Pár metrů před kaplí sejdeme po strmém chodníčku vpravo od zelené značky a ten nás dovede přímo do těchto skalisek. Je to skupina skal, tvořená dvanácti skalními bloky s věžemi v příkrém vrcholu Modly. Největším skaliskem je tak zvaný Hlavní kámen, další se nazývají Plotna pod Barborkou, Čtvrtá skála, Pátá skála, Sousední kámen a Kohútik. Všechny jsou často navštěvovány horolezci.

Další možnost přístupu ke skalám je, že ze zelené odbočíme po chodníčku ve stráni za Barborkou k zvláštní dvojité skále, která je nejvýše položená. Odtud se naskýtá hezký výhled na okolí Uh. Hradiště. Pokud ze skal sejdeme dolů východním nebo jižním směrem, přijdeme ke žluté nebo červené značce, které nás dovedou zpět k Buchlovu. Za Barborkou pokračuje zelená značka přes Čertovo sedlo skalnatým hřebenem pod Břesteckou skálu. Asi tak v půli hřebene se nachází kamenný útvar ve tvaru falu. Přímo na turistické stezce se do výšky asi 4 metrů vypíná tento kámen, připomínající tvarem symbol plodnosti. U něj je další zajímavost – opracovaný kámen ve tvaru podkovy, snad obětiště dávných Keltů? Odtud je i nádherná vyhlídka na Hradišťsko. Pak následuje ostřejší sestup mezi skalami a kmeny stromů až k hospůdce Pod skalou.

Odtud se vrátíme lehkou trasou po červené značce širší a pohodlnější nezpevněnou cestou. Po několika stech metrech, na rozhraní nízkého a vysokého lesa, se otočíme zpět a potěšíme pěkným pohledem na rozeklanou Břesteckou skálu. Pokračujeme až k okraji lesa u rozsáhlé louky, kde stojí osamělé stavení se zahrádkou. Je to hezké místo, jeho půvab zvyšuje starý mohutný dub s lavičkou a zavěšeným „svatým“ obrázkem.

Pokračujeme vzhůru krajem lesa. U rozcestníku žluté a červené značky, kousek za bývalou hájenkou, máme možnost sejít vlevo po žluté starou alejí do Buchlovic, anebo jít vpravo k dalšímu Čertovu sedlu. Stoupáme mírně vzhůru a cesta nás vede přes kamenné plotny kolem špičatého balvanu na Čertově sedle. I toto pojmenování vzniklo z pověsti o čertovi, kde na tomto špičatém kameni s malou prohlubní pekelník sedával. Druhé, vrchní Čertovo sedlo za Barborkou má taky svou pověst. O neznámém rytíři, který si stavěl hrad za Modlou a který později zabíjel mladé nevinné dívky. Jistě to byl pekelník. Hrad se ale brzy zřítil. Zůstaly tu po něm jen ty velké balvany a čertovu sídlu se začalo říkat Čertovo sedlo. O několik metrů dál dojdeme k rozcestníku zpět na zelenou značku. Zahneme vlevo a po chvilce dojdeme k parkovišti pod Buchlovem a můžeme si dát dobré pivo U Špalka. Trasa je vhodná jen pro pěší turistiku.

(Toto je poslední díl seriálu Chřibské skály. Příští týden přineseme přehlednou rekapitulaci.)

Zdeňka Svobodová, Zdeněk Basovník

Již dříve zveřejněné texty naleznete vpravo nahoře v oddíle Související články