494 118.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sportovní liga ZŠ republikové finále v minifotbalu v Uherském Hradiští. Slavnostní zahájení
29

Školáci v Uherském Hradišti bojují o mistra republiky v minifotbalu

Ilustrační foto

Vlčnov bude bránit drobným krádežím novými kamerami

Memento třicetileté války

Středečním 23. květnem jsme dospěli k jednomu z letošních velkých výročí. V ten den před 400 lety začala třicetiletá válka, krvavý celoevropský konflikt, jehož rozbuškou se stal známý incident, defenestrace, tedy vyhození králových místodržících z oken Pražského hradu.

Pilka řídil demolici Strání. "Někdo to prostě musel odskákat," říká

/ROZHOVOR/ Tři podobné dardy schytali venku na podzim, takže moc dobře věděli, jak se po podobném debaklu cítili jejich soupeři. Fotbalisté Strání si v nedělním zápase s Havlíčkovým Brodem otevřeli na Zelničkách střelnici.

Nález mrtvých bobrů v Kunovicích úřady nebudou prošetřovat

Dvě těla mrtvých bobrů nalezli v minulých dnech obyvatelé Kunovic v korytě řekly Olšava. Úhynem zvláštně chráněného druhu živočicha se proto začal zabývat také odbor životního prostředí v Uherském Hradišti. Příčina ojedinělého úhynu dvou jedinců však pravděpodobně zůstane neznámá. Vzhlede k pokročilé fázi rozkladu jejich těl byly bobři pouze zlikvidováni kafilerií.

Velehradská bazilika se letos do Noci kostelů zapojí pošesté

Akce Noc kostelů bude i letos na Velehradě příležitostí k tomu, pozvat co nejširší veřejnost do poutní baziliky a ve večerní a noční atmosféře nabídnout široké veřejnosti nesmírně pestrý kulturně duchovní program, na němž se budou podílet zaměstnanci i dobrovolníci velehradské farnosti. Pošesté se propojí při Noci kostelů svět duchovní se světským v památné bazilice. A o ní jsme si povídali s farářem P. Petrem Přádkou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT