První – po žluté značce k památníku padlých, kde značku opustíme, mineme modrou značku směr Brdo (zajímavá trasa, po které jsme se minule vrátili) se dáme vpravo po asfaltové silničce, kde vede červeně značená cyklistická trasa směrem na Bunč. Za chvíli se nám po pravé straně objeví hlubší strž s přítokem Salašky. Asi po dvou kilometrech strž končí a nad jejím vrcholem se silnička prudkým obloukem zatáčí vpravo. Po levé straně uprostřed zákrutu je asi 50 metrů od cesty nový krmelec. Od něj vpravo začíná skalnatý kopec, u jehož vrcholu je zajímavý a málo známý kámen, někdy zvaný Oblouk. Skutečně připomíná malý kamenný mostek nebo bránu, pod níž se nachází půlkulatý otvor. Kámen má výšku přibližně 1,8 metru a délku 6 metrů. Vrátíme se zpět na silničku a vydáme se přímo dolů po nezpevněné, ale znatelné cestě v levém svahu žlebu, která nás vyvede v jeho ústí zpět na silničku.
Druhý – pokračujeme dál po silnici až k lovecké chatě Hubertka. Vlevo je naznačená cesta na Vlčák a vpravo nás dovede zelená značka ke Kamennému kopci. Kousek za Hubertkou po levé straně je travnatý kopec s několika mohutnými stromy, odkud je hezký výhled. Nezpevněná cesta, která je dobře značena a je vhodná i pro cyklisty, nás dovede na horní konec Salaše.

Třetí – od Hubertky pokračujeme dále směrem Bunč, okolo studánky Lví tlamy. Jsou to dvě naproti sobě vytesané pískové lví hlavy, z kterých vytéká voda do kamenné mísy. Silnička nás přivede k hájence, je po levé straně. Zde se můžeme dát po svažující asfaltce vpravo, vedoucí přes Vápenky, okolo Zlacké studánky k dolnímu konci Salaše. Pro cyklisty je to velmi vhodná trasa.

Čtvrtý – od hájenky jdeme stále směrem Bunč. Asi po jednom kilometru se nám po pravé straně objeví prudší svah s mladinou a výhledem na vysílač na Jílové a okolí. Vlevo ve stráni, jen pár metrů od cesty, je v hustším lese větší skalka, lehce přehlédnutelná, jejíž název neznáme. K Bunči je to již kousek a jdeme kolem památníku kontroverzní partyzánské skupiny Olga. Pokud jsme na kole, máme zde několik možností. Třeba po silnici směr Modrá kolem Králova stolu, kde nad obcí stojí dřevěná menší rozhledna. Pokud se chceme vrátit na Salaš, půjdeme po modré značce, kolem Kubitovy studánky, dále přes Vápenky, kde je několik zajímavých mohutných starých stromů, a kolem Zlacké studánky k dolní části Salaše.

Zdeňka Svobodová a Zdeněk Basovník